Spis treści:
- Przemiany w ciele kobiety po 50. roku życia
- Czerwona fasola: niedoceniona skarbnica zdrowia
- Czerwona fasola: wsparcie na wielu poziomach dla kobiet po 50. roku życia
- Jak wykorzystać czerwoną fasolę w kuchni?
Życie po pięćdziesiątce to moment, w którym w ciele kobiety zaczyna zachodzić wiele różnego rodzaju zmian. Zmieniają się potrzeby i codzienne nawyki, ale też sposób funkcjonowania organizmu oraz jego reakcje na otoczenie. Wszystko to oznacza, że organizm potrzebuje wsparcia – na wielu poziomach.
Priorytetem pozostaje więc zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. A często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromny wpływ na naszą ogólną kondycję ma to, co jemy. Na tym etapie życia wyjątkowo mocno warto więc zwrócić uwagę na produkty, które łączą lekkość z bogactwem składników odżywczych.
Przemiany w ciele kobiety po 50. roku życia
Kiedy kobieta przekracza 50. rok życia, jej ciało wchodzi w nowy etap funkcjonowania. Zmiany hormonalne, nierozerwalnie towarzyszące menopauzie, mają bowiem wpływ na wiele układów organizmu. Przede wszystkim spada poziom estrogenów, co skutkuje nie tylko wahaniami nastroju, ale i zmniejszeniem gęstości kości czy wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Do tego dochodzą problemy z metabolizmem: trawienie staje się mniej efektywne, a organizm trudniej przyswaja niektóre składniki odżywcze. Efekt? Większe zmęczenie, osłabienie czy problemy z koncentracją.
Wszystko to pozostaje wyzwaniem nie tylko dla ciała, ale również dla psychiki. Oprócz zmian nastroju, wspomnieć należy o pojawiających się trudnościach ze snem czy powracającym poczuciu niepokoju, co z kolei negatywnie wpływa na jakość życia i samoocenę. Bardzo łatwo wpaść zatem w spiralę zniechęcenia i braku energii. O ile... nie zadbamy o odpowiednie wsparcie. Od czego zacząć? Od diety, ponieważ to, co znajduje się na talerzu, może być nie tylko źródłem energii, ale również „lekarstwem” wspierającym zdrowie i dobre samopoczucie.
Sprawdź także: Oryginalne sałatki z brokułem. Sycące, dla dbających o wagę
Czerwona fasola: niedoceniona skarbnica zdrowia
Jednym z produktów, który warto włączyć do codziennej diety po 50. roku życia, jest czerwona fasola. Choć szczególnie polecana jest ona kobietom wchodzącym w okres menopauzy, jej właściwości mogą przynieść korzyści każdemu, kto dba o zdrowie.
Osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu czy cukrzycą powinny szczególnie zwrócić na nią uwagę. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu oraz zdolności do stabilizowania poziomu cukru we krwi, to doskonały wybór choćby dla diabetyków czy wegetarian i wegan poszukujących roślinnych źródeł białka i żelaza. Ale również dla osób aktywnych fizycznie, którzy także docenią bogactwo białka, ale i błonnika. Co więcej, fasola pomaga w regeneracji mięśni po wysiłku i dostarcza energii na kolejne wyzwania.
Czerwona fasola: wsparcie na wielu poziomach dla kobiet po 50. roku życia
Jak jednak wspomnieliśmy, włączenie czerwonej fasoli do codziennej diety powinny rozważyć zwłaszcza kobiety po 50. roku życia. Po pierwsze, ponieważ to doskonałe źródło żelaza, czyli pierwiastka niezwykle ważnego dla pań w okresie menopauzy. Dlaczego? Ponieważ są one wówczas wyjątkowo mocno narażone na anemię z powodu zmian hormonalnych i wolniejszego metabolizmu. Tymczasem regularne spożywanie czerwonej fasoli pomaga uzupełnić niedobory, lepiej dotlenić organizm, zniwelować uczucie zmęczenia.
Po drugie, czerwona fasola jest lekkostrawna. A w czasie, kiedy trawienie zwalnia i przestaje być tak efektywne jak przed laty, zawarty w fasoli błonnik staje się nieocenionym wsparciem w utrzymaniu regularności i zdrowia jelit. Co kluczowe, pomaga także w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu.
Po trzecie, czerwona fasola dostarcza antyoksydantów, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, opóźniając procesy starzenia. W praktyce przekłada się to na pomoc w zachowaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. A jeśli dobrze czujemy się we własnym ciele, łatwiej sprostamy wyzwaniom, które niesie ze sobą menopauza.
Jak wykorzystać czerwoną fasolę w kuchni?
Kolejna dobra wiadomość jest taka, iż czerwona fasola to niezwykle uniwersalny składnik. Innymi słowy, bez trudu wykorzystamy ją w wielu zróżnicowanych daniach. Świetnie sprawdza się choćby jako baza do rozgrzewających zup i gulaszy, ale też jako dodatek do sałatek (delikatny smak i kremowa konsystencja perfekcyjnie komponują się z warzywami).
Czerwona fasola nadaje się ponadto do przygotowania zdrowych past i smarowideł, które mogą zastąpić masło. Zwłaszcza w połączeniu z przyprawami, czosnkiem i oliwą – smaczny dodatek do pieczywa jak znalazł! A może coś słodkiego? To choćby czerwona fasola jako dodatek do brownie. Wszak nie ma powodu, aby po 50. roku życia odmawiać sobie odrobiny przyjemności!
Czerwona fasola udowadnia, że to, co najprostsze, często okazuje się najbardziej skuteczne. Jej bogactwo składników odżywczych, lekkość i wszechstronność kulinarna sprawiają, że warto uczynić ją stałym elementem codziennej diety. Niezależnie od wieku.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Jak schudnąć, jedząc jajka. Na czym polega dieta jajeczna?
Garstka ziaren może zastąpić drugie śniadanie. Obniżają poziom cukru, łagodzą skutki stresu