Regularna aktywność fizyczna to klucz do zachowania zdrowia oraz smukłej sylwetki. Dlatego warto włączyć sport, do swojej codziennej rutyny. Ważne by wybrana forma ruchu była dla ciebie przyjemna. Wówczas może stać się ciekawym hobby, bez którego nie będziesz wyobrażać sobie wolnego czasu.
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z wycieczkami rowerowymi, nie musisz być czynnie trenującym sportowcem. Jazda na rowerze jest bezpieczną formą ćwiczeń, która nie obciąża stawów i kręgosłupa. Świetnie sprawdzi się dla początkujących! Rower polecany jest również osobom starszym, jak i tym mającym nadwagę.
Sprawdź także: Z czym najlepiej jeść jajka? Sprawdź, jakie są najzdrowsze połączenia
Jakich produktów powinien unikać rowerzysta?
Zdrowy styl życia to nie tylko regularna aktywność fizyczna, ale i odpowiednie odżywianie. Według dietetyków prawidłowo zbilansowana dieta to ta oparta na wszystkich grupach produktów, czyli węglowodanach, białkach i tłuszczach. Co więcej, by cieszyć się dobrym zdrowiem, warto wybierać żywność nieprzetworzoną.
Osoby uprawiające sport powinny szczególnie zwrócić uwagę na to, co jedzą. Statystycznie podczas godzinnej przejażdżki rowerem, w tempie około 20 km/h przeciętna osoba spala około 400-500 kcal. Dlatego, żeby mieć energię na całodzienną wycieczkę rowerową, będziesz musiał zadbać o uzupełnienie spalonych kalorii. Warto pamiętać, że ważne jest nie tylko to, ile zjesz, ale również, z jakich produktów dostarczysz sobie energii.
„Cukier krzepi”, ale czy na pewno? Słodkie płatki, pieczywo z kremem czekoladowym, a może czekoladowy batonik? Producenci żywności od lat reklamują swoje naładowane węglowodanami prostymi produkty, jako doskonały sposób na rozpoczęcie dnia. Owszem, taka żywność z pewnością będzie prawdziwym cukrowym zastrzykiem energii. Niestety, bardzo szybko po słodkiej przekąsce poczujesz się senny, zmęczony i głodny. Dlatego lepiej zrezygnować z tego typu przekąsek.
Czym jest indeks glikemiczny?
Osoby trenujące jazdę na rowerze powinny również zwrócić uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów. Indeks ten jest wskaźnikiem informującym jak gwałtownie po spożyciu danej żywności, w ciągu około dwóch godzin, wzrasta poziom glukozy we krwi.
Dieta rowerzysty powinna być oparta głównie o produkty o niskim indeksie glikemicznym, które powodują wolniejsze uwalnianie się energii do organizmu, są to między innymi: mięso, ryby, warzywa, czy nabiał. Żywność o wysokim indeksie gilkemicznym to natomiast doskonała forma szybkiej przekąski, np. w czasie przerwy na trasie możesz zjeść owocowy koktajl albo baton z suszonych owoców.
Co jeść przed wycieczką rowerową?
Jeśli czeka cię długa wycieczka rowerowa, oczywiście warto zjeść węglowodany, by dostarczyć sobie niezbędnej energii. Lepszym wyborem będą jednak te złożone, np. w formie pełnoziarnistego pieczywa, w towarzystwie pełnowartościowych produktów białkowych oraz zdrowego dodatku tłuszczów.
Przed treningiem, warto unikać również dań, które mogą spowodować obciążenie układu pokarmowego. Zrezygnuj wówczas z tłustych i pikantny potraw. Wystrzegaj się również alkoholu oraz nadmiernego spożycie kofeiny.
Należy pamiętać rónież o tym, że nawet zdrowe śniadanie oparte jedynie na węglowodanach, może skutkować sennością oraz mniejszą ilością energii na wycieczce rowerowej. Świetnym przykładem może być pozornie bardzo zdrowa owsianka z bananem i rodzynkami. Pyszne i pełnowartościowe śniadanie? Niekoniecznie. Brakuje w nim źródła białka oraz tłuszczów, które pozwolą ci się nasycić na dłuższy czas.
Dlatego, jeśli przed wycieczką na rower chcesz zjeść owsiankę, pamiętaj, by dodać do niej wartościowe białko np. jogurt skyr lub serek wiejski oraz zdrowe tłuszcze, np. łyżeczkę masła orzechowego lub małą garść ulubionych pestek, nasion lub orzechów.
Głównym celem posiłku przed treningiem jest zapewnienie sobie energii. Dlatego wybierz posiłek, który nie obciąży twojego układu pokarmowego. Pamiętaj, żeby zjeść go około dwóch godzin przed wyruszeniem w drogę.
Przed wycieczką na rower świetnie sprawdzą się produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron, kasza lub ryż), chude mięso, ryby i jajka, warto dodać również świeże warzywa, owoce oraz orzechy. Przykładowo na śniadanie możesz wybrać pełnoziarnisty chleb z awokado, jajkiem i pomidorem. Natomiast jeśli wybierasz się na popołudniową przejażdżkę, zdecyduj się na risotto lub makaron z kurczakiem i warzywami.
Nie zapomnij również, by na wycieczkę zabrać ze sobą butelkę wody.
Szukasz pomysłu na zdrowe i pyszne dania dla osób aktywnych fizycznie? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
1. Tosty z awokado, łososiem i jajkiem
Zobacz przepisTosty z awokado, łososiem i jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Placki twarogowe z truskawkami
Zobacz przepisPlacki twarogowe z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Prosta fit pizza z tortilli
Zobacz przepisProsta fit pizza z tortilli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Fit quische ze szpinakiem
Zobacz przepisFit quische ze szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Fit placki z kaszy gryczanej i cukinii
Zobacz przepisFit placki z kaszy gryczanej i cukinii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Fit brownie z batatów
Zobacz przepisFit brownie z batatów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ekspresowy fit kurczak po chińsku
Zobacz przepisEkspresowy fit kurczak po chińsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Orzechówka: Jakie ma właściwości? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »