Dania jednogarnkowe

Ranking najlepszych serów na świecie. Wśród nich są sery z Polski!

Początek roku z reguły obfituje w przeróżne rankingi, również te o tematyce kulinarnej. Dziś przedstawimy zestawienie najlepszych serów świata, wśród których znalazły się również nasze regionalne specjały. Sprawdź, na którym miejscu w rankingu najlepszych serów na świecie Taste Atals, wylądował polski bundz oraz gołka.

Ranking najlepszych serów na świecie Taste Atals | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Portal Taste Atals, pełniący funkcję internetowego przewodnika kulinarnego, postanowił przygotować zestawienie najlepszych serów świata, na podstawie głosów użytkowników. W rankingu oprócz oczywistych faworytów z Włoch, czy Francji, znalazły się również polskie specjały. Sprawdź, jakie przysmaki znalazły się w rankingu najlepszych serów na świecie Taste Atals.

Sprawdź także: Najlepsze diety 2023. Dieta śródziemnomorska kolejny raz najzdrowszą dietą świata. Dlaczego?

Ranking najlepszych serów na świecie Taste Atals

Kiedy myślimy o najbardziej znanych serach świata, najczęściej na myśl przychodzą nam te produkowane w słonecznej Italii lub wykwintne francuskie przysmaki podawane oczywiście w towarzystwie świeżej bagietki i kieliszka wina. Co ciekawe, w tym rankingu włoskie sery zdecydowanie zdeklasowały konkurencję. W pierwszej dziesiątce znalazło się bowiem, aż osiem specjałów z Włoch. Co nie uszło uwadze oburzonych Francuzów, którzy wyniki zestawienia uznali za śmieszne. Pojawiły się nawet głosy, jakoby ranking miał być sfałszowany. Francuskie sery znalazły się dopiero w drugiej dziesiątce rankingu, 13. miejsce otrzymał reblochon, a 14. comté.

Pierwsze, zaszczytne miejsce w rankingu Taste Atlas zajął pochodzący z Parmy, parmigiano reggiano. Wyrazisty, twardy ser wytwarzany z mleka krowiego, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele włoskich dań. Doskonale komponuje się z makaronami, np. spaghetti bolognese, a także pizzą, czy sałatami. Świetnie smakuje również serwowany w towarzystwie orzechów, owoców, pieczywa i wina. Ser ten produkowany był przez zakon benedyktynów i cystersów już w czasach średniowiecza.

Na drugim miejscu znalazła się włoska gorgonzola piccante, czyli dojrzewający ser z niebieską pleśnią. Ten kruchy, kremowy, a jednocześnie intensywny w smaku ser wytwarzany jest z mleka krowiego. Aby osiągnąć pełnię aromatu, potrzebuje aż 80 dni. Ser ten poleca się do łączenia z czerwonymi winami, słodkim miodem i orzechami, świetnie pasuje także jako dodatek do makaronów, mięs oraz przeróżnych zapiekanek.

Ostatnie miejsce na podium przypadło pochodzącej z regionu Puglia w południowych Włoszech, burracie. Wytwarzana jest ręcznie z mleka krowiego, podpuszczki oraz śmietanki. Ser ten, chociaż wyglądem przypomina mozzarellę, w swoim wnętrzu kryje kremową śmietankę. Idealnie pasuje do pizzy, makaronów oraz sałat, można również podawać go z oliwą, solą, pieprzem oraz pieczywem, w ten sposób również będzie smakował wybornie. Doskonale będzie pasować do dań z pomidorami i bazylią.

Jakie polskie sery znalazły się w rankingu Taste Atals?

Ranking uwzględnił również specjały regionalne z Polski. Na wysokim, 11. miejscu znalazł się podhalański bundz, 25. miejsce zajęła gołka, a 45 redykołka.

Bundz to ser podpuszczkowy, którym zajadają się mieszkańcy Podhala, wytwarzany jest z mleka owczego. Świeży bundz ma charakterystyczny lekko słodki smak, w którym można wyczuć orzechowe nuty, z czasem staje się nieco kwaśniejszy. Co więcej, w 2005 został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Ser ten świetnie sprawdzi się na kanapkach, można upiec go na grillu, a także dodać do sałatek.  

Gołka to wędzony ser produkowany z mleka krowiego, wyglądem przypomina dobrze znany wszystkim oscypek. Ma jasnożółty kolor, charakterystyczny słonawy smak, przygotowuje się go w specjalnych drewnianych formach. Można jeść go wraz z chlebem, zapiekać, świetnie smakować będzie również w wersji grillowanej z dodatkiem słodko-kwaśnej żurawiny.

Redykołka to wędzony ser, który również możemy przyrównać do oscypka, jest słony, lekko pikantny, ma również charakterystyczny zapach wędzenia. Wytwarza się go przede wszystkim na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. Najczęściej występuje w przeróżnych kształtach, np. zwierząt, ptaków oraz serc.

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Kumoszka

Kumoszka to pyszny deser jabłkowy, niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarcz...

Odsłon: 13373

30 min
17
Desery Rogaliki z dżemem wiśniowym

Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu rogaliki. Rogaliki drożdżowe z nadzien...

Odsłon: 198

30 min
7
Przekąski Kalafior w panierce

Polecam kalafior w panierce który uwielbia cała moja rodzinka. Jeżeli Wy lubi...

Odsłon: 133

30 min
7
Ciasta Ciasto z serem i jabłkami

Ciasto z serem i jabłkami, czyli połączenie sernika z jabłecznikiem, to dobry...

Odsłon: 1649

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Schab na obiad. 5 nieoczywistych dań ze schabu - takich jeszcze nie próbowałaś

Schab zawsze sprawdzi się na obiad. Jeśli jednak nie przepadasz za tradycyjnymi kotletami schabowymi, postaw na powiew świeżości w swojej kuchni. W...

7
Ewa gotuje W kuchni Ewy Wachowicz zawsze jest smacznie. W roli głównej sycący forszmak i krokiety

Kiedy za oknami robi się chłodno, warto przygotować coś pysznego na rozgrzewkę. W najnowszym, 525. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca przyrzą...

4
Ewa gotuje Miss na Antarktydzie, czyli nowa korona Ewy Wachowicz!

Ewa Wachowicz, Miss Polonia, osobowość telewizyjna i gospodyni programu „Ewa gotuje” w styczniu wyrusza na Antarktydę, by zdobyć ostatni szczyt Kor...

0
Informacje Surówki do obiadu. TOP 7 surówek, które pasują do każdego dania

Surówka to nieodłączny element obiadu, bez którego danie to nie ma racji bytu. Podkreśla ona jego charakter, dodaje mu smaku, a także sprawia, że n...

7