Dieta jajeczna to sposób odżywiania opracowany przez amerykańskich naukowców z kliniki Mayo. Została ona zaprojektowana z myślą o osobach borykających się z nadwagą lub otyłością, zwłaszcza tych mających problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Jej głównym założeniem jest spożywanie jajek i – w zależności od jej odmiany – niektórych rodzajów mięs, ryb, ziół, owoców oraz warzyw.
Na czym polega dieta jajeczna? Po jakie produkty sięgać, a jakich unikać, aby jej stosowanie przyniosło pożądane efekty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Na czym polega dieta jajeczna? Zasady, wady i zalety
Na czym polega dieta jajeczna? Jak sama nazwa wskazuje, jej kluczową zasadą jest spożywanie posiłków bazujących na jajkach, najczęściej tych gotowanych na twardo. W jej klasycznym wydaniu mogą być one podawane w towarzystwie dodatków, np. wybranych warzyw, owoców, masła, majonezu, olejów roślinnych oraz niektórych przypraw i ziół. Niekiedy można zastąpić je niewielką ilością chudego mięsa lub ryby. Osoba stosująca dietę jajeczną powinna sięgać po trzy posiłki dziennie, a cała kuracja odchudzająca powinna trwać od siedmiu do maksymalnie 14 dni.
Dieta jajeczna cieszy się dużą popularnością wśród odchudzających się osób, ponieważ często gwarantuje szybkie efekty. Wśród jej zalet można wymienić również brak wysokoprzetworzonych produktów w jadłospisie oraz bazowanie na wysoko odżywczym składniku, jakim są jajka.
Należy mieć na uwadze fakt, że pomimo tego, iż dieta jajeczna ma pewne zalety, jej stosowanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Po pierwsze jest ona bardzo monotonna, co może doprowadzić do niedoborów ważnych witamin i minerałów w organizmie. Po drugie jest ona uboga w błonnik, a do tego dostarcza niewiele kalorii. Po trzecie jest ona niewskazana dla wielu osób, w tym tych zmagających się z chorobami nerek, trzustki i wątroby, cukrzycą, schorzeniami układu krążenia, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Sprawdź także: Sałatki odchudające. Są lekkie, ale sycą i pomagają zrzucić zbędne kilogramy
Dlaczego warto jeść jajka?
Skoro już wiesz, na czym polega dieta jajeczna, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego jajka uznawane są za cenny element jadłospisu. Otóż są one jednym z najbardziej wartościowych pokarmów, do jakich mamy dostęp. Stanowią one prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, w tym witaminy D, selenu, witaminy B12, jodu, cynku oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ponadto są one źródłem rozmaitych związków bioaktywnych, takich jak luteina, zeaksantyna, cholina, lizozym, owomucyna oraz owotransferyna. Co więcej, dostarczają one pełnowartościowego białka, zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
Regularne spożywanie jajek niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Według doniesień naukowych mogą one wesprzeć funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej, a także wspomóc proces odchudzania. Wynika to stąd, że zaliczane są one do produktów o wysokim indeksie sytości, a do tego wykazują zdolność do hamowania wydzielania hormonu głodu – greliny. Warto dodać, że ich wdrożenie do jadłospisu może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku osób starszych, ponieważ mogą one przeciwdziałać utracie masy mięśniowej.
Należy pamiętać, że pomimo licznych zalet jajek ich nadmierne spożywanie nie jest wskazane. Co prawda do tej pory nie ustalono górnego bezpiecznego limitu, jednak przyjmuje się, że osoby zdrowe powinny ograniczyć się do 14 sztuk tygodniowo, natomiast te zmagające się z cukrzycą typu II i chorobami układu krążenia – do czterech-siedmiu sztuk na tydzień.
Rodzaje diety jajecznej
Tradycyjna odmiana wspomnianego modelu odżywiania polega na spożywaniu sześciu jajek dziennie, niskowęglowodanowych warzyw, jednej porcji niskocukrowych owoców oraz – okazjonalnie – niewielkiej ilości chudego mięsa lub ryby. Dopuszczalne jest także picie niesłodzonej kawy i herbaty. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją również inne rodzaje diety jajecznej, a mianowicie:
- jajeczno-grejpfrutowa, w której poza jajkami do każdego posiłku dodaje się połówkę grejpfruta;
- ekstremalna, która polega na jedzeniu samych jajek.
Niezależnie od tego, na który rodzaj diety jajecznej się zdecydujesz, powinieneś pamiętać o ograniczeniu soli i regularnym piciu wody.
Dieta jajeczna – produkty dozwolone i zabronione
Po jakie pokarmy sięgać, a jakich unikać, stosując model odżywiania, jakim jest dieta jajeczna? Produkty dozwolone i zabronione znajdziesz poniżej.
PRODUKTY DOZWOLONE
- warzywa niskoskrobiowe, np. pomidory, brokuły, ogórki, cukinia, sałata, szpinak, papryka;
- owoce niskocukrowe, np. borówki, maliny, truskawki, pomarańcze;
- zioła i przyprawy, np. oregano, papryka, kurkuma, bazylia;
- mięso i ryby (okazjonalnie), np. ryby o niskiej zawartości tłuszczu, chuda wieprzowina, drób;
- tłuszcze (w niewielkich ilościach), np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło;
- niskokaloryczne napoje, np. woda, niesłodzona kawa i herbata.
PRODUKTY NIEWSKAZANE
- warzywa skrobiowe, np. kukurydza, ziemniaki, buraki, bataty, rośliny strączkowe;
- owoce o wysokiej zawartości cukru, np. ananasy, banany, mango, brzoskwinie, suszone owoce;
- przetworzone przekąski, np. chipsy, paluszki, słodycze, dania typu instant;
- produkty zbożowe, np. pieczywo, kasze, makarony;
- słodzone napoje, np. kawa z mlekiem i/lub z cukrem, słodzona herbata, soki, alkohol, napoje gazowane.
Dieta jajeczna – przykładowe dania
ŚNIADANIE
Jajka na twardo, zielona herbata, pół grejpfruta.
Jajka na twardo, bazylia, pomidorki koktajlowe, oliwa z oliwek.
Jajka na twardo, napar z mięty, pół szklanki malin.
Jajka na twardo, fasolka szparagowa.
Jajka na twardo, pomidor z cebulą.
OBIADY
Jajka na twardo, sałatka z pomidora, ogórka i szpinaku.
Jajka na twardo, gotowane brokuły, woda z cytryną.
Jajka na twardo, sałatka z rzodkiewką, jarmużem i kalafiorem, woda z limonką.
Jajka na twardo, pomarańcza.
Jajka na twardo, sałata, papryka.
KOLACJE
Jajka na twardo, kiełki brokuła, pomidor.
Jajka na twardo, ogórek.
Jajka na twardo, surówka z rzodkiewki.
Jajka na twardo, surówka z selera.
Jajka na twardo, papryka, napar z melisy.
Źródło: Smaker.pl, bodychief.pl, vitapedia.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Dieta planetarna. Zasady, zalety i wady, przykładowy jadłospis
Kasza jaglana - przepisy na słodko i słono
Owsianka na odchudzanie. Z tymi dodatkami kilogramy szybciej polecą