Katarzyna Bosacka od lat edukuje Polaków na temat zdrowego odżywiania. W jej internetowym programie "EkoBosacka" dziennikarka często radzi, jak wybierać ekologiczne i tanie produkty. Niedawno pokazała, jak przygotować pożywny obiad za jedyne 2,70 zł. Nic dziwnego, że poczynania ekspertki na drugim profilu: "Wiem, co jem" na Facebooku śledzi już ponad 500 tysięcy użytkowników.
Który majonez jest najpopularniejszy w Polsce?
Ostatnio o Katarzynie Bosackiej znowu zrobiło się głośno, ze względu na jej aktywną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy i zaangażowanie w bojkot firm, które nie przerwały działalności biznesowej w Rosji. Jednym z takich przedsiębiorstw było Nestlé, które jednak w wyniku nacisków ograniczyło sprzedaż produktów na terytorium Rosji jedynie do tych niemowlęcych.
Dziennikarka postanowiła przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych majonezów w Polsce, wytwarzanych przez firmę Nestlé, czyli "Majonezowi Dekoracyjnemu" Winiary. Powołała się na badanie przeprowadzone przez UCE Research i Grupę Blix dla money.pl w 2021 roku, w którym aż 57,9 proc. Polaków deklarowało, że to właśnie ten majonez jest ich ulubionym. Kolejnym w zestawieniu był "Majonez Kielecki" z 27,2 proc., a pozostałe produkty uzyskały dużo niższe wyniki.
Katarzyna Bosacka zwróciła uwagę na bojkot produktu, ale skupiła się przede wszystkim na analizie składników, z których przygotowany jest "Majonez Dekoracyjny" Winiary.
Na co uważać przy kupnie majonezu?
W serwisie Smaker.pl znajdziesz wiele przepisów na domową wersję majonezu. Przygotujesz go samodzielnie nawet w minutę i z codziennych produktów, czyli żółtek jaj, oleju, octu, musztardy, soli i odrobiny cukru. Katarzyna Bosacka także uznała, że w majonezie, też tym sklepowym, powinny znajdować się jedynie naturalne składniki.
Niestety ekspertka od prawidłowego żywienia podkreśliła, że w niektórych kupnych majonezach, również w "Majonezie Dekoracyjnym" Winiary często dodawany jest niezdrowy element, czyli konserwant E385. To inaczej sól wapniowo-disodowa EDTA, która ma na celu przedłużać ważność produktu. Jak twierdzi Bosacka, choć nie jest szkodliwy dla zdrowia, to spożywany w nadmiarze może zaburzać wchłanianie składników mineralnych (np. żelaza) i powodować nieprzyjemne objawy układu pokarmowego, jak wymioty czy biegunkę. Dziennikarka dodała też, że używanie E385 jest zabronione w Australii.
Z niezdrowego składnika firmy korzystają, by majonez dłużej stał na półkach sklepowych. Specjalistka uważa jednak, że „dodatek nie jest potrzebny, bo emulsję stabilizują żółtka jaj”. Poleca również czytanie etykiet i świadome wybieranie majonezu, który pozbawiony jest konserwantów, substancji stabilizujących i zagęszczających, regulatorów kwasowości czy zbędnych aromatów i barwników. Już wkrótce Katarzyna Bosacka ma podzielić się informacją o popularnych w Polsce majonezach.
Zrób domowy majonez w minutę - przepis ze Smaker.pl
Podczas zakupów zwracaj uwagę na etykiety i wybieraj produkty, które zawierają jak najwięcej naturalnych i zdrowych składników. Oczywiście, w przypadku majonezu, zachęcamy cię do przygotowania pysznej, domowej wersji.
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Jak gotować zielone szparagi? »
Wiosna w lesie: Te grzyby pojawiają się w marcu! Właściwości smardzów »