Ewa_Gotuje

Kiedy pić czystek – rano czy wieczorem? Z czym nie łączyć czystka, jak wykorzystać go w kuchni

Czystek to roślina o prozdrowotnych właściwościach, ciesząca się dużą popularnością w medycynie alternatywnej. Aby jednak móc w pełni skorzystać z jej wyjątkowego działania, należy ją odpowiednio zaparzyć i spożywać. Kiedy pić czystek – rano czy wieczorem? Dlaczego warto po niego sięgać i w jakiej formie go przyjmować?

Dlaczego warto pić czystek? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czystek to krzew z rodziny czystkowatych, najczęściej spotykany w rejonach basenu Morza Śródziemnego. W przyrodzie istnieje kilkadziesiąt jego odmian, jednak w medycynie naturalnej prym wiedzie Cistus incantus oraz Cistus laurifolius. W Polsce hodowany jest jako roślina ozdobna, a to wszystko za sprawą jego atrakcyjnych, fioletowych, białych lub różowych kwiatów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w tak niepozornym krzewie kryje się prawdziwa skarbnica cennych związków, w tym polifenole i olejki eteryczne, które wzmacniają odporność, zwalczają bakterie i wirusy, a także wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego. Kiedy pić czystek – rano czy wieczorem? Jakie są jego najważniejsze właściwości i w jakiej formie najlepiej go spożywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

  Sprawdź także: Zamiast brać tabletki, wypij przed snem. Jak zrobić herbatę bananową?

Jakie właściwości ma czystek? 

Znany jest on przede wszystkim z korzystnego wpływu na funkcjonowanie układu immunologicznego, co przekłada się na skuteczną walkę z różnego rodzaju infekcjami. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że spożywanie czystka przynosi ulgę przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także obniża poziom CRP – białka C-reaktywnego uznawanego za jeden z najważniejszych markerów stanu zapalnego. Co ciekawe, w jednym z badań naukowych przyjmowanie czystka przez pacjentów borykających się z przeziębieniem przyniosło lepsze efekty niż zielona herbata.  

Czystek znany jest z dobroczynnego oddziaływania na układ sercowo-naczyniowy. Obniża on poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu, podwyższając jednocześnie stężenie tego „dobrego”. Co więcej, wspomaga ona walkę ze stresem oksydacyjnym uznawanym za jednego z największych wrogów ludzkiego zdrowia. Tak wyjątkowe właściwości czystka to m.in. zasługa polifenoli, czyli związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym 

Omawiając prozdrowotne działanie czystka, nie sposób nie wspomnieć o jego potencjale przeciwdrobnoustrojowym. Jak mówi nauka, może on hamować namnażanie się niektórych wirusów i bakterii, włączając w to Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis oraz Streptococcus mutans. Ta ostatnia, na przykład, odpowiada w dużej mierze za rozwój próchnicy zębów. 

W świecie nauki istnieją badania wskazujące na powiązanie pomiędzy stosowaniem czystka a skutecznym leczeniem wrzodów żołądka. Okazuje się bowiem, że ekstrakt z tej rośliny, a dokładnie z Cistus laurifolius, czyli czystka wawrzynolistnego, dobrze radzi sobie ze zwalczaniem Helicobacter pylori – bakterii, która wywołuje powyższą dolegliwość. Ponadto, dzięki swojemu działaniu przeciwutleniającemu, czystek stanowi naturalną ochronę dla skóry – nie dość, że chroni ją przed szkodliwym wpływem promieni UV, to jeszcze hamuje jej starzenie i redukuje stany zapalne w jej obrębie. 

Jakie właściwości ma czystek poza tymi wyżej wymienionymi? Istnieją przesłanki, by twierdzić, że może on wspomagać leczenie alergii, trądziku, a nawet boreliozy. Co więcej, dużo mówi się o tym, że jest on prawdziwym sprzymierzeńcem odchudzających się osób, ponieważ przyspiesza przemianę materii i wspiera detoksykację organizmu. Co prawda wiele osób osiąga satysfakcjonujące efekty po wprowadzeniu czystka do swojej suplementacji, jednak warto mieć świadomość, że nie wszystkie jego powszechnie wychwalane właściwości znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. 

Czystek – przeciwwskazania 

Kto powinien zachować ostrożność, a nawet unikać rośliny, jaką jest czystek? Przeciwwskazania do jego stosowania nie są zbyt liczne, jednak warto wziąć je pod uwagę przed wdrożeniem tego składnika do swojej kuracji – niezależnie od tego, z jaką dolegliwością się zmagasz. Czystek nie jest wskazany dla osób, które borykają się z alergią lub nadwrażliwość na tę i inne rośliny z grupy czystkowatych – dobra wiadomość jest taka, że w tym przypadku reakcje alergiczne zdarzają się dość rzadko. Co więcej, odradza się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ do tej pory pojawiło się zbyt mało badań na temat bezpieczeństwa jego przyjmowania w tych grupach osób. 

Jak stosować czystek 

Zastanawiasz się, jak stosować czystek? Najczęściej spożywa się go w postaci naparu. Jeśli jednak nie przepadasz za tego rodzaju napojami, możesz sięgnąć po suplementy diety w postaci kapsułek lub tabletek, które nie wydzielają specyficznego, gorzkiego posmaku. Dla własnego bezpieczeństwa stawiaj na produkty wysokiej jakości i pochodzące ze sprawdzonych źródeł, a przed ich wprowadzeniem do kuracji zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.

Warto dodać, że schłodzony napar z czystka wykorzystywany jest również do przemywania ran i robienia okładów. Ponadto niektórzy używają go do płukania jamy ustnej w celu zniwelowania płytki nazębnej i przykrego zapachu z ust. Co ciekawe, w medycynie alternatywnej dość powszechną praktyką jest robienie inhalacji z czystka. Wystarczy wsypać dwie-trzy łyżeczki surowca do miski z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad nią, zakrywając głowę ręcznikiem. Opary należy wdychać przez około kwadrans.  

Jak parzyć czystek? 

Jak parzyć czystek, żeby móc w pełni skorzystać z jego wyjątkowych właściwości? Na szczęście nie jest to skomplikowana czynność. Jedyne, co musisz zrobić, to zalać łyżeczkę suszu lub saszetkę z jego zawartością wrzącą wodą i odczekać 10 minut. Jeśli doskwiera ci przeziębienie, warto przyrządzić nieco mocniejszy odwar – zalej dwie łyżeczki ziela wodą, gotuj je przez pięć minut, a następnie trzymaj 20 minut pod przykryciem. Na koniec odcedź płyn i zaczekaj, aż wystygnie. Jak już zostało wspomniane, czystek ma dość specyficzny smak, dlatego w razie potrzeby możesz dodać do niego nieco miodu, imbiru lub soku z cytryny.  

Kiedy pić czystek – rano czy wieczorem 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy pić czystek – rano czy wieczorem. Nie ma ścisłych zaleceń dotyczących pory jego spożywania, dlatego możesz sięgać po niego zarówno rano, jak i wieczorem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jego ilością – jeśli preferujesz mocniejszy napar, pij go maksymalnie trzy razy dziennie. Musisz przy tym wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną rzecz – nie należy przyjmować go tuż przed, w trakcie oraz tuż po posiłku, ponieważ czystek może zaburzać wchłanianie żelaza i innych ważnych składników odżywczych z pożywienia.  

Źródło: vitapedia.pl, polenastole.pl, medme.pl, krzewyozdobne.net 

Autorka: Anna Hutek

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jajeczna z porem i rzodkiewką

Wyśmienita. Dobre smaki...por, rzodkiewki, kiszone ogórki i jajka. Polecam.

Odsłon: 7707

30 min
7
>60 min
4
>60 min
30
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

0
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

4
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3