Najlepsze przepisy na ogórki

Kiedy solić ziemniaki?

Ziemniaki to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu. Świetnie komponują się z pieczonymi i smażonymi mięsami. Można podać je również jako dodatek do zupy. Aby cieszyć się ich smakiem, wystarczy je umyć bądź obrać, wrzucić do wody i ugotować. Jak zrobić to w odpowiedni sposób? Kiedy dodać sól podczas gotowania ziemniaków? Skorzystajcie z naszych wskazówek!

Fot. 123RF/Picsel

Gotowanie ziemniaków to z pozoru banalna czynność, którą większość z nas wykonuje intuicyjnie. Nie zawsze jednak robimy to dobrze. Rozgotowane lub niedosmaczone ziemniaki  – to wpadki, które mogą się przydarzyć nawet doświadczonej kucharce. Jak unikać błędów podczas gotowania ziemniaków?

Zacznijmy od nalania wody do garnka i dodania odpowiedniej ilości soli. Na litr wody powinniśmy wsypać niepełną płaską łyżeczkę soli. Następnie umieszczamy garnek na kuchence i doprowadzamy wodę do wrzenia. Zanim wrzucimy ziemniaki do garnka, powinniśmy sprawdzić, czy sól idealnie się rozpuściła – wtedy mamy pewność, że nasze ziemniaki dokładnie przejdą słonym smakiem.

UWAGA!

  • Dodając sól w trakcie gotowania ziemniaków lub, co gorsze, na sam koniec, musimy liczyć się z tym, że gotujące się warzywa będą bez smaku.
  • Ziemniaki wrzucane do zimnej wody podczas gotowania uwalniają skrobię, a także tracą cenne witaminy, dlatego nie warto przyrządzać ich w ten sposób.  

Podczas gotowania ziemniaki nie powinny wystawać nad tafle wody. Jeśli w garnku znajduje się zbyt mała ilość wody, warto ją uzupełnić wrzątkiem, a wraz z nią dodać odpowiadającą jej ilość soli.  

Ziemniaki gotujemy pod przykryciem, dzięki tej metodzie warzywa zachowają więcej substancji odżywczych. Dodatkowo zapobiegniemy szybkiemu wygotowywaniu się wody i skrócimy czas gotowania.

Ile czasu powinniśmy gotować ziemniaki? To zależy od rozmiaru warzyw oraz sposobu ich podania. Jeśli chcemy serwować ziemniaki w całości, powinniśmy je gotować około 20 min, a ziemniaki do purée będą wymagały nieco więcej czasu. Przed odcedzeniem warzyw warto sprawdzić widelcem, czy są już odpowiednio miękkie.

Zobacz także:

Ile gotować młode ziemniaki? >>

Jak wykorzystać w kuchni obierki z ziemniaków? >>

5 zapomnianych dań z ziemniaków >>

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26