Spis treści:
- Jak często powinno się robić dietę oczyszczającą?
- Koktajle oczyszczające – jakie składniki w nich uwzględnić?
- Koktajle oczyszczające – przepisy
W ostatnim czasie w Polsce wzrosło zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Konsumenci chętnie testują rozmaite modele żywieniowe, wśród których dużą popularnością cieszą się diety oczyszczające, w tym te bazujące na koktajlach. Ich zadaniem jest nie tylko wsparcie detoksykacji organizmu, ale także dostarczenie mu cennych witamin i minerałów oraz usprawnienie procesów trawiennych. Jak często powinno się robić dietę oczyszczającą, aby osiągnąć pożądane efekty i poczuć się lżej? I jak przyrządzać koktajle oczyszczające, aby były smaczne i pożywne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak często powinno się robić dietę oczyszczającą?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od twoich oczekiwań i stylu życia. Jeśli twoje codzienne odżywianie mocno odbiega od ideału, a twój jadłospis jest przepełniony wysokoprzetworzonymi produktami, dobrze jest przeprowadzać taki detoks raz na kilka miesięcy.
Czas trwania diety oczyszczającej zależy od indywidualnych potrzeb i może wynosić od jednego do nawet kilku dni. Jedno jest pewne – nie powinna ona trwać zbyt długo, ponieważ przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych, a także spowolnić metabolizm i przyczynić się do napadów wilczego głodu, a stąd już krótka droga do efektu jo-jo.
Dlaczego warto od czasu do czasu wprowadzać dietę oczyszczającą? Bynajmniej nie tylko ze względu na usprawnienie procesów detoksykacyjnych. Jej wdrożenie może przynieść ulgę twojemu układowi trawiennemu, pomagając ci uporać się z zaparciami lub wzdęciami. Ponadto może ona sprawdzić się u osób pragnących pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz tych zmagających się z uczuciem ciężkości po przejedzeniu.
Koktajle oczyszczające – jakie składniki w nich uwzględnić?
Koktajle oczyszczające można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Mogą być one przygotowywane z samych warzyw lub owoców oraz na bazie składników z obydwu grup. Ponadto można uwzględnić w nich inne produkty, np. zioła czy zieloną herbatę. Produkty, które zasługują na szczególną uwagę, to m.in.:
- seler, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne i pobudza przemianę materii;
- kapusta kiszona, która wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego;
- szpinak, który stanowi źródło błonnika, witamin, minerałów oraz chlorofilu – substancji o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym;
- jarmuż, który pomaga niwelować stany zapalne w organizmie oraz wspiera pracę wątroby;
- buraki, które dzięki zawartości betacyjanin wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające;
- natkę pietruszki, która działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga pozbywać się bakterii z dróg moczowych;
- awokado, które kryje w sobie glutation – silny przeciwutleniacz wspomagający detoksykację wątroby;
- ananasa, który dostarcza bromelainy – enzymu usprawniającego procesy trawienne i pomagającego usuwać toksyny z organizmu;
- żurawinę, która przeciwdziała osiedlaniu się bakterii w pęcherzu moczowym;
- sok z cytryny, który zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym;
- nasiona chia, które stanowią źródło błonnika oraz kwasów omega-3, a do tego zwiększają sytość koktajli;
- zieloną herbatę, która uchodzi za skarbnicę przeciwutleniaczy, w tym katechin, wspierających detoksykację organizmu i przemianę materii.
Koktajle oczyszczające – przepisy
Skoro już wiesz, jak często powinno się robić dietę oczyszczającą i jakie składniki uwzględnić w swoich koktajlach, warto poznać kilka przepisów, dzięki którym stanie się ona smaczniejsza i bardziej odżywcza.
Zielony koktajl oczyszczający
Zielony koktajl oczyszczający to idealna opcja dla osób, które chcą skorzystać z prozdrowotnej mocy „zielonych” składników, takich jak szpinak, zielona herbata, czy seler naciowy.
Składniki:
- zielone jabłko,
- szklanka szpinaku,
- łodyga selera naciowego,
- pół szklanki zielonej herbaty,
- sok z połówki cytryny,
- łyżeczka mielonego imbiru.
Sposób przygotowania:
Pokrój jabłko i seler naciowy na mniejsze kawałki i umieść je w kielichu blendera wraz z pozostałymi składnikami. Miksuj je do momentu, aż uzyskasz płyn o jednolitej konsystencji. Gotowy koktajl możesz ozdobić listkami mięty.
Koktajl z burakiem i marchewką
Burak i marchewka to warzywa, które doskonale się ze sobą łączą, oferując wyjątkowy smak i wysoką wartość odżywczą. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich walory smakowe, warto dodać do nich jabłko i sok z cytryny.
Składniki:
- 2 marchewki,
- burak,
- jabłko,
- sok z połówki cytryny,
- szklanka wody.
Sposób przygotowania:
Umyj dokładnie marchewki, buraka i jabłko, a następnie pokrój je na mniejsze kawałki i zblenduj razem z wodą i sokiem z cytryny. Miksuj je, aż do otrzymania jednolitej konsystencji.
Koktajl z awokado, szpinakiem i ananasem
Koktajl z awokado, szpinakiem i ananasem to przysmak, który nie tylko wspomoże procesy detoksykacyjne w twoim organizmie, ale również dostarczy ci cennych składników odżywczych i na dłużej zaspokoi twój głód.
Składniki:
- pół awokado,
- szklanka szpinaku,
- szklanka ananasa w kostkach,
- szklanka wody kokosowej.
Sposób przygotowania:
Wydrąż miąższ z ananasa i zblenduj go z pozostałymi komponentami. Gotowy napój możesz przyozdobić listkami świeżego szpinaku.
Koktajl z imbirem i cytrusami
Wśród przepisów na koktajle oczyszczające nie może zabraknąć również tego z imbirem i cytrusami. Napój w tej formie wyróżnia się przyjemnym orzeźwiającym smakiem i dostarcza solidną porcję witaminy C, która uchodzi za cenny antyoksydant.
Składniki:
- pomarańcza,
- pół cytryny,
- kawałek korzenia imbiru,
- szklanka wody.
Sposób przygotowania:
Wyciśnij sok z cytrusów, a imbir zetrzyj na tarce. Zblenduj wszystkie składniki, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Koktajl oczyszczający w tej wersji idealnie smakuje schłodzony.
Koktajl z truskawkami i nasionami chia
Jeśli masz ochotę na słodką przekąskę, postaw na koktajl oczyszczający na bazie owoców i odrobiny miodu. Świetnie sprawdzą się tutaj np. truskawki. Dobrym wyborem będą zarówno te świeże, jak i mrożone.
Składniki:
- szklanka truskawek,
- łyżka nasion chia,
- łyżka miodu,
- pół szklanki napoju migdałowego.
Sposób przygotowania:
Jeśli korzystasz ze świeżych truskawek, usuń z nich szypułki. Umieść owoce w kielichu blendera razem z pozostałymi składnikami i zmiksuj całość na gładką masę.
Źródło: wygodnadieta.pl, soestetic.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Koktajl na wzmocnienie odporności. Sekretem jest pyłek pszczeli >>