Spis treści:
- Słodka papryka mielona - najpopularniejsza przyprawa na świecie
- Papryka słodka mielona - witaminy i wartości odżywcze
- Jakie właściwości ma papryka słodka mielona?
- Papryka słodka mielona - zastosowanie w kuchni
Słodka papryka mielona to najpopularniejsza przyprawa na świecie, zaraz obok soli czy pieprzu. Jak powstaje i jakie właściwości w sobie kryje? Okazuje się, że regularnie dodawana do potraw, może zmienić nie tylko ich smak. Odkryj, jak stosować przyprawę w kuchni, żeby czerpać jak najwięcej z jej wartości odżywczych.
Sprawdź także: Co na obiad? Kurczak w cytrynowo-czosnkowej marynacie
Słodka papryka mielona - najpopularniejsza przyprawa na świecie
Papryka w najróżniejszych postaciach to chętnie używany składnik w kuchni. Pasuje do wielu różnych potraw, szybko i skutecznie wzbogacając ich smak. Co więcej, to naturalny barwnik, który nadaje daniu głęboki czerwony kolor. Słodka papryka mielona to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Uprawia się ją przede wszystkim w Ameryce Południowej, choć tak naprawdę w różnych regionach świata hoduje się jej różne odmiany.
Jak powstaje słodka papryka mielona? Aby znana przyprawa w proszku mogła trafić na sklepowe półki, najpierw trzeba wysuszyć papryki, a potem dokładnie je zmielić. Ze względu na użycie specjalnego, słodszego rodzaju warzyw, dodatek ma charakterystyczny, łagodny posmak.
Papryka słodka mielona - witaminy i wartości odżywcze
To nie tylko pyszna, ale też bogata w zdrowe substancje przyprawa. Jakie są wartości odżywcze papryki słodkiej mielonej?
To świetne źródło witamin A, C i E oraz tych z grupy B, które korzystnie wpływają m.in. na funkcjonowanie narządu wzroku czy układu naczyniowego. W tym dodatku kryją się też minerały, m.in. potas, magnez, żelazo i fosfor.
Co więcej, przyprawa dostarcza flawonoidów, czyli mocnych przeciwutleniaczy. Te z kolei chronią przed rozwojem wielu poważnych chorób cywilizacyjnych. Wśród wartości odżywczych papryki słodkiej mielonej znajduje się też błonnik pokarmowy.
Jakie właściwości ma papryka słodka mielona?
Na co pomaga papryka słodka mielona? Jakie właściwości się w niej kryją, skoro posiada tyle cennych wartości odżywczych? Każda z substancji pomaga organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu.
Na początku warto wspomnieć o dużej porcji witaminy C, która wzmacnia reakcję odpornościową w przypadku infekcji. Pomaga ona też obniżyć ciśnienie krwi i cholesterolu, poprawić kondycję naczyń krwionośnych i przyspieszyć gojenie ran. Witaminy A i E poprawią wygląd skóry, włosów i paznokci, a dodatkowo, wraz z beta-karotenem i luteiną (które również znajdują się w papryce), zadbają o prawidłowe działanie narządu wzroku.
Częste używanie przyprawy w kuchni może też poprawić trawienie i pobudzić apetyt. Wszystko za sprawą błonnika pokarmowego, który zadba o prawidłową perystaltykę jelit.
Do właściwości słodkiej papryki mielonej można też zaliczyć działanie przeciwutleniające. Chroni ono przed szkodliwym wpływem wolnych rodników na organizm, dzięki czemu zapobiega licznym chorobom, m.in. nowotworom, zawałowi czy miażdżycy.
Papryka słodka mielona - zastosowanie w kuchni
Właściwości przyprawy będą jeszcze mocniejsze, jeśli połączysz ją ze zdrowymi tłuszczami - np. oliwą z oliwek. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak stosować paprykę słodką mieloną w kuchni? Można na naprawdę wiele sposobów.
Smak dodatku jest dość wyrazisty, ale jednocześnie słodki. Świetnie pasuje do potraw kuchni węgierskiej i meksykańskiej, gdzie chętnie się go używa. Domowy gulasz albo chili con carne wręcz wymagają wykorzystania choć szczypty. Zresztą papryka słodka mielona nadaje się niemal do wszystkich dań mięsnych (w tym wędlin), rybnych i warzywnych. Można ją też dodać do zup czy sosów.
Będzie pysznym uzupełnieniem smaku domowego twarożku albo podkręci smak dressingu z oliwy oliwek, który trafi do sałatki.
Ćwiartki kurczaka w papryce słodkiej pieczone na soli
Zobacz przepisĆwiartki kurczaka w papryce słodkiej pieczone na soli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Ogórki kiszone z papryką słodką
Zobacz przepisOgórki kiszone z papryką słodką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Gulasz wołowy z papryką
Zobacz przepisGulasz wołowy z papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, promienieslonca.pl, maka.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zajadaj na diecie, bez obaw o efekt jojo. Mocno czekoladowe ciasto z kaszy jaglanej »
Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników »
Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »