Pułapki w supermarkecie

Wracasz do domu i przypominasz sobie, że nie masz w domu chleba. Wszystkie sklepiki osiedlowe pozamykane, więc idziesz do supermarketu, gdzie uderza cię zapach świeżo wypieczonego chleba. Nim dojdziesz do działu z pieczywem, masz koszyk pełen produktów, których jeszcze przed chwilą wcale nie potrzebowałeś. Dlaczego?

Fot. 123RF/Picsel

Gdyby supermarkety w żaden sposób nie manipulowały swoimi klientami, to nie miałyby aż tak spektakularnych zysków, a klienci wchodziliby i kupowali tylko rzeczy, których faktycznie potrzebują.

Muzyka zakupoholika

Muzyka, która jest puszczana w supermarketach, musi sprzyjać zakupom. W każdym sklepie słychać w tle jakieś ciche brzmienia, które umilają poszukiwanie potrzebnego nam produktu. Bardzo często to, co słyszymy, jest niezwykle monotonne i jest to zabieg celowy, który powoduje, że bardzo łatwo tracimy poczucie czasu. Nawet nie czujemy, ile godzin poświęcamy na robienie zakupów!

"I znowu się gubię w supermarkecie..."

Supermarkety układają towar tak, aby produkty pierwszej potrzeby były umieszczane na samym końcu hali - dzięki temu, aby się do nich dostać, trzeba przejść obok półek ze słodyczami, słonymi przekąskami i produktami „fit".

Zagospodarowanie powierzchni w supermarkecie powoduje powstanie labiryntu, w którym porusza się klient. Towar układa się tak, aby koło produktów najpotrzebniejszych były umieszczane produkty, które kupuje się pod wpływem impulsu oraz produkty „magnesy".

Magnesy i impulsy na sklepowej półce

Produkty magnesy, to towary, które kuszą klientów atrakcyjnym wyglądem i opakowaniem - np. produkty „light", które wabią hasłami „zgrabna sylwetka w 7 dni", "zero tłuszczu" albo „zero kalorii". W czasach pogoni za szczupłą figurą jest to idealny chwyt marketingowy, trafiający do ludzi w różnych przedziałach wiekowych - od nastolatków po starsze osoby.

Produkty impulsy to rodzaj towaru, który jest kupowany pod wpływem chwili, są to np. słodycze. Jest to skierowane w szczególności do ludzi, którzy wybrali się na zakupy zaraz po pracy - czyli osób zwyczajnie głodnych - oraz do dzieci. Dzieci często są przekonywane ładnym kolorem opakowania z ich ulubioną postacią z bajki. Dodatkowo produkty ułożone są akurat w zasięgu ich wzroku oraz rączek.

Produkty pierwszej potrzeby, takie jak papier toaletowy, artykuły higieniczne albo produkty dziecięce (np. pieluszki) są ulokowane w taki sposób, aby klient musiał przejść cały sklep w ich poszukiwaniu, gubiąc się w morzu promocji i pułapek.

Dodatkowo wykorzystuje się oświetlenie tak, aby jak najlepiej prezentować produkt - jasne światło skierowane na nabiał, podkreśla świeżość produktu, natomiast światło o ciepłym zabarwieniu sprawia, że wędliny mają zachęcający kolor.

Pobierz aplikację smaker

Zapach celowany

Hipermarkety, sklepy z odzieżą, restauracje i kawiarnie wpływają na swoich klientów poprzez najbardziej prymitywny instynkt, jakim jest zmysł powonienia.

Wchodząc do sklepu czujesz zapach świeżo pieczonego chleba, babki świątecznej z bakaliami, ciasta jabłkowego, a może landrynek brzoskwiniowych? Najczęściej nie jest to zapach produktów sprzedawanych w danym miejscu, a manipulacją ze strony sklepów, aby skłonić klientów do zakupów właśnie u nich. Menedżerowie wykorzystują gotowe mieszanki zapachowe odpowiednie do danego miejsca i celów, jakie sobie założyli.

Zapachy, które można wyczuć w sklepie, są dobrane tak, aby trafić do danej grupy odbiorczej. W supermarkecie wyczuwamy woń świeżo pieczonego chleba, ponieważ ten zapach nas stymuluje, w szczególności gdy idziemy na zakupy zaraz po wyjściu z pracy. Czując ten zapach zaczynamy być głodni. Ta woń wpływa na nasze samopoczucie, powodując ciepłe skojarzenia z domową atmosferą. Dodatkowo wydaje nam się, że sklep samodzielnie wypieka pieczywo.

W sklepach z damskimi ubraniami często można wyczuć zapach wanilii, ponieważ zapach ten redukuje stres związany z zakupami drogich rzeczy, powoduje również, że czujemy się przez to komfortowo i przyjemnie. Wanilia w sklepie z damską odzieżą jest w stanie podnieść sprzedaż nawet o 20 proc.

Aby mężczyźni również mogli się złapać w sieć zapachu, dla nich są rozpylane zapachy przywodzące na myśl kamforę lub dalekowschodnie klimaty. Takie „ciężkie" wonie wzmacniają odczucie wyjątkowości i prestiżu miejsca.

Dzieci są również wspaniałą grupą, w którą można uderzyć zapachem - w sklepach z zabawkami chętnie stosuje się zapach landrynek o smaku brzoskwiniowym. Powoduje on odczucie dziecięcej beztroski, sprzyja zabawie i przywołuje przyjemne wspomnienia.

W kawiarniach bardzo chętnie się stosuje zapach kawy, czekolady i ciasta migdałowego, ponieważ powoduje to chęć kupienia świeżo parzonej kawy albo zjedzenia deseru. Takie zapachy sprawiają, że w danym miejscu powstaje domowa i ciepła atmosfera, co z kolei wpływa na ilość sprzedanych towarów.

Restauracje stawiają na zapach ziół prowansalskich, bazylii i czosnku, ponieważ podkreśla to prestiż miejsca. Dzięki takim woniom klienci są przekonani o świeżości podawanych im potraw.

Jak sobie z tym radzić?

Oczywiście, nie wszystkie sklepy manipulują swoimi klientami, jednak trudno jest odgadnąć, kto próbuje nas złapać w swoje sidła, a u kogo po prostu ładnie pachnie.

Aby wyjść cało z potyczki z supermarketami należy:

- nie chodzić głodnym na zakupy;

- robić listę zakupów i się jej trzymać;

- wyjść na chwilę ze sklepu i się przewietrzyć (jeśli nie mamy pewności co do zakupu);

- zachowywać paragony (jeśli po powrocie do domu stwierdzamy, że któryś z produktów jest nam nie potrzebny, to zawsze możemy go zwrócić).

Zapach, muzyka, czy też rozłożenie towarów na półkach na nas wpływa. Jest to chwyt psychologiczny, abyśmy kupili jak najwięcej i abyśmy wracali do hipermarketu. Aby nie dać się omamić, przede wszystkim trzeba być świadomym pułapek, w które możemy wpaść.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Ciasta BABKA MISZ MASZ ( 4 SMAKI )

Przepyszna i bardzo prosta w przygotowaniu babka. Tak przygotowana idealnie o...

Odsłon: 49

15 min
0

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4