Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak przyrządzić kotlety ruskie?
- Jak zrobić babkę ziemniaczaną?
- Jak upiec kiszkę ziemniaczaną?
- Jakie dania z ziemniaków zrobić?
Dań ziemniaczanych jest naprawdę wiele. Od zapiekanek, przez placki i kluski, aż po naleśniki i ciasta do pizzy. Kartofel to bardzo uniwersalny i tani produkt w kuchni, dlatego tak chętnie po niego sięgamy.
Jeśli szukasz więcej inspirujących przepisów na ziemniaczane potrawy, to świetnie trafiłeś. W dzisiejszym artykule przedstawimy ci wiele porzuconych (lub kultywowanych tylko w części Polski) receptur. Wszystkie z nich łączy jeden składnik (oczywiście ziemniak) i wspólna cecha - pyszny smak.
Przekonaj się, jak je zrobić i sprawdź, czy należysz do niewielkiego grona osób, które o tych daniach nigdy nie zapomniało! Jeśli jednak ich nie znasz, przetestuj sprawdzone przepisy użytkowników Smakera i podziel się w komentarzu wrażeniami na temat potraw.
Sprawdź także: Ziemniaczane naleśniki z patelni - przepis z książek kucharskich babć
Jak zrobić prażuchę?
Prażucha to potrawa staropolska, którą obecnie podaje się jeszcze na Lubelszczyźnie. Nazwa tego dania wzięła się od czynności wykonywanej podczas jego przygotowania, czyli prażenia mąki. Choć w tradycyjnym przepisie nie używa się ziemniaków, to z biegiem lat spopularyzowano także kartoflaną odmianę prażuchy.
Prażucha ziemniaczana, którą w różnych regionach nazywa się też fusierem, porką czy lemieszką ziemniaczaną, to potrawa z ugotowanych na miękko i ugniecionych ziemniaków z dodatkiem zaparzonej mąki. Podawana zawsze na ciepło w formie klusek, które rzeźbi się łyżką i koniecznie ze skwarkami (oraz ewentualnie z podsmażoną cebulką). To niezwykle sycące i aromatyczne danie, które zdecydowanie warto wypróbować.
Kartoflanka z przepisu babci
Może miałeś okazję spróbować tradycyjnej kartoflanki? Nie jest tak popularna, jak pomidorowa czy rosół, a przecież nie odstaje im zupełnie smakiem! Jak zrobić zupę ziemniaczaną? To wcale nie takie skomplikowane.
Do jej przyrządzenia potrzebujesz oczywiście ziemniaków, ale też innych warzyw (np. pietruszkę, marchewkę, cebulę czy selera). Żeby dodać kartoflance jeszcze więcej smaku, warto dorzucić trochę mięsa (np. kiełbasy lub boczku) lub w wersji wegetariańskiej - odrobinę masła.
Zupę ziemniaczaną możesz też aromatyzować sokiem z kiszonych ogórków lub kapusty, podawać w formie gęstego, zmiksowanego kremu albo w towarzystwie chipsów z pietruszki czy rzodkiewki. Pamiętaj, że danie świetnie rozgrzewa, syci i jest źródłem witaminy C.
Sprawdź także: 11 pomysłów na kartoflankę - przepisy ze Smaker.pl
Przepis na kotlety ruskie
W polskiej kuchni chętnie sięgamy po farsz ruski - często w naleśnikach lub pierogach. Co jednak z kopytkami lub kotletami ruskimi? To ciekawa alternatywa do placków ziemniaczanych, do których nie dodaje się białego twarogu. Jeśli zatem masz ochotę wypróbować znane połączenie, to najlepiej korzystając z poniższego przepisu.
Wystarczy zaledwie kilka podstawowych składników, by cieszyć się pysznym, ziemniaczanym obiadem. Zaopatrz się w ponad kilogram ziemniaków, cebulę, twaróg półtłusty, jajka, bułkę tartą, przyprawy i olej do smażenia. To wszystko, co potrzeba do przygotowania tych rewelacyjnych kotletów. Najlepiej smakują z gorącymi buraczkami i świeżą surówką.
Jak zrobić babkę ziemniaczaną?
Trzeba przyznać, że babka ziemniaczana zyskuje ponowną popularność. Również użytkownicy Smakera chętniej udostępniają swoje przepisy na to wyśmienite danie - z czego bardzo się cieszymy!
Choć babka ziemniaczana kryje się pod różnymi nazwami, np. kartoflarz, blaszak, bugaj czy nagus, to wśród jej składników bazowych zawsze znajdziemy ziemniaki, boczek, cebulę, jaja, mąkę i przyprawy. Wywodzi się z kuchni białoruskiej, ale w Polsce została równie ciepło przyjęta i jest szczególnie znana na Suwalszczyźnie i Podlasiu (gdzie nawet od kilkunastu lat odbywają się coroczne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej). Danie często serwuje się w towarzystwie sosów, np. pieczarkowym czy serowym.
Przepis na kiszkę ziemniaczaną
Choć przepis na kiszkę ziemniaczaną również przybył do nas z Białorusi, to w Polsce dobrze znany jest dzięki kuchni podlaskiej i kurpiowskiej. Farsz przyrządza się z surowych, obranych i utartych ziemniaków, skwarek z boczku i podsmażonej szatkowanej cebuli.
Taką masą nadziewa się jelita wieprzowe i odpowiednio związuje, formując niewielkie kiełbaski. Następnie piecze się je w piekarniku do zbrązowienia. Skórka kiszki powinna być lekko chrupiąca, a środek jędrny i soczysty. Latem możesz zdecydować się na ziemniaczaną kiszkę z grilla.
Więcej dań z ziemniaków
Choć w niektórych regionach wciąż są popularne i gotowane na różne uroczystości, to większości Polaków, w szczególności młodszym, nic już nie mówią. Mowa o zapomnianych daniach z ziemniaków, takich jak mozgoł czy golce. Jakie przepisy na kartoflane potrawy możesz jeszcze odświeżyć? Polecamy wypróbować te pyszności:
- kugel - danie wywodzące się z kuchni żydowskiej, ale wykorzystywane również w polskiej i litewskiej. To zapiekanka ziemniaczana z cebulką, którą piecze się w piekarniku. W Polsce robi się ją głównie na Podlasiu i na Kurpiach (gdzie nazywa się ją rejbiakiem) oraz podaje ze skwarkami lub żeberkami wieprzowymi.
- mozgoł - potrawa wywodząca się z kuchni śląskiej - bardzo sycąca i kaloryczna. Przeznaczona była głównie dla górników. To połączenie ziemniaków i kapusty. Najpierw gotuje się kartofle, a osobno posiekaną kapustę. Dopiero potem łączy się warzywa w naczyniu i ugniata ze smalcem.
- zmiocarz - znany szczególnie w regionie świętokrzyskim. To pasztet z ziemniaków, cebuli, mąki ziemniaczanej i pszennej, jajek i przypraw.
- grucholec - staropolska potrawa, którą obecnie kultywuje się jeszcze na Kaszubach. Babka ziemniaczana podawana np. z sosem serowo-pieczarkowym.
- golce - kaszubskie kluski ziemniaczane podawane ze skwarkami z boczku.
Z ziemniaków można przygotować niemal wszystko - od śniadań, przez przekąski, aż po pyszne obiady i kolacje. Wykorzystaj zapomniane przepisy i odkryj na nowo świetnie pomysły na kartoflane dane.
Zobacz także:
Placki z gotowanych ziemniaków: Idealne na słono, jak i na słodko »
Nietypowe wersje bigosu według Ewy Wachowicz »
Przyrządzasz mięso mielone? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów »