Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest tahini?
- Jakiego sezamu użyć do tahini?
- Jak zrobić pastę sezamową?
- Jak zrobić tahini z czarnego sezamu?
- Jak zrobić tahini wytrawne?
- Jak zrobić tahini na słodko?
- Do czego dodawać pastę tahini?
- Najlepsze przepisy na pastę tahini
Pasta tahini jest jednym ze składników, który nieodmiennie kojarzy się właśnie z Bliskim Wschodem. Czym jest tahini i jak możemy ją wykorzystać podczas naszych gastronomicznych eksperymentów? Lepiej ją kupić, czy może zrobić samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Sprawdź także: Jak zrobić domową musztardę? Zapomnisz o tych ze sklepu
Co to jest tahini?
Być może zastanawiacie się, co to jest tahini i z czym w ogóle się to je. To częste pytanie wśród osób, którym dość daleko do bliskowschodnich smaków. Nie martwcie się jednak – tahini można używać w wielu daniach, nie tylko tych, które podawane są w Egipcie, Turcji czy Libanie.
Tahini, znana także pod nazwą tahina, jest pastą przygotowywaną z ziaren sezamu. Ziarna mieli się i uciera, by wycisnąć z nich wszystko, co najlepsze, czyli olej. Dlatego też tahini jest niezwykle tłusta, podobna do masła orzechowego. Jej smak jednak znacząco różni się od tego przysmaku, ze względu na sam produkt bazowy, który jest dość gorzki.
Oczywiście nie warto tu generalizować. Istnieją bowiem dwa rodzaje pasty tahini. Jedna z nich jest wytwarzana z ziaren łuskanych – ta charakteryzuje się jaśniejszym kolorem, gładszą konsystencją i smakiem o mniejszej goryczy. Z kolei pasta wytwarzana z niełuskanych ziaren będzie ciemniejsza i bardzo gorzka.
Chociaż jej smak nie zachęca do podjadania, to właśnie tahina z niełuskanych ziaren sezamu jest zdrowsza i bogatsza w składniki odżywcze. Pamiętajcie oczywiście, że tahini stanowi raczej dodatek do dań, a nie pastę wykorzystywaną do kanapek. Wszystko zależy od waszych preferencji smakowych, jednak goryczka zwykle odrzuca od zajadania tahini łyżką.
Zobacz: Jak zrobić hummus buraczany?
Jaki sezam do tahini?
Jaki sezam do tahini będzie najlepszy? Wspomnieliśmy już, że pastę tahini wyrabia się zarówno z sezamu łuskanego, jak i tego nieoczyszczonego. Obie pasty różnią się smakiem, konsystencją i wartościami odżywczymi. Tahini z czarnego sezamu, czyli tego niełuskanego, będzie zawierać więcej wapnia niż pasta przygotowana z oczyszczonych ziaren.
Nie sądźcie jednak, że biały sezam jest bezwartościowy. Wręcz przeciwnie – znajduje się w nim więcej żelaza niż w czarnym sezamie. Obie odmiany są bogate w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, czy też selen, cynk i fitosterole. Tahini – niezależnie od tego, z jakiego sezamu została zrobiona, jest niezwykle zdrowym dodatkiem, który warto uwzględniać w swoich daniach.
Jak zrobić pastę sezamową?
Tahini można znaleźć w wielu sklepach – przede wszystkim tych ze zdrową żywnością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ją samodzielnie, we własnym domu. Jak zrobić pastę sezamową? Czego będziecie potrzebować? Oczywiście sezamu. Możecie także przygotować oliwę z oliwek lub olej sezamowy, jeśli macie go w domu. Pomoże on podczas ucierania ziaren, jeśli te nie będą zawierać dużej ilości oleju.
Zacznijcie jednak nie od ucierania, a od uprażenia sezamu. Wysypcie go na rozgrzaną, suchą patelnię i przytrzymajcie ziarna przez około 10 sekund. Następnie potrząsajcie, by przewrócić ziarenka na drugą stronę. W ten sposób macie pewność, że całość sezamu się upraży. Czynność powtarzajcie tak długo, aż sezam będzie miał złoty kolor. Nie powinien być jednak brązowy, gdyż wtedy stanie się jeszcze bardziej gorzki. Wysypcie ziarna do miski i poczekajcie kilka minut, by zdążyły ostygnąć.
Teraz przełóżcie sezam do blendera kielichowego. Jeśli go nie macie, tahini możecie zrobić blenderem ręcznym. Jednak ten proces z pewnością trwa dłużej. Zacznijcie od pulsacyjnego programu, który pomoże zmielić wszystkie ziarna. Następnie, gdy tłuszcz zacznie się już wytrącać, możecie mielić ziarna nieprzerwanie – aż do momentu, w którym pasta będzie gładka.
Jeśli początkowo ziarna nie będą chciały dobrze się mielić, dodajcie łyżkę oliwy lub oleju słonecznikowego. Najczęściej nie jest on jednak potrzebny. Tahini przełóżcie do słoiczka, a ten włóżcie do lodówki. To wszystko – domowa pasta tahini jest już gotowa.
Jak zrobić tahini z czarnego sezamu?
Skoro różnice pomiędzy obiema pastami są tak duże, prawdopodobnie zastanawiacie się, jak zrobić tahini z czarnego sezamu. Proces wygląda podobnie – zaczynacie również od uprażenia ziarenek na suchej patelni. Gdy zaczną błyszczeć, możecie już przełożyć je do miseczki. Co dalej? Teraz czas na miksowanie.
W przypadku nieoczyszczonych ziaren sam proces trwa jednak dużo dłużej. Mielenie ziaren może trwać nawet 40 minut. Pamiętajcie jednak, by pod żadnym pozorem nie dolewać wody do ziaren, by uzyskać bardziej lejącą się konsystencję. To można uzyskać za pomocą oleju. Jednak robiąc tahini po raz pierwszy, warto poczekać i zobaczyć, jak reagują nasiona. Chociaż przygotowywanie pasty z czarnego sezamu wymaga cierpliwości, z całą pewnością warto ją zrobić samodzielnie, by poznać ten niespotykany smak.
Tahini wytrawne
Tahini przygotowuje się na wiele sposobów – tahini wytrawne to oczywiście najbardziej popularna wersja. Nie musisz dodawać do niego żadnych dodatków. Sezam ma bowiem gorzki smak i chociaż gdzieś z tyłu na języku można wyczuć słodycz, to właśnie gorycz przeważa.
Tahini na słodko
Tahini na słodko można przygotować poprzez dodanie do gotowej pasty kilku łyżeczek miodu lub syropu klonowego, czy syropu z agawy. Tak zrobiona tahini stanowi doskonałą bazę do dań na słodko, na przykład jako dodatek do ciasteczek.
Do czego dodawać pastę tahini?
Skoro wiecie, jak zrobić ten produkt, prawdopodobnie zastanawiacie się, do czego dodawać pastę tahini. Ten składnik znany jest przede wszystkim jako niezbędny dodatek do hummusu, a zatem pasty z ciecierzycy z czosnkiem i sokiem z cytryny. Hummus jest daniem z kuchni egipskiej, który na stałe zagościł także w Polsce.
Kolejnym popularnym daniem z kuchni bliskowschodniej, w którym używa się tahini, jest baba ghanoush. To potrawa z bakłażana i tahiny, która ma postać pasty bądź dipu. Ze względu na swoje wartości oraz smak, tahini jest jednak używana także jako dodatek do innych dań – chociażby do zup czy też pieczonych warzyw. Można przyrządzić z niej doskonały dressing. Wystarczy zmieszać jogurt naturalny, czosnek, sok z cytryny i łyżkę tahiny.
Pasta tahini może być także składnikiem ciast (np. sernika), jak i pysznych ciasteczek. Dzięki niej są one bardziej kruche. Przecież tahina zawiera naprawdę dużo oleju. Co ciekawe – pastę z ziaren sezamu używa się również jako…maseczkę na twarz. Warto wypróbować ten sposób na upiększenie się.
Tahini to doskonały dodatek – nie tylko w kuchni bliskowschodniej. Warto mieć w domu tę pastę, by eksperymentować z nią podczas gotowania.
Domowa pasta tahini
Zobacz przepisJak zrobić pastę sezamową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sos tahini
Zobacz przepisSos tahini - przepis na pastę sezamową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »