Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są właściwości koktajli proteinowych?
- Czy koktajle proteinowe odchudzają?
- Kto może pić koktajle proteinowe?
- Kto nie powinien pić koktajli białkowych?
- Jak zrobić koktajl białkowy z bananem?
- Jak zrobić koktajl z masłem orzechowym?
- Jak zrobić koktajl białkowy z awokado?
- Jak zrobić koktajl białkowy z kakao?
- Jak zrobić koktajl proteinowy z jajek?
Koktajle proteinowe kojarzą się przede wszystkim z budowaniem masy mięśniowej, nie zaś z chudnięciem. Jednak te dwie kwestie można ze sobą połączyć. Białko jest bowiem istotnym elementem w procesie odchudzania.
Sprawdź także: Zdrowe i pyszne koktajle warzywno-owocowe - przepisy ze Smaker.pl
Koktajle proteinowe - właściwości
Czym charakteryzują się koktajle proteinowe? Właściwości tych produktów skupiają się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb na białko, które jest zwiększone u osób uprawiających sport oraz starających się zwiększyć masę mięśniową. Dlatego też najczęściej kojarzą się z koktajlami na bazie odżywek białkowych. To nie musi tak wyglądać - koktajl zrobicie w domu bez konieczności korzystania z odżywek. Później powiemy wam, jakich składników użyć.
Jak działają koktajle proteinowe? Przede wszystkim zmniejszają uczucie głodu poprzez obniżenie poziomu greliny oraz zapewnienie dłuższego uczucia sytości. Dlatego wysokobiałkowy posiłek, na przykład śniadanie lub drugie śniadanie, może pozytywnie wpłynąć na mniejszą podaż kalorii w przeciągu całego dnia. To z kolei doskonale sprawdzi się na diecie redukcyjnej.
Koktajle proteinowe na odchudzanie
Koktajle proteinowe na odchudzanie to dobry pomysł dla osób aktywnych, które spalają tkankę tłuszczową za pomocą ćwiczeń mniej lub bardziej intensywnych. Niestety samo spożywanie większej ilości białka nie sprawi, że nasze brzuchy będą płaskie.
Jednak faktem jest, że zwiększone spożycie białka w trakcie dnia może zmniejszyć łaknienie. Dodatkowo organizm podczas spalania białka wykorzystuje więcej energii niż w trakcie spalania innych składników odżywczych. Dzięki temu dieta bogata w białko może wspomóc odchudzanie.
Należy jednak pamiętać, że białko nie może być głównym elementem naszych posiłków. Organizm potrzebuje także węglowodanów oraz tłuszczów, by móc prawidłowo funkcjonować.
Zobacz: Zdrowy koktajl owocowo-warzywny
Koktajle proteinowe - kto może pić?
Wiecie już, jak na organizm wpływają koktajle proteinowe. Kto może pić je regularnie? Przede wszystkim osoby, które żyją aktywnie - uprawiają sport zawodowo lub rekreacyjnie, kilka razy w tygodniu. Dzięki stałej podaży białka mają one pewność, że budują masę mięśniową i zapobiegają uszkodzeniom mięśni.
Koktajle proteinowe są również doskonałą alternatywą dla osób, które nie dostarczają organizmowi białka w pożywieniu, a zatem przede wszystkim dla wegetarian i wegan. W takich sytuacjach konieczne jest wybieranie odżywek lub składników, które są ekologiczne i nie zawierają produktów odzwierzęcych.
Odżywki są także polecane osobom, które borykają się z problemem trawienia protein pochodzenia odzwierzęcego.
Koktajle proteinowe - przeciwwskazania
Wiecie już co nieco o koktajlach proteinowych. Przeciwwskazania dotyczące tych produktów mogą was jednak zdziwić. Dietetycy wskazują przede wszystkim, że koktajle tego typu są dodatkiem do diety, który jest zupełnie niepotrzebny.
Dorosła osoba, która regularnie uprawia sport, powinna przyjmować dziennie od 1,2 do dwóch gramów białka na każdy kilogram masy ciała. U bardzo aktywnej osoby ważącej 60 kilogramów, to zaledwie 120 gramów białka dziennie. Takie ilości aminokwasów można bez problemu dostarczyć sobie wraz z posiłkami, bez konieczności sięgania po gotowe mieszanki proteinowe.
Te są również bogate w konserwanty i cukry, które nie wpływają pozytywnie na organizm. Dlatego koktajle proteinowe warto przygotowywać samodzielnie z naturalnych składników, zamiast sięgać po gotowe rozwiązania.
Oprócz tego należy pamiętać, iż białko, tak samo, jak wszystkie inne składniki, można przedawkować. Zbyt częste sięganie po koktajle białkowe czy też traktowanie ich jako wyłączne źródło energii, może skończyć się obciążeniem lub nawet uszkodzeniem nerek, które zmuszone są do radzenia sobie z nagromadzeniem grup aminowych w organizmie. Nadmierne spożycie białka to także ryzyko uszkodzenia wątroby oraz przyczynienie się do zaburzeń układu pokarmowego. Dlatego, jeśli macie zamiar sięgać po koktajle proteinowe, warto robić to z głową.
Koktajl proteinowy z bananem
Koktajl proteinowy z bananem to jeden z najpopularniejszych koktajli śniadaniowych - doskonale sprawdzi się także po treningu. Aby mieć pewność, że dostarczycie sobie odpowiednią ilość białka, w koktajlu musi znaleźć się coś więcej, niż tylko banan.
Postawcie na jogurt i nasiona chia. 100 gramów jogurtu to 10 gramów białka. Natomiast nasiona chia w tej ilości zawierają 17 gramów białka. W koktajlu powinien zatem znaleźć się jeden banan, 50 gramów nasion chia, garść borówek, mały jogurt i trochę mleka roślinnego, by bardziej go rozrzedzić. Całość zblendujcie na gładką masę. Nie słodźcie koktajlu - dojrzały banan w zupełności wystarczy.
Koktajl proteinowy z masłem orzechowym
Koktajl proteinowy z masłem orzechowym to doskonały wybór dla osób, które nie przepadają za śniadaniami w formie stałej. Zrobicie go w kilka minut. W 100 gramach masła orzechowego znajduje się aż 25 gramów białka, a także zdrowe tłuszcze. Jednak taka ilość masła to stanowczo za dużo - sięgnijcie po 50-60 gramów.
Co będzie pasować do tego koktajlu? Mleko zwykłe lub roślinne, kakao oraz... awokado. Tak, dzięki niemu dostarczycie organizmowi także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To świetny koktajl po treningu czy na śniadanie, zamiast owsianki. Wszystkie składniki zblendujcie ze sobą, by mieć pewność, że się ze sobą połączą. Masło jest dość gęste i potrzebuje chwili, by się rozpaść. Po minucie koktajl powinien być jednak gotowy.
Koktajl proteinowy z awokado
Awokado to doskonały śniadaniowy produkt - wszystko dzięki dużej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Można z niego zrobić także pyszny koktajl proteinowy. Z awokado będzie smakować świetnie, jednak to nie wystarczy, by był pełen protein.
Zdecydujcie się zatem na dodatek białka konopnego, które jest naturalne i wegańskie. Czego potrzebujecie? Awokado, łyżeczki kakao, jednego banana, mleka roślinnego (lub zwykłego) i 30-50 gramów białka konopnego. Wszystkie składniki zblendujcie i cieszcie się pysznym koktajlem.
Koktajl proteinowy z kakao
Czy wiecie, że kakao w 100 gramach zawiera aż 20 gramów białka? To naprawdę dużo! Jednak nikt nie zje na raz 100 gramów kakao, prawda? Dlatego warto przygotować pyszny koktajl proteinowy z kakao, który umożliwi wam przyswojenie odpowiedniej ilości białka. Przygotujcie po garści borówek i malin, 50 gramów kakao i 50 gramów zmielonego siemienia lnianego, a także mleko roślinne, zwykłe lub wodę. Składniki zblendujcie i dodajcie odrobinę miodu, jeśli całość jest zbyt wytrawna.
Koktajl proteinowy z jajek
Koktajl proteinowy z jajek to przepis dla prawdziwych wyjadaczy, którzy niczego się nie boją. Jedno jajko to około siedmiu gramów białka. Dlatego do koktajlu proteinowego wrzućcie minimum dwa jajka. Upewnijcie się, że są certyfikowane, by uniknąć problemów.
Do blendera warto wrzucić także banana i inne ulubione owoce, na przykład truskawki. Doskonale sprawdzi się tu też kurkuma, która pomoże zabić smak surowego jajka. Aby koktajl miał odpowiednią konsystencję, dodajcie mleko lub wodę kokosową. Zblendujcie. Smacznego!
Koktajle proteinowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą lepiej się odżywiać, wesprzeć swój metabolizm bądź wspomóc organizm podczas ćwiczeń.
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Siedem naturalnych olejków, które warto mieć w domowej apteczce »
Okłady z liści kapusty działają szybciej niż tabletka. Na co pomagają? »