Spis treści:
- Jak uprawiać żyworódkę?
- Żyworódka - właściwości i działanie lecznicze
- Jak przygotować sok z żyworódki?
W ciągu ostatnich lat aloes zyskał niezwykłą popularność. Docenia się go głównie ze względu na wyjątkowe działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Niestety, produkty z jego dodatkiem potrafią być naprawdę drogie, co zniechęca wiele osób do korzystania z jego dobrodziejstw. Tymczasem w domowych warunkach możesz zacząć uprawiać żyworódkę - roślinę należącą do tej samej rodziny, której właściwości są równie imponujące.
Sprawdź także: Ranking 50. najlepszych ciast. Polskie wypieki podbijają świat
Jak uprawiać żyworódkę?
Żyworódka pierzasta to roślina pochodząca z Madagaskaru, która w późniejszym czasie rozprzestrzeniła się na terytorium Australii oraz Azji, skąd w połowie XX wieku została przywieziona do Polski. Bez większych problemów możesz uprawiać ją w zaciszu własnego domu, gdyż najlepiej rośnie w miejscach, gdzie temperatury wahają się od 15. do 25. stopni Celsjusza. Z uprawą żyworódki z pewnością poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik - wystarczy podlewać ją nie częściej niż raz na dwa tygodnie oraz zapewnić jej dostęp do światła słonecznego.
Zobacz: Koktajl z dużą dawką witamin
Żyworódka - właściwości i działanie lecznicze
Dlaczego warto zaopatrzyć się w żyworódkę? Ta niezwykła roślina wykazuje zaskakujące działanie lecznicze. W Azji już od tysięcy lat jest wykorzystywana jako naturalny środek łagodzący bóle oraz przyśpieszający gojenie się ran. Włączając żyworódkę do jadłospisu, zyskujemy fantastyczne źródło witaminy C, manganu, boru, cynku, krzemu oraz potasu.
Co ważne, roślina ta ma zaskakujące właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Dzięki niej w prosty sposób wzmocnimy nasz układ odpornościowy, a także poradzimy sobie z różnego rodzaju sezonowymi infekcjami. Warto również wiedzieć, że żyworódka pomoże nam także w leczeniu ropiejących ran, a okłady z niej zapobiegną powstawaniu szpecących blizn.
Żyworódkę poleca się szczególnie w leczeniu różnego rodzaju chorób skórnych, w tym także trądziku. Stosując ją, złagodzimy stany zapalne oraz dostarczymy minerały poprawiające kondycję cery. Jak wspominaliśmy wcześniej, żyworódka zawiera w sobie między innymi cynk (który jest powszechnym składnikiem leków antyrodnikowych), bor (mający działanie antyseptyczne oraz ściągające) i mangan (łagodzący objawy alergiczne). Okłady z żyworódki możemy zastosować również przy leczeniu trudno gojących się ran, wrzodów, odleżyn, oparzeń lub blizn pooperacyjnych. Przed sezonem letnim, warto zapamiętać, że roślina doskonale łagodzi ukąszenia owadów - zmniejsza obrzęk i swędzenie.
Warto jednak wiedzieć, że na tym nie kończą się prozdrowotne właściwości tej rośliny. Najpopularniejszym napojem robionym z tej rośliny jest sok. Na co pomaga sok z żyworódki? Jest bardzo pomocny w leczeniu astmy, przewlekłego kataru i kaszlu, zapalenia oskrzeli, anginy, a nawet zapalenia płuc. Medycyna naturalna poleca również jej stosowanie w przypadku krwawienia dziąseł oraz bólów zębów. Ponadto poleca się ją również wszystkim osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi, takimi jak zgaga lub wrzody.
Jak przygotować sok z żyworódki?
Aby móc cieszyć się leczniczymi właściwościami żyworódki, warto przygotować z niej sok, który możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie (jako podstawę okładów i środek do przemywania ran). Poniżej znajdziesz krótki przepis na sok z żyworódki.
Na początku umyte i osuszone liście żyworódki należy włożyć do lodówki na kilka dni. Po tym czasie możesz pokroić je w kostkę i rozgnieść - masę odłóż w chłodne miejsce na kilka dni, a następnie przecedź. Tak powstały sok przechowuj w ciemnym miejscu, stosując według potrzeb.
Zobacz także:
Jakie właściwości ma sok z kiszonych ogórków? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »