Fot. 123RF/Picsel
Izotoniki to napoje, które mają na celu dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody, elektrolitów, witamin, soli i niewielkiej ilości węglowodanów, które zostały wydalone podczas intensywnego treningu.
Izotoniki dla wszystkich?
Napoje izotoniczne powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby, które wykonują bardzo intensywne, trwające ponad godzinę ćwiczenia. To właśnie one w najwyższym stopniu potrzebują uzupełnienia płynów, elektrolitów oraz węglowodanów. Jeżeli tego nie zrobią, ryzykują odwodnienie, przegrzanie lub osłabienie.
Osoby, które uprawiają niezbyt intensywne sporty (np. truchtanie, jeżdżenie na rowerze, pływanie) przez mniej niż godzinę, nie tracą aż tak wielu składników mineralnych, dlatego lepszym dla nich rozwiązaniem jest picie zwykłej, niegazowanej wody.
Izotoniki powinny być spożywane małymi łyczkami, ponieważ wówczas lepiej nawadnia się organizm. Napoje powinny być lekko schłodzone, ale nie zimne.
Sklepowe napoje izotoniczne
W skład sklepowych napojów izotonicznych bardzo często wchodzi syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne słodziki, aromaty owocowe i barwniki. Niestety, te składniki nie sprawią, że nasza dieta i treningi będą skuteczniejsze. Cukier dostarczony do naszego organizmu może nas chwilowo pobudzić, jednak finalnie może on sprawić, iż nasza waga zacznie pokazywać dodatkowe kilogramy.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Domowe izotoniki
Napój izotoniczny przede wszystkim musi dostarczyć organizmowi składników mineralnych, takich jak sód, potas i magnez. Te pierwiastki pozytywnie wpływają na prawidłową pracę mięśni oraz serca.
Wiele przepisów na domowe izotoniki bazuje na soku z cytryn. Dzięki ich dodatkowi, napój ten pobudza nasz metabolizm do szybszej i wydajniejszej pracy. Ponadto, ma ona działanie oczyszczające i pomaga szybko usunąć toksyny z organizmu.
Przygotowanie domowego napoju izotonicznego jest prostsze niż myślicie. Jeśli chcecie zrobić go samodzielnie, skorzystajcie z naszych przepisów. W każdym przypadku wystarczy połączyć wszystkie składniki.
Najprostszy izotonik za kilka groszy
- 1 l wody niegazowanej albo średniozmineralizowanej
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżki miodu (koniecznie naturalnego!)
- 1,2 łyżeczki soli

Jest to najprostszy i najszybszy w wykonaniu izotonik, który dostarcza organizmowi wielu ważnych składników mineralnych i witamin. Dzięki dodatkowi soli, uzupełnia on zapotrzebowanie na sód.
Kokosowy zawrót głowy
- 1 litr zielonej herbaty, wody kokosowej albo zwykłej wody
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pokruszonych tabletek magnezu i wapnia (opcjonalnie)
- 1/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku (z winogron, jabłek, cytryny, limonki, ananasa)
- 1 łyżeczka miodu
- 3 listki mięty
Najlepszym wyborem jest woda kokosowa, który jest naturalnym izotonikiem, zawierającym bardzo dużo potasu. W przepisie zamiast miodu można użyć słodzika lub stewii.
Napój nawadniający
- 1 szklanka soku z cytryny
- 1/2 szklanki miodu lub syropu klonowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki sody
- 1 litr wody
Domowe izotoniki możemy przygotować tak, aby połączyć swoje ulubione smaki - możemy dodawać do nich cukier, miód, stewię albo przyprawy, takie jak cynamon i imbir, według własnego uznania.