Dania jednogarnkowe

Nalewka z bursztynu to produkt, któremu przypisuje się szereg cudownych właściwości. Uważana jest za skuteczny lek na wiele schorzeń, w tym przeziębienie, gorączkę, astmę, migreny i kołatanie serca. Jak przyrządzana jest nalewka z bursztynu? Na co pomaga i w jaki sposób ją stosować? Sprawdźmy!

Fot. 123RF/Picsel

Jak sama nazwa wskazuje, nalewka bursztynowa przyrządzana jest na bazie bursztynu. Z pewnością niewiele jest osób, które nigdy nie miały styczności z tym surowcem, ale nie każdy wie, skąd on się tak naprawdę bierze. Najprościej rzecz ujmując, jest to kopalna żywica drzew iglastych, która występuje u wybrzeży wielu mórz na świecie.

Bursztyn to kamień o żółtym, ciemnobrązowym, pomarańczowo-złotym, a nawet białym, zielonym lub niebieskim kolorze, występujący w około 60 różnych odmianach. Już w czasach prehistorycznych przypisywano mu magiczne działanie, a jego ogromna popularność nie słabnie aż do dzisiaj. Obecnie wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie, zdobnictwie i medycynie niekonwencjonalnej.

Nalewka z bursztynu to jedno z najbardziej cenionych lekarstw w medycynie ludowej. Postrzegana jest jako skuteczne remedium na mnóstwo dolegliwości, w tym infekcje, nadciśnienie tętnicze i wszelkiego rodzaju bóle. Choć nie wszyscy wierzą w jej zbawienne dla zdrowia właściwości, jedno jest pewne - bursztyn to skarbnica składników mineralnych powszechnie znanych ze swojego dobroczynnego działania.

Bursztyn - właściwości morskiego kamienia

Według specjalistów medycyny niekonwencjonalnej bursztyn to strażnik naszego zdrowia. Niegdyś stosowany był głównie jako lek na bezsenność, skołatane nerwy i trudno gojące się rany. Dzisiaj polecany jest także osobom zmagającym się z astmą, reumatyzmem czy nadciśnieniem tętniczym.

Mówi się, że „złoto Bałtyku" łagodzi dolegliwości związane z ząbkowaniem. Widok dziecka z bursztynowym naszyjnikiem lub bransoletką nie jest już niczym zaskakującym. Powszechną praktyką jest również wieszanie bursztynów przy niemowlęcym łóżeczku, a nawet pocieranie nimi obolałych dziąseł.

W jakich innych sytuacjach można wykorzystać bursztyn? Właściwości tego surowca są naprawdę liczne. Niektóre źródła podają, że wykazuje on działanie antybakteryjne, wzmacnia odporność i hamuje proces starzenia. Warto jednak podkreślić, że korzystny wpływ na zdrowie ma jedynie surowy, nieoszlifowany kamień.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Nalewka z bursztynu - na co pomaga i kiedy warto po nią sięgnąć?

Bursztyn to surowiec bogaty w cenne składniki odżywcze, takie jak potas, magnez, wapń, żelazo, krzem, a także fenole, terpeny, kwasy karboksylowe i kwas bursztynowy. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu może wpływać na funkcjonowanie twojego organizmu. Dzięki bogactwu mikroelementów nalewka z bursztynu stosowana jest przy takich dolegliwościach, jak:

 

  • nadciśnienie tętnicze,
  • arytmia serca,
  • infekcje wirusowe,
  • gorączka,
  • bóle różnego pochodzenia,
  • astma,
  • biegunka,
  • katar,
  • schorzenia tarczycy,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • zapalenie dróg moczowych,
  • migreny,
  • reumatyzm.

 

Pogoda Interia to najlepsza prognoza pogody, która ma wszystko w jednej, fajnej apce! Wypróbuj teraz naszą nową aplikację pogodową. Wejdź do Google Play »

Nalewka bursztynowa - w jaki sposób ją stosować?

Sposób stosowania nalewki bursztynowej zależy od schorzenia, z którym się zmagasz. Możesz nacierać nią różne miejsca na ciele, a nawet przyjmować doustnie. W jakiej formie podawać powyższy specyfik? Oto kilka przykładów:

 

  • gorączka - nacieranie pleców, stóp i klatki piersiowej,
  • arytmia serca - nacieranie okolic mostka i klatki piersiowej; dolewanie trzech kropli nalewki do ciepłej, ale nie gorącej herbaty,
  • katar - nacieranie nozdrzy i okolic nosa,
  • grypa - spożywanie ciepłej, ale nie gorącej herbaty z trzema kroplami nalewki,
  • schorzenia tarczycy - nacieranie szyi i okolic mostka; wąchanie nasączonego nalewką wacika; noszenie na szyi korali z bursztynu,
  • nadciśnienie - spożywanie czystej wody z nalewką (od trzech do dziesięciu kropli na szklankę),
  • bóle głowy - nacieranie skroni,
  • bóle mięśni i stawów - nacieranie obolałych miejsc,
  • astma - dolewanie pięciu kropli do ciepłej, ale nie gorącej herbaty,
  • skaleczenie - przykładanie wacika nasączonego nalewką z bursztynu do rany,
  • ból gardła - płukanie gardła nalewką rozcieńczoną z wodą.

Przeciwskazania. Nalewki z bursztynu - kto powinien ich unikać?

Choć nalewka bursztynowa ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, niestety nie każdy może ją stosować. Jakie są główne przeciwwskazania? Nalewki z bursztynu nie są polecane osobom uczulonym na którykolwiek ze składników tego surowca. Mowa przede wszystkim o terpenach i związkach żywicznych, które w skrajnych przypadkach mogą powodować nawet kontaktowe zapalenie skóry.

Jako że nalewka z bursztynu przyrządzana jest na bazie mocnego alkoholu, nie powinno podawać się jej doustnie dzieciom oraz osobom zmagającym się z chorobą alkoholową i ciężkimi schorzeniami wątroby. Ponadto nie jest polecana kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem nalewki, koniecznie omów je ze swoim lekarzem.

Nalewka bursztynowa - przepis na magiczny środek

Nalewka bursztynowa to produkt, który bez problemu kupisz w sieci lub w nadmorskich miejscowościach, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Warto jednak zachować czujność, gdyż nietrudno natknąć się na podróbkę pozbawioną jakichkolwiek prozdrowotnych właściwości.

Wbrew pozorom przygotowanie własnej nalewki z bursztynu nie jest trudne. Musisz zaopatrzyć się jedynie w dwa składniki, tj. spirytus i nieoszlifowany bursztyn (25 g na 250 ml). Kamień należy opłukać ciepłą, ale niegorącą wodą i w razie konieczności rozdrobnić w moździerzu, a następnie przesiać przez sitko.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie bursztynu na dnie butelki i zalanie go spirytusem. Butelkę z zawartością należy odstawić w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie, co jakiś czas nią potrząsając. Gdy ciecz nabierze złocistego koloru, możesz zacząć korzystać z jej dobrodziejstw.

Jako że najważniejszym składnikiem nalewki jest bursztyn, warto najpierw sprawdzić jego autentyczność. W tym celu należy umieścić kamień w słonej wodzie - prawdziwy bursztyn uniesie się na powierzchni, a jego syntetyczny odpowiednik lub inna odmiana żywicy opadnie na dno.

Kolejną metodą na sprawdzenie autentyczności kamienia jest potarcie nim o naturalny materiał, np. wełnę lub jedwab. Po wykonaniu tej czynności bursztyn powinien przyciągać włosy, drobinki kurzu czy kawałki papieru. Pamiętaj, że kopal - surowiec przypominający bursztyn - nie wykazuje takich właściwości.

Jeśli dysponujesz bursztynem, który możesz uszkodzić na potrzeby testu, wybierz tzw. metodę gorącej igły. Wystarczy podgrzać igłę do bardzo wysokiej temperatury, a następnie wbić jej końcówkę w kamień. Biały dym i charakterystyczny zapach żywicy dowiodą, że masz do czynienia z naturalnym „złotem Bałtyku".

Poniżej znajdziesz przepis na nalewkę bursztynową oraz inne, pyszne likiery:

1. Nalewka bursztynowa

Nalewka bursztynowa

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Nalewka czereśniowa

Nalewka czereśniowa

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Nalewka z płatków róż

Nalewka z płatków róż

Fot. Mona83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Nalewka z aronii

Nalewka z aronii

Fot. Irma na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Nalewka z kwiatów bzu

Nalewka z kwiatów bzu

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8