Spis treści:
Ojczyzną morwy są Chiny, to właśnie stamtąd ta roślina przywędrowała do Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie możemy znaleźć ją na przykład w parkach. Od setek lat morwy były doceniane przez chińską medycynę ludową, która zalecała jej spożywanie przy różnego rodzaju dolegliwościach. W XX wieku, za sprawą badań Lelanda Hartwella, morwa stała się niezwykle popularna w krajach zachodnich. Naukowcowi udało się potwierdzić jej odchudzające właściwości oraz pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy.
Sprawdź także: Co jeść w lipcu? Te produkty są teraz najtańsze i najsmaczniejsze
Na jakie dolegliwości stosować owoce morwy?
Morwa jest uznawana za jeden z najzdrowszych produktów naturalnych, nic więc dziwnego, że znalazła powszechne zastosowanie w lecznictwie. O jej niezwykłych właściwościach powinny przekonać się przede wszystkim osoby, mające problemy z układem trawiennym. Suszone owoce możemy stosować w przypadku zaparć, natomiast świeże pomogą, gdy doskwiera nam nieżyt żołądka i jelit.
Korzenie morwy wykorzystywane są przez medycynę ludową jako środek przeciwkaszlowy i przeciwgorączkowy. Stosuje się je również w przypadku astmy, padaczki i bronchitu. Szczególnie cenne są wyciągi z tej rośliny, chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem oraz wykazują właściwości przeciwzapalne. Badania potwierdziły również skuteczność morwy w profilaktyce nowotworów.
Niezwykle ciekawe są odchudzające właściwości morwy. Wszystko to dzięki zawartości łatwo rozpuszczalnego błonnika, który hamuje łaknienie i podtrzymuje uczucie sytości. Udowodniono również, że substancje zawarte w tej roślinie spowalniają rozkład cukrów złożonych, przez co pozwalają utrzymać ich poziom we krwi. Dzięki temu rzadziej chcemy sięgać po przekąski. Z tego samego względu po morwę powinny sięgać osoby cierpiące na cukrzycę.
Właściwości morwy
Prozdrowotne właściwości wykazuje niemal każdy element morwy, poczynając od owoców przez liście, a na korze i korzeniach kończąc. Zawierają w sobie bardzo duże ilości witaminy C i B oraz takich pierwiastków jak potas, żelazo, fosfor, magnez i wapń. Szczególne właściwości wykazują owoce morwy – niewielkie jagody, przypominające nieco jeżyny, które w zależności od odmiany są białe, czerwone lub czarne. Znajdziemy w nich mnóstwo flawonoidów, mających działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Ponadto zawierają także dużo pektyn oraz garbników, wspomagających prawidłowe funkcjonowanie jelit i układu trawiennego. Możemy jeść je surowe lub jako dodatek do ciast i deserów. Doskonałe właściwości posiadają również napary przygotowywane z suszonych owoców morwy.
W liściach morwy znajdziemy mnóstwo witamin z grupy B, w tym ryboflawinę i tiaminę, które poprawiają nastrój, wspomagają proces widzenia i produkcję czerwonych krwinek. Co ciekawe, liście tej rośliny zawierają również sporo witaminy PP, odpowiedzialnej za utrzymywanie skóry w odpowiedniej kondycji oraz regulację poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Niedobór tej witaminy może spowodować bezsenność, bóle głowy i napady złości, dlatego też warto dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie.
Morwa, sekret wiecznej młodości
Czy ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, co do tego, że morwa powinna znaleźć się w naszym jadłospisie? Jeśli tak, to być może przekona go informacja, że dzięki niej możemy przedłużyć sobie życie. Wszystko to za sprawą znacznych ilości resweratrolu, obecnego w świeżych owocach morwy. Naukowcy dowiedli, że substancja ta odpowiada za ograniczenie objawów starzenia – poprawia koordynację ruchową, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, spowalnia rozwój zaćmy oraz pomaga zachować gęstości kości.
Dzięki morwie możemy również wyglądać młodziej – w Chinach i Japonii od wieków używa się maści na bazie kwiatów i owoców tej rośliny, które wygładzają skórę, utrzymują jej sprężystość i likwidują przebarwienia.
Eksperymenty wykazały, że u myszy, w których diecie obecny był resweratrol, średnia długość życia wzrosła aż o 26%. Co ciekawe, działo się tak bez względu na to, czy znajdowały się one na diecie wysoko czy też niskokalorycznej. Badacze sądzą, że to właśnie obecność tej substancji w diecie Francuzów odpowiada za wyjątkowo długą średnią długość życia w tym kraju.
Zobacz także:
Orzechówka: Jakie ma właściwości? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »