Oleje lekarstwem na całe zło

Oleje wzbogacają smak potraw i są też ich aromatycznym uzupełnieniem. Wiele z nich posiada także szereg innych zastosowań.

Fot. 123RF/Picsel

Nie tylko mają szerokie zastosowanie w kuchni, ale są też bardzo przydatne w kosmetyce oraz wspomagają leczenie wielu uciążliwych schorzeń. Po które oleje warto sięgać najczęściej?

Rafinowany czy nierafinowany?

Oleje tłoczone na zimno, nierafinowane dostarczają do organizmu wiele witamin, makro- i mikroelementów oraz naturalne Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, zwane NNKT. Kwasy te są konieczne do prawidłowego funkcjonowania oraz muszą być dostarczane z pożywieniem. Z drugiej strony, należy pamiętać, że oleje nierafinowane pozyskiwane są w bardzo delikatny sposób w niskiej temperaturze. Wobec tego zachowują się nie tylko składniki odżywcze ale i zanieczyszczenia. Używa się ich na surowo, ponieważ podczas ogrzewania, wydzielają związki rakotwórcze.

Oleje rafinowane są dużo trwalsze. Podczas procesu rafinacji usuwane są m.in.: szkodliwe, wolne kwasy tłuszczowe, chemiczne środki ochrony roślin oraz metale. To oczyszczanie następuje w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza, więc znikają także składniki odżywcze cenne dla zdrowia. Dodatkowo, oleje rafinowane są pozbawiane smaku, zapachu a nawet koloru, a w celu przedłużenia trwałości produktu, dodaje się sztuczne antyoksydanty. Porównując jednak tłoczenie na zimno z rafinacją, ilość kwasów omega-3 nie zmienia się, nadal występują sterole roślinne i witamina E. Mimo to, oleje rafinowane są uważane za wysokoprzetworzone i powinno się ich używać jedynie do smażenia.

Oleje pozyskuje się z roślin nie tylko powszechnie uważanych za oleiste, ale także z wielu innych. Do tłoczenia wykorzystuje się nasiona, owoce, pestki, a także kiełki. Z którymi więc olejami warto się bliżej zapoznać?

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Olej konopny

Posiada zielony kolor oraz lekko orzechowy smak. Jest wolny od substancji psychoaktywnych (występują jedynie w liściach, łodygach i kwiatostanie konopi). Jest ceniony zarówno za zdrowotne działanie jak i kosmetyczne. Olej konopny wspomaga metabolizm oraz pracę serca, jest przeciwbólowy, zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz pomaga w leczeniu chorób na tle nerwowym. Dodatkowo, stosowany na skórę łagodzi podrażnienia i jest przeciwbakteryjny. Regeneruje również naskórek oraz zniszczone włosy, a także reguluje wytwarzanie sebum, więc świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem.

Nietypowe zastosowania oliwy z oliwek na INTERIA.TV.

Olej z ogórecznika

Ma bardzo delikatny smak. Zawiera sole mineralne a także magnez, potas, żelazo i cynk. Wykazuje pozytywne działanie w przypadku problemów trawiennych, ponieważ dba o jelita i nabłonki układu pokarmowego oraz poprawia wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy, a także jest moczopędny, więc wspomaga detoksykacje organizmu. Działa uspokajająco, poprawia samopoczucie oraz usprawnia funkcje intelektualne. Posiada także szereg zastosowań w kosmetyce. Poprawia elastyczność skóry i wygładza zmarszczki, jak również pomaga w takich schorzeniach jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry.

Olej z kiełków pszenicy

Zawiera największą ilość witaminy E spośród wszystkich olejów roślinnych. 10 gramów oleju pokrywa 258% dziennego jej zapotrzebowania. Witamina ta jest antystarzeniowa - posiada właściwości ochronne, przeciwutleniające oraz antyrodnikowe. Olej z kiełków pszenicy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawału i udaru mózgu, a także obniża cholesterol. Co więcej, chroni wątrobę i wspomaga przemianę materii. Wykazuje także działanie poprawiające samopoczucie i redukujące stres. Co ciekawe, olej ten zawiera naturalny filtr słoneczny o faktorze ok.20, pozwala więc złagodzić skutki zbytniej ekspozycji na słońcu. Spowalnia też procesy starzenia oraz jest wykorzystywany w kuracjach pobudzających wzrost włosów.

Olej z pestek arbuza

Posiada lekką konsystencję, słomkowy kolor oraz delikatny smak. Sprawdza się w walce z cukrzycą, ponieważ zwiększa akumulację glikogenu. Posiada także właściwości przeciwzapalne oraz przeciwpasożytnicze, wobec tego wspomaga walkę z glistami, owsikami a nawet tasiemcem. Olej ten zawiera retinol, poprawiający kondycję wzroku, antyoksydacyjną witaminę C oraz witaminy z grupy B. Co ważne, występująca w pestkach arbuza cytrullina, wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz wspomagające wytrzymałość mięsni. W kosmetyce olej ten stosuje się głównie w celu oczyszczania twarzy oraz do masażu. Pielęgnuje też włosy, skórę głowy i paznokcie.

Olejek z oregano

Olejek z oregano powstaje poprzez destylację ziela parą wodną. Przed użyciem należy go rozcieńczyć w innym oleju lub miodzie. Zwalcza wiele schorzeń, tj.: gronkowca złocistego, pałeczkę zapalenia płuc, pałeczkę okrężnicy E. coli a nawet Salmonelle. Sprawdza się także w leczeniu grzybicy stóp i paznokci oraz jest przeciwnowotworowy. Co więcej, wzmacnia odporność, poprawia pracę nerek, łagodzi bóle mięśni i stawów. Jest również moczopędny, hamuje wzdęcia, biegunkę oraz nieżyt jelit. Wykorzystuje się go jako lek na bezsenność i przy nerwicach. Stosowany zewnętrznie łagodzi ugryzienia owadów, pomaga zregenerować skórę z wypryskami oraz sprawdza się w przypadku problemów z łupieżem, trądzikiem różowatym czy opryszczką.

Pobierz aplikację smaker

Olej z pestek granatu

Najcenniejszym związkiem jaki posiada olejek z pestek granatu jest kwas punikowy. Posiada on niezliczone korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim zmniejsza przyrost masy ciała oraz otyłość brzuszną, a także sprawdza się w leczeniu cukrzycy typu 2. Hamuje także rozrastanie się komórek raka gruczołowego piersi, jelita grubego oraz prostaty. Chroni serce, układ krążenia oraz układ trawienny, pomaga w leczeniu osteoporozy. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne, porównywalne z zieloną herbatą. W kosmetyce korzysta się z jego działania regenerującego, odmładzającego i przeciwzmarszczkowego. Jest także dodatkiem kosmetyków przeciwsłonecznych.

Powyższe oleje spożywa się wyłącznie na zimno, jako dodatek do sałatek, surówek, past czy dipów lub stosuje zewnętrznie. Należy pamiętać, że nie są zamiennikami prawidłowej diety.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto z rabarbarem i kokosową kruszonką

Proste ciasto na oleju z rabarbarem i chrupiącą kokosową kruszonką. Zaczyna s...

Odsłon: 131

30 min
1
15 min
7
Pieczywo Chleb orkiszowy z czarnuszką

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, pachnący czarnuszką. Zn...

Odsłon: 192

>60 min
1
Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 401

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2