Rokitnik - zdrowszy niż cytryna

Krzaczki na których rosną te małe, pomarańczowe kuleczki możemy spotkać w wielu miejscach, jednak nie wszyscy wiedzą, że są one jadalne. Tymczasem, owoce rokitnika są nie tylko smaczne, ale również wyjątkowo zdrowe.

Fot. 123RF/Picsel

W aptekach i sklepach spożywczych coraz częściej możemy spotkać preparaty, zawierające w sobie ekstrakty z rokitnika. Wiele osób próbuje również hodować tę roślinę we własnych ogródkach. Czym tak naprawdę jest rokitnik? Jak możemy go wykorzystać oraz w jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania mogą was zaskoczyć.

Właściwości tej rośliny już od setek lat wykorzystywano w ziołolecznictwie oraz medycynie ludowej. Z czasem rokitnikiem zaczęli interesować się także naukowcy oraz koncerny farmaceutyczne. Należy przyznać, że mają ku temu powody, gdyż jego skład jest na tyle bogaty, że można by obdzielić nim jeszcze kilka roślin.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo duża ilość witaminy C. W rokitniku jest jej dziesięciokrotnie więcej niż w cytrynie. Dodatkowo, w składnie tej rośliny znajdziemy silne przeciwutleniacze, karoten, witaminę A, E, D, K, P oraz zdrowe kwasy tłuszczowe. Poza nimi występują również potrzebne organizmowi pierwiastki, takie jak potas, bor, magnez lub wapń.

Bogaty skład rokitnika w prosty sposób przekłada się na jego prozdrowotne działanie. Co więcej, okazuje się, że nie musimy spożywać go w dużych ilościach, aby móc odczuć jego lecznicze właściwości. W 100 gramach owoców tej rośliny znajdziemy czterokrotność dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Warto wiedzieć, że zawarta w rokitniku witamina C jest wyjątkowo trwała i nie rozkłada się w czasie procesu przetwarzania ani pod wpływem przechowywania. O odpowiedni poziom tej witaminy powinniśmy zadbać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdyż w wyjątkowy sposób wpływa ona na nasz układ odpornościowy oraz pomaga zwalczyć wiele stanów zapalnych. Z kolei niedobory witaminy C mogą wywołać brak apetytu, trudności w gojeniu się ran, bóle mięśni oraz skłonność do występowania siniaków.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Poza wsparciem układu immunologicznego, rokitnik może również pomóc nam walczyć ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu a także nadciśnieniem. W ten sposób możemy uniknąć m.in. choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy oraz udaru mózgu. Stosowanie olejku z rokitnika poleca się także w przypadku uciążliwej zgagi oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zawarte w nim substancje nie tylko łagodzą ból, ale również przyśpieszają gojenie się wrzodów. Roślina ta sprawdzi się w przypadku walki ze stanami zapalnymi stawów, śluzówki oraz układu pokarmowego. Może również przynieść ukojenie osobom cierpiącym z powodu reumatyzmu.

Rokitnik znalazł zastosowanie w kosmetyce. Wszystko to ze względu na beta-karoten, który doskonale wpływa na kondycję i koloryt skóry. Olejek pozyskiwany z owoców tej rośliny przyśpiesza regenerację skóry, gojenie się ran oraz wspiera leczenie odmrożeń i poparzeń. Pozytywnie wpłynie również na kondycję włosów i paznokci, które dzięki rokitnikowi staną się mocniejsze i bardziej lśniące.

Rokitnik ma również bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, dzięki czemu nie musimy zdawać się jedynie na wyciągi z tej rośliny zawarte w różnorakich suplementach diety. W zaciszu własnej kuchni możemy przygotować wino, sok lub syrop z rokitnika. Wielbicieli słodkości z pewnością ucieszy informacja, że roślina ta doskonale nadaje się do tworzenia wyjątkowych deserów - ciast, dżemów i lodów. Owoce rokitnika możemy również dodać do mięs i ryb - w ten sposób zupełnie odmieniając smak wielu, dobrze już znanych przepisów.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Ciasta Szybkie drożdżowe ciasto

Proste do wykonania , nie wymaga wygniatania , zawsze wychodzi.

Odsłon: 127

15 min
2
Ciasta Rolada w waflu z galaretką

Ta przepyszna rolada w waflu z galaretką i kremem na bazie mleka w proszku to...

Odsłon: 913

60 min
7
30 min
5
Zupy Zupa koperkowa

Lato w pełni, zupa z pięknie pachnącym koperkiem , skusi każdego.

Odsłon: 72

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z wiśni na zimę? Z czym najlepiej łączyć wiśnię w przetworach

Dojrzałe wiśnie to nie tylko mnóstwo smaku, który można wykorzystać podczas zajadania się świeżymi owocami. To również wiele okazji do stworzenia p...

1
Informacje Pomysły na zielone koktajle. Nie tylko dobrze smakują, ale pomagają się odchudzić

Zielony koktajl to prawdziwa bomba witaminowa, która nie tylko dostarcza cennych składników odżywczych, ale także przyspiesza metabolizm i podnosi...

9
Informacje Kącik kulinarny w „halo tu polsat”. Mistrzowie kuchni w akcji

Trwają przygotowania do startu nowego weekendowego pasma porannego Polsatu. „halo tu polsat” będzie emitowane w piątki, soboty i niedziele, a popro...

0
Informacje Jak schudnąć skutecznie bez efektu jo-jo?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego twoje próby odchudzania kończą się efektem jo-jo, a waga wraca jak bumerang? Może to kwestia zrozumien...

1