Spis treści:
Czy często korzystasz z białej papryki? Nie jest ona zbyt popularna w Polsce, a szkoda, bo to naprawdę wartościowe warzywo. Przeczytaj o jego cennych właściwościach i poznaj sprawdzone przepisy na dania z białej papryki. Dzięki tej odmianie twoja kuchnia może być jeszcze bardziej kolorowa i smaczna.
Sprawdź także: Sałatki z pomidorów - tylko najlepsze i sprawdzone przepisy na lato
Biała papryka - charakterystyka
Papryka przybiera biało-mleczną barwę, małą lub średnią wielkość i nieco podłużny kształt. Z zewnątrz charakteryzuje się gładką skórką, zazwyczaj lekko błyszczącą. W środku znajduje się małe gniazdo nasienne i duża komora, wprost idealna do faszerowania różnym nadzieniem. Tym bardziej że podczas obróbki cieplnej warzywo zachowuje swój jędrny kształt i wciąż prezentuje się apetycznie.
Biała papryka jest delikatna w smaku, więc świetnie podkreśla smak pozostałych składników, użytych do stworzenia dania. Jest chrupiąca i soczysta. Wywodzi się z tropikalnych obszarów Ameryki, gdzie była hodowana. W Polsce większą popularnością cieszy się na południu kraju, ze względu na jej uprawę w gminie Igołomia. To właśnie dlatego często nazywana jest też papryką igołomską.
Biała papryka - właściwości
Biała papryka, złożona w dużej mierze z wody, to bogate źródło witamin A, C, E i K oraz tych z grupy B (w tym kwas foliowy, niacynę czy cholinę). Dostarcza także wiele mikroelementów, w tym wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź oraz mangan. W warzywie znajduje się też błonnik pokarmowy.
Dzięki zawartości tak wielu cennych składników odżywczych, właściwości papryki białej są nieocenione dla organizmu. Przede wszystkim wzmacnia ona układ odpornościowy, poprawia funkcjonowanie narządu wzroku oraz ma działanie krwiotwórcze. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przyspieszające metabolizm. Witaminy wpływają z kolei na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, które stają się silne.
Co można zrobić z białej papryki?
Biała papryka nadaje się do podania zarówno w wersji surowej, jak i po obróbce termicznej. Co można zrobić z białej papryki? Świetnie nadaje się do grillowania (np. solo lub w szaszłykach), pieczenia (faszerowana lub w zapiekance), duszenia (np. w leczo) i smażenia (jako dodatek do makaronu czy szakszuki). Surową podaj z kolei w sałatce lub na kanapce.
Wypróbuj sprawdzone przepisy na dania z białą papryką:
1. Biała papryka faszerowana
Zobacz przepisBiała papryka faszerowana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Sałatka z białą papryką
Zobacz przepisSałatka z białą papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Leczo z białą papryką
Zobacz przepisLeczo z białą papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Reklama
Zobacz także:
Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki z krwi »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »