Pomysły na zalewę do ogórków

Jak zrobić zalewę do ogórków kiszonych lub konserwowych? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w sezonie ogórkowym. Okazuje się, że zalewa do ogórków może powstać z rozmaitych, często dość nietypowych składników. Poznaj najciekawsze przepisy i zastosuj je w swojej kuchni!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Robienie przetworów to idealny sposób na zamknięcie lata i słońca w słoiku. Dobrze jest przygotować ich spory zapas w lipcu lub w sierpniu, aby móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem przez cały rok - zwłaszcza w zimie. Swoją spiżarnię możesz zaopatrzyć nie tylko w dżemy, kompoty czy konfitury, ale również zdrowe i pożywne ogórki, które sprawdzą się jako samodzielna przekąska oraz dodatek do obiadu.

Warto jednak pamiętać, że nie będą one zachwycały swoim smakiem bez odpowiednio przyrządzonej zalewy. Jak zrobić zalewę do ogórków konserwowych i kiszonych? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji!

Jakie zalewy pasują do ogórków 

Odpowiedź brzmi - przeróżne! Możesz postawić na klasyczną zalewę octową lub wyczarować coś bardziej niebanalnego, np. z chili, curry, musztardy czy przyprawy do gyrosa. Jeśli preferujesz delikatniejsze smaki, sięgnij po miód. Świetną opcją będą także ogórki po kaszubsku, czyli ze świeżą słodką papryką. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele!

Sprawdź także: Niebezpieczny jad kiełbasiany w domowych przetworach? Uważaj, gdy je robisz

Jak zrobić zalewę do ogórków kiszonych – tradycyjna receptura 

Jeśli nie jesteś fanem eksperymentowania w kuchni, możesz przygotować zalewę do ogórków kiszonych według tradycyjnej receptury. W jej skład wchodzą takie elementy jak czosnek, koper, liście i korzenie chrzanu oraz sól kamienna. Można dorzucić do niej także zielone liście dębu, winorośli, wiśni lub czarnej porzeczki. Zanim włożysz je do słoików, dokładnie je wypłucz - mowa przede wszystkim o koprze, chrzanie oraz liściach.  

Pokrój korzeń chrzanu na mniejsze kawałki, a ząbki czosnku oddziel od główki - nie ma konieczności obierania ich ze skóry. Umieść komponenty w odpowiednich proporcjach na dnie słoików - część z nich możesz ułożyć także na ogórkach. Zalej całość gorącą wodą z solą - pamiętaj, aby w trakcie gotowania mieszać ją do momentu, aż sól całkowicie się rozpuści. 

Jak zrobić zalewę do ogórków konserwowych – tradycyjna receptura 

Aby przyrządzić tradycyjną zalewę do ogórków konserwowych, musisz zaopatrzyć się w takie produkty jak ocet spirytusowy 10 proc., sól kamienna, cukier, korzeń chrzanu, czosnek, marchew, koper, cebula, ziele angielskie, liść laurowy oraz ziarna pieprzu i gorczycy. 

Realizację przepisu rozpocznij od zagotowania wody z przyprawami - najpierw dodaj ziele angielskie, pieprz oraz liście laurowe. Po zagotowaniu dosyp cukier oraz sól i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem. Po ok. 10. minutach zdejmij garnek z palnika, wlej do niego ocet i odstaw do ostygnięcia.  

Obierz i pokrój warzywa - marchewkę w plasterki, cebulę na sześć części, a ząbki czosnku na pół. Podziel także na mniejsze kawałki gałązki kopru oraz korzeń chrzanu. Umieść je w słoikach, wsypując wcześniej na ich dno ziarna gorczycy. Wlej zalewę w takiej ilości, żeby dokładnie przykryła ogórki.  

Zobacz: Kotlety rybne z sałatką z ogórka małosolnego

Zalewa do ogórków – przepisy  

Zalewa octowa  

Octowa zalewa do ogórków to absolutny klasyk, który cieszy się największą popularnością wśród smakoszy. Jej kwaśny odczyn nie tylko uatrakcyjnia smak przetworów, ale również hamuje namnażanie się drobnoustrojów, dzięki czemu są one dłużej przydatne do spożycia. Zalewa w tym wydaniu idealnie pasuje do ogórków konserwowych - możesz przygotować ją według powyższej receptury, a nawet nieco uprościć. Wystarczy uwzględnić w niej ocet, sól, cukier, czosnek, ziele angielskie oraz ziarna gorczycy.  

Zalewa miodowa 

Zalewa na bazie miodu nadaje ogórkom wyjątkowego aromatu. Jest to jedna z najdelikatniejszych wersji, która przypadnie do gustu osobom stroniącym od mocno intensywnych smaków. Co ciekawe, można przyrządzić ją z różnych odmian miodu. Pozostałe niezbędne komponenty to cukier, ocet, sól, gorczyca oraz czosnek. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić słodycz zalewy, możesz dolać do niej nieco syropu klonowego.  

Zalewa z chili 

Zalewa do ogórków z dodatkiem chili? Dlaczego nie! Stanowi ona doskonałą opcję dla osób, które nie wyobrażają sobie swoich posiłków bez wyrazistego i mocnego akcentu, np. w postaci ostrych przypraw. Jej przygotowanie nie jest nadmiernie skomplikowane - wystarczy połączyć ze sobą ocet, wodę, sól, cukier, czosnek, miód oraz sproszkowane chili. Alternatywą dla tego ostatniego będą kawałki papryczki. Do słoików możesz dorzucić także cebulę, koper, liść laurowy oraz ziele angielskie.  

Zalewa curry  

Zalewa curry jest nieco delikatniejsza od poprzedniej, ale równie atrakcyjna w smaku. Powstaje ona z bardzo aromatycznych komponentów, w tym kurkumy, chili, kuminu, miodu, cynamonu, imbiru, goździków, gałki muszkatołowej, kurkumy oraz nasion kolendry. W razie potrzeby możesz wzbogacić ją o wędzoną paprykę, talarki cebuli, plasterki marchewki, liście laurowe, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu - daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować!  

Zalewa musztardowa 

Ogórki w zalewie musztardowej to bardzo uniwersalny przysmak, który świetnie nadaje się do sałatek, koreczków oraz różnego rodzaju kanapek. Aby je wyczarować, na swojej zakupowej liście umieść musztardę (ostrą lub łagodną), ocet spirytusowy, ziarna gorczycy, ziele angielskie, liście laurowe oraz cukier i sól. Pamiętaj, aby musztardę dodać do lekko ciepłej lub przestudzonej zalewy.  

Zalewa z przyprawą gyros 

Zalewa do ogórków z przyprawą gyros to dość nietypowe, ale pyszne rozwiązanie. Dosypując taką mieszankę do swojej mikstury, będziesz mógł cieszyć się idealnie doprawionymi przetworami. Zalewa w tym wydaniu powstaje z zaledwie kilku elementów - poza przyprawą do gyrosa przyda ci się ocet spirytusowy, cukier oraz olej roślinny. Aby jeszcze bardziej uwydatnić jej smak i aromat, możesz wzbogacić ją o kawałki czosnku, cebuli oraz marchwi.  

Zalewa z przyprawą do kurczaka 

Zalewa z przyprawą do kurczaka przypomina nieco tę poprzednią. Zdecydowanie jest to opcja dla osób lubiących odkrywać nowe, ciekawe połączenia smakowe. Poza kluczowym produktem jej najprostsza wersja zawiera cukier, ocet, sól oraz cebulę. W razie potrzeby możesz dorzucić do niej również ziarna gorczycy. Jeśli chodzi o samą przyprawę do kurczaka, wybierz swoją ulubioną. Nie musisz sięgać po sklepową mieszankę – możesz wyczarować ją samodzielnie w domu, np. z takich składników jak słodka papryka, kurkuma, nasiona gorczycy i kolendry, chili, cynamon, czosnek granulowany, imbir, kmin rzymski oraz cukier lub ksylitol. 

Zalewa do ogórków siostry Anastazji

 Zalewa do ogórków siostry Anastazji Zobacz przepis

Zalewa do ogórków siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jedz przynajmniej jedno jabłko dziennie, by zauważyć te efekty »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 128

15 min
4
Ciasta Racuszki drożdżowe.

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 49

>60 min
1
60 min
0

Polecane artykuły

Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2