Fot. 123RF/Picsel
Coraz częściej i chętniej eksperymentujemy w kuchni, nie bojąc się nowych, orientalnych smaków. Nic więc dziwnego, że uwielbiany przez mieszkańców Bliskiego Wschodu hummus podbił również nasze serca.
W roli głównej - ciecierzyca
Dosyć powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe takie jak fasola, groszek czy też ciecierzyca, zawierają bardzo dużo błonnika, który kojarzony jest przede wszystkim jako substancja ułatwiająca trawienie. Ale czy wiedzieliście, że pomaga on także obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Badania wykazały, że u osób jedzących codziennie pół filiżanki ugotowanych warzyw strączkowych, w krótkim czasie poziom złego cholesterolu obniżył się aż o 7%.
Ponadto, duża ilość błonnika w naszej diecie sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni. W ten sposób z pewnością unikniemy zjadania zbyt dużych porcji, a zrzucenie zbędnych kilogramów stanie się łatwiejsze. Błonnik zawarty w ciecierzycy pozwala także na dłużej utrzymać uczucie sytości. Naukowcy wskazują, że obecność roślin strączkowych w diecie, sprawia, że nasza ochota na podjadanie między posiłkami spada aż o 1/3. Bardzo cenną informacją może być również fakt, iż ciecierzyca jest warzywem, które poleca się osobom cierpiącym na cukrzycę. Ma ona niski indeks glikemiczny, a badania wskazują, iż włączenie tego warzywa do diety może spowolnić rozwój choroby oraz wspomóc jej profilaktykę.
Jak można wykorzystać hummus?
Arabska pasta to nie tylko alternatywa dla dipów, ale również doskonały zamiennik dla masła. 100 hummusu to 25 g tłuszczu, a w takiej samej porcji masła jest go aż 82,5 grama. W dodatku aż 55 g to koszmar kardiologa, czyli tłuszcze nasycone, zatykające tętnice.
Wystarczy spakować opakowanie hummusu, świeże pieczywo oraz pokrojone świeże warzywa. Tak przygotowana kanapka będzie pysznym i pożywnym urozmaiceniem codziennego śniadania.
Inną metodą wykorzystania hummusu podczas przygotowywania porannych posiłków jest użycie go do przyrządzenia sałatki. Wystarczy użyć przyprawionej pasty w zastępstwie sosu. Taka metoda ma jeszcze jedną zaletę - sałatka znacznie dłużej utrzymuje świeżość niż po polaniu tradycyjnym, płynnym sosem.
Hummus może również stać się doskonałym dodatkiem do pieczonych lub smażonych mięs oraz sosem do makaronu. Jak jeszcze można go użyć? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji
Fot. Futka na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
2. Sałatka z kaszą bulgur i hummusem
Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
4. Ciasto marchewkowe z hummusem
Fot. PannaMadzia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
5. Tortilla z hummusem i wędzonym kurczakiem
Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
7. Hummus curry z pestkami dyni
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
8. Hummus z kurczakiem i grzankami
Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!