Najlepsze przepisy na ogórki

Smalec z gęsi na mocny kaszel i przeziębienie. W kuchni stosuj go z umiarem

Smalec z gęsi powstaje po wytopieniu gęsiego sadła. Ma wiele wartości odżywczych, a także właściwości leczniczych. Od wielu lat jest stosowany w kuchni również z uwagi na swoje walory smakowe. Jakie są właściwości smalcu z gęsi? Jak go stosować?

Smalec z gęsi | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jakie właściwości ma smalec z gęsi?

Smalec z gęsi pozyskiwany jest z tłuszczu sadełkowego gęsi, uznawanego za jeden z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Może być zarówno spożywany, jak i stosowany od zewnątrz, na przykład do smarowania pleców i klatki piersiowej przed snem.

Smalec gęsi jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu i wielu witamin: A, D, E i witamin z grupy B. Ma jednak jeden minus - jest bardzo kaloryczny. Jak długo można przechowywać smalec z gęsi? Warto wiedzieć, że zachowuje świeżość przez dłuższy czas. W lodówce może być trzymany nawet przez rok.

Na co pomaga smalec z gęsi?

Smalec z gęsi ma wiele leczniczych właściwości. Przede wszystkim polecany jest przy przeziębieniu. Może być stosowany wspomagająco przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Podwyższona temperatura, kaszel czy katar mogą szybciej zniknąć, gdy posmarujemy nim plecy i klatkę piersiową przed snem. Może też przynieść ulgę w kaszlu. Smalec z gęsi działa rozgrzewająco.

Jest też stosowany w kosmetyce - warto go na przykład nakładać na twarz, gdyż odżywia i regeneruje skórę. Nadaje jej także gładkości. Smalec z gęsi może złagodzić również bóle reumatyczne.

Jak stosować smalec z gęsi?

Rozgrzewające działanie smalcu z gęsi odczujemy nie tylko, gdy się nim posmarujemy. Można go również rozpuścić z miodem w gorącym mleku i wypić przed snem. W kuchni zdecydowanie warto go stosować, jednak z umiarem. Zawiera sporo nienasyconych, ale i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest też bardzo kaloryczny.

Smalec z gęsi w kuchni

Smalec z gęsi znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystywany do smażenia, pieczenia, gotowania czy smarowania pieczywa. Można go również wykorzystać do wzbogacania smaku potraw, przy czym pozbawiony przypraw smalec jest bardzo delikatny i posiada neutralny zapach. Gdy jest świeży, ma też jasnoszary kolor i lekką, ale stałą konsystencję.

Co więcej, smalec gęsi może być poddawany działaniu wysokich temperatur bez niszczenia jego molekularnej struktury. Może być więc używany nawet w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Wzbogaca przy tym smak zarówno dań mięsnych, jak i bezmięsnych. 

Smalec z gęsi

 Smalec z gęsi Zobacz przepis

Domowy smalec z gęsi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Gęsi smalec

 Gęsi smalec Zobacz przepis

Domowy gęsi smalec / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Pięć najgorszych diet zdaniem lekarzy. Schudniesz, ale zepsujesz sobie metabolizm »

Zagadka na spostrzegawczość z czosnkiem w roli głównej. Znajdź podmienioną główkę »

Jedna szklanka dziennie obniży poziom cholesterolu. Jedz codziennie przed południem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Krokiery z farszem drobiowym

Pyszne, chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku krokiety z pełnym smaku far...

Odsłon: 118

60 min
2
30 min
1
Ciasta Ciasto z budyniem i jabłkami

Dziś zapraszam na coś słodkiego. Przepis ze starego zeszytu. Jeśli lubicie b...

Odsłon: 25051

60 min
83

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26