Dania jednogarnkowe

Obchody 70-lecia panowania królowej Elżbiety II wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Restauracje pragnąc uświetnić uroczystości kulinarnym akcentem, przygotowały z tej okazji specjalne menu, w których daniem głównym jest kurczak koronacyjny. Dowiedz się, jak przygotować go we własnej kuchni.

Fot.123RF/Picsel

Życie rodziny królewskiej to temat, który fascynuje nie tylko rodowitych Brytyjczyków. Cały świat z zainteresowaniem śledzi losy królowej Elżbiety II, z chęcią obserwując jej relacje z pozostałymi Windsorami, styl ubierania się, jak i to jakie dania najchętniej znajdują się na jej talerzu. I chociaż tajemnice codziennej diety królowej są pilnie strzeżone, możemy domyślać się, że potrawą, której nie  może zabraknąć w królewskim menu, jest oczywiście słynny kurczak koronacyjny.

Skąd pochodzi przepis na kurczaka koronacyjnego?

Kurczak koronacyjny wpisał się na stałe w karty kuchni brytyjskiej. Pierwszy raz danie z kurczakiem w roli głównej było serwowane w 1935 roku, podczas srebrnego jubileuszu dziadka królowej Elżbiety, Jerzego V. Właściwa wersja kurczaka koronacyjnego znana do dziś, powstała natomiast w 1953 roku. Rodzina królewska miała okazję delektować się nim podczas koronacji samej monarchini. Przepis przygotowały Rosemary Hume oraz Constance Spry z Cordon Bleu Cookery School. Obecna wersja potrawy została jednak nieco uproszczona.

Jak przygotować kurczaka koronacyjnego królowej Elżbiety II?

Kurczak koronacyjny będzie doskonałą propozycją na pyszny rodzinny obiad. Do jego przygotowania świetnie sprawdzi się pierś z kurczaka, możesz również użyć mięsa z udek z kurczaka bez kości. Przepis jest prosty, dzięki czemu poradzi z nim sobie nawet początkujący kucharz. Z czym podawać kurczaka koronacyjnego? Będzie smakował świetnie w towarzystwie ziemniaków lub ryżu. Co więcej, można spożywać go również na zimno, np. do kanapek.  

Składniki

  • 3 filety z piersi kurczaka
  • 100 ml bulionu
  • 100 ml białego wina
  • 1 łyżeczka masła
  • 3 łyżki majonezu
  • 1 szalotka
  • 2 łyżeczki przyprawy curry
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka dżemu morelowego
  • 1 łyżka soku z wyciśniętej cytryny

Mięso z piersi kurczaka pokroić w cienkie kawałki, posolić i popieprzyć z obu stron. Podsmażyć na patelni do zarumienienia. Zdjąć i pokroić w paski lub mniejsze fragmenty.

W rondelku na maśle podsmażyć posiekaną w drobną kostkę szalotkę. Dodać koncentrat pomidorowy oraz przyprawę curry. Całość dokładnie wymieszać, dodając po kolei dżem, wino oraz bulion, może być drobiowy lub warzywny – podgrzewać na niewielkim ogniu, aż do zredukowania sosu.

Następnym krokiem będzie zdjęcie garnka z ognia, powstałe danie należy skropić sokiem z cytryny oraz dołożyć majonez. Wymieszać kurczaka z sosem. Można udekorować posiekaną natką pietruszki.  

Zobacz także:

Żeberka z grilla – przepisy w 5 odsłonach »

Porzeczka biała – odmiana o zdrowych i słodkich owocach. Jak ją uprawiać? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8