Fot. 123RF/Picsel
Przepis na ten cymes ma już ponad 100 lat. Jedna z legend głosi, że przywędrował on do naszego kraju z Seattle ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z restauracji Manca's Cafe, której wówczas właścicielem był pochodzący z Niemiec Victor Manca. Znany restaurator podczas robienia tradycyjnych naleśników wpadł na pomysł, aby zamiast smażyć, upiec ciasto naleśnikowe w piekarniku.
Na początku XX wieku dutch baby był przygotowywany wyłącznie z dodatkiem bekonu lub kiełbasy. Słodka wersja tego naleśnika pojawiła się znacznie później i zyskała popularność na całym świecie.
Jak zrobić dutch baby?
Pieczone naleśniki przyrządzamy z wykorzystaniem piekarnika oraz patelni żeliwnej, która doskonale przewodzi ciepło i rozprowadza je równomiernie po całej powierzchni. Jeśli nie posiadacie odpowiedniej patelni, nic straconego. Możecie zastąpić ją zwykłą z odłączoną rączką lub naczyniem żaroodpornym, przystosowanym do wysokich temperatur.
Cały proces przyrządzania pieczonych naleśników zaczynamy od nagrzania piekarnika do 200 stopni Celsjusza. Następnie przystępujemy do wyrobienia ciasta. Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia dutch baby warto wyjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby osiągnęły one temperaturę pokojową. Do ciasta naleśnikowego będziemy potrzebowali około pół szklanki mleka, jajka, szczyptę soli i cukru oraz mąkę przesianą przez sito - taki zabieg sprawi, że nasze danie uzyska odpowiednią puszystość bez konieczności dodawania proszku do pieczenia. Kiedy wszystkie produkty są już gotowe, zabieramy się za ich połączenie. Najlepiej wykorzystać do tego celu rózgę kuchenną, która umożliwi nam pozbycie się wszelkich grudek. Przygotowane ciasto możemy przelać od razu na rozgrzaną patelnię lub odstawić na około pół godziny, aby odpoczęło i nabrało odpowiedniej gęstości.
Dla urozmaicenia smaku warto zadbać o ciekawe dodatki. W przypadku słodkich naleśników do naszego ciasta możemy dodać kawałek otartej skórki z cytryny bądź pomarańczy lub wykorzystać ulubione przyprawy tj. kardamon, wanilia, cynamon, a nawet czekoladę mleczną bądź deserową. W wersji naleśników na słodko mogą to być wszelkiego rodzaju zioła oraz pikantne przyprawy.
Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!
Sposób serwowania
Po 20 minutach spędzonych w piekarniku gotowe danie wystarczy oprószyć cukrem pudrem i podawać z dodatkiem świeżych owoców, bitej śmietany, miodu lub dżemu. W wersji wytrawnej najlepiej smakują z usmażonym bekonem, pomidorkami koktajlowymi, jajkiem sadzonym i żółtym serem.
Pamiętajcie, że dutch baby najlepiej jeść jeszcze ciepłe. Po kilku godzinach upieczone ciasto opada i staje się nieco gumowate.
Stosując się do powyższych zasad, jesteście skazani na sukces. Tak przygotowanym naleśnikom nikt się nie oprze. Jeśli szukacie inspiracji na podanie dutch baby, skorzystajcie z przepisów naszych użytkowników. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.
Fot. kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Dutch baby z jogurtem i owocami
Fot. opietruszka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Dutch baby orkiszowy z serem i owocami
Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Dutch baby ze szpinakiem i fetą
Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie