Limanda – przepisy na smaczną i delikatną rybę

Nie od dziś wiadomo, że ryby to podstawa zbilansowanej diety. Nie możesz już patrzeć na łososia i tuńczyka? W tej sytuacji na ratunek przyjdzie ci limanda! Przepisy z jej zastosowaniem są tak urozmaicone, że pokochasz ją od pierwszego kęsa. Sprawdź, w jakiej wersji smakuje najlepiej!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

W twoim jadłospisie króluje głównie łosoś oraz tuńczyk? Jeśli potrzebujesz zmiany i nowych kulinarnych doznań, idealną opcją dla ciebie będzie limanda. Co to za ryba i czym się charakteryzuje? Czy jest zdrowa i odpowiednia dla dzieci? Jakie są jej wartości odżywcze? I wreszcie – w jakiej formie najlepiej podawać limandę? Przepisy oraz ciekawostki na jej temat znajdziesz w dalszej części artykułu! 

Sprawdź także: Turbot – ryba nie tylko dla bogatych

Limanda – co to za ryba 

Limanda to ryba z rodziny flądrowatych, wyróżniająca się spłaszczoną sylwetką oraz asymetryczną budową. Zamieszkuje ona głównie chłodne wody oceaniczne, a okres jej rozrodu przypada na wiosnę oraz lato. Jej maksymalna długość to 60 cm. 

Jeśli o chodzi o mięso limandy, jest ono chude, soczyste i delikatne w smaku, a do tego nadaje się do filetowania. Jako że nie posiada ono intensywnego rybiego zapachu, można przyrządzać je na rozmaite sposoby i podawać z różnorodnymi składnikami.  

Limanda przypomina smakiem i zapachem solę, dlatego nierzadko podawana jest w restauracjach jako jej zamiennik – oczywiście pod nazwą „sola”. Jest ona znacznie mniej wartościowa, ale dużo tańsza, dlatego wielu restauratorów ucieka się do takiego sposobu oszczędzania. Pamiętaj, aby zachować czujność! 

Limanda – wartości odżywcze 

Ile kalorii posiada limanda? Wartości odżywcze tej ryby są dość korzystne, dlatego chętnie sięgają po nią osoby będące na diecie. Limanda to obfite źródło białka – w 100 g jej mięsa znajduje się prawie 18 g protein. Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu i węglowodanów, wynoszą one kolejno 1,6 i 0 g. Sama kaloryczność nie jest zbyt wysoka – spożywając 100 g limandy, przyswoisz ok. 90 kcal.  

Limanda – czy jest zdrowa 

Jaki wpływ na organizm ma limanda? Czy jest zdrowa i można sięgać po nią bez większych obaw? Opinie na ten temat są podzielone – niektóre źródła podają, że limanda, zwłaszcza ta z okolic Morza Bałtyckiego, może być bardziej zanieczyszczona toksynami i metalami ciężkimi niż inne ryby. 

Warto mieć na uwadze fakt, że w sklepach i restauracjach można natknąć się na limandę hodowlaną, sprowadzaną z Chin. Niestety nie jest ona najlepszym wyborem, ponieważ proces hodowli w tamtych rejonach nie jest dokładnie kontrolowany, a ryby karmi się sztucznymi paszami. 

Czy to oznacza, że limanda jest pozbawiona witamin i minerałów? Na pewno ma ich mniej niż wyżej wspomniana sola, jednak nie jest całkowicie bezwartościowa. Zawiera ona witaminy z grupy B, witaminy E i A, kwasy omega-3 oraz magnez, wapń, miedź, selen i cynk 

Czy limandę można podawać dzieciom 

Zastanawiasz się, czy limandę można podawać dzieciom? W tym przypadku wskazany jest umiar, głównie ze względu na poziom zanieczyszczenia oraz pochodzenie z niesprawdzonych źródeł. Ma ona jednak pewne zalety – jej chude i delikatne mięso może przypaść do gustu najmłodszym. Na jej korzyść przemawia również neutralny smak i mnogość zastosowań – można zmielić ją w maszynce i wyczarować z niej kotleciki lub paluszki rybne. Możliwości jest naprawdę wiele! 

Jak zrobić limandę w panierce z parmezanu?

Limanda w panierce z parmezanu to idealna opcja dla fanów niebanalnych kulinarnych połączeń. Jest ona dość prosta w przygotowaniu, choć wymaga użycia kilkunastu składników. Czego dokładnie potrzebujesz do jej przyrządzenia?  

Aby zaserwować limandę w tej wersji, musisz zaopatrzyć się w filety rybne, parmezan, mleko, oliwę z oliwek, szparagi, masło, mąkę, czerwoną cebulę, groszek cukrowy, sól morską, mielony pieprz oraz tymianek i oregano 

Realizację przepisu rozpocznij od posiekania cebuli i podsmażenia jej na patelni. Po ok. 10 minutach dorzuć do niej groszek cukrowy, szparagi oraz sól i pieprz – kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem przez następne 10 minut.  

Zetrzyj drobno parmezan i wymieszaj go z mąką, tymiankiem oraz oregano. Zanurz filety rybne w mleku, a następnie obtocz je w panierce. Tak przygotowaną rybę smaż na oliwie z oliwek, najlepiej na małym ogniu. Gotowe danie oprósz solą i pieprzem.  

Limanda ze szparagami  

Po głowie chodzi ci „dietetyczna” limanda? Przepisy bez panierki i z dodatkiem warzyw z pewnością spełnią twoje oczekiwania! Wiosną i latem warto sięgać po warzywa sezonowe, np. białe lub zielone szparagi. Co jeszcze przyda ci się do zaserwowania ryby w tym wydaniu?  

Jeśli planujesz zrobić na obiad limandę ze szparagami, poza dwoma kluczowymi składnikami na twojej zakupowej liście powinna znaleźć się marchewka, czosnek, cebula dymka, świeża i suszona kolendra, cytryna, imbir oraz sól i pieprz. Dopełnieniem twojej potrawy będzie masło, oliwa z oliwek oraz bulion rybny lub warzywny 

Zagotuj bulion i dodaj do niego sok z cytryny, cebulę oraz kolendrę – tak przygotowaną miksturę odstaw na pół godziny, a następnie przecedź ją przez sitko. Dopraw filety rybne imbirem, suszoną kolendrą, czosnkiem, oliwą z oliwek, sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. Umieść je na patelni i delikatnie podsmaż.  

Po krótkiej obróbce termicznej zawiń rybę w folię aluminiową i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni – piecz ją przez ok. 20 minut. W międzyczasie możesz ponownie podgrzać bulion – gdy zacznie wrzeć, wrzuć do niego pokrojoną marchewkę i szparagi oraz kolendrę. Na końcu przelej go do misek, a na wierzchu ułóż upieczoną rybę.  

Limanda po tajsku  

Limanda po tajsku to danie, które przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom azjatyckiej kuchni. W połączeniu z kolorowymi dodatkami zachwyca nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem. Jak wyczarować ją krok po kroku?  

Smaczna i aromatyczna limanda po tajsku powstaje z takich produktów jak filety rybne, trawa cytrynowa, pomidory, papryczka chili, cebula dymka, limonka, świeżo mielony pieprz, sól oraz olej rzepakowy. 

Posyp rybę solą i pieprzem, a następnie zabierz się za przygotowywanie pozostałych komponentów – trawę cytrynową posiekaj, pomidory pokrój w kostkę, a cebulę w paski. Rozgrzej na patelni olej, wrzuć na nią wyżej wymienione składniki i podsmażaj przez pięć minut.  

Podgrzej limandę na drugiej patelni – gdy nabierze rumianego koloru, przykryj ją podsmażonymi dodatkami i delikatnie wymieszaj. Po obróbce termicznej przełóż ją na talerz, posyp szczypiorkiem i skrop sokiem z limonki 

Limanda z piekarnika 

Masz ochotę na pieczoną limandę? Przepisy na rybę z piekarnika są tak uniwersalne, że możesz modyfikować je wedle upodobań! Potrawa ta świetnie smakuje nawet w podstawowej wersji – możesz dodać do niej jedynie łyżeczkę masła, cytrynę, przyprawę do ryb oraz sól i pieprz. Po przyprawieniu zawiń filety w folię i piecz je przez ok. 30 minut w temperaturze 180-190 stopni.  

Limanda duszona  

Jeśli preferujesz limandę duszoną, koniecznie zaserwuj ją z dodatkiem owoców. Świetnie sprawdzą się tutaj gruszki, które dodadzą jej wyjątkowego aromatu. W przepisie warto uwzględnić również imbir, cebulę, czosnek, cytrynę, majeranek, bulion warzywny, por oraz sól i pieprz. 

Skrop filety sokiem z cytryny i oprósz solą oraz pieprzem. Podsmaż na patelni czosnek, cebulę, imbir oraz por, a następnie zalej je bulionem. Po kilku minutach dorzuć pokrojone gruszki, dopraw majerankiem i dodaj kawałki ryby. Duś całość pod przykryciem przez ok. 10-12 minut. Smacznego! 

Zobacz także:

Jak obniżyć indeks glikemiczny węglowodanów? Cztery sztuczki dla insulinoopornych »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 431

60 min
7
60 min
6
60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2