Grill - temat specjalny

Sprzymierzeniec cukrzyków, dobrze działa na wątrobę. Zrób napar lub nalewkę

Mniszek lekarski jest powszechnie występującą rośliną wieloletnią. Popularny dmuchawiec porasta tereny w całej Polsce. Wiele ludzi docenia go za prozdrowotne właściwości, które wykazuje. Na co pomaga mniszek lekarski i w jaki sposób wykorzystać jego kwiaty, liście i korzenie?

Co można zrobić z mniszka lekarskiego? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jakie właściwości ma mniszek lekarski 

Mniszek lekarski może osiągać nawet 50 cm wysokości. Jego lancetowate liście są długie na około 10-15 cm. Między innymi to z nich powstają zdrowe napary pomagające w pokonaniu dolegliwości związanych z przeziębieniem, problemami trawiennymi i nie tylko. 

Kwiat mniszka lekarskiego jest bardzo charakterystyczny – kwiatostan ma typ koszyczkowy, cechuje go kolor żółty. Po przekwitnięciu zamienia się w białą, puszystą kulę, która zawiera jego owoce, tzw. niełupki. Wówczas nawet delikatne dmuchnięcie sprawia, że kula rozpada się na wiele pojedynczych niełupek, które niesione wiatrem przypominają latawce. 

Łodyga i korzeń mniszka lekarskiego zawierają biały sok, który ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Z tego względu płynu używa się do produkcji różnego typu syropów i preparatów pomagających uporać się z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym oraz wzmocnić funkcjonowanie wielu narządów (m.in. wątroby). 

Kiedy kwitnie mniszek lekarski i jak zbierać rośliny? 

Okres kwitnienia popularnego dmuchawca przypada na kwiecień-sierpień (intensywność tego procesu zależy od warunków pogodowych). W sprzyjających warunkach mniszek lekarski może zakwitnąć po raz drugi jesienią. 

Kwiaty należy zbierać w słoneczne dni, gdy są jeszcze w początkowej fazie kwitnienia. Jeśli chodzi o korzenie – pozyskuje się je na jesień – wtedy mają najmniej włókien (co istotne, trzeba wykopywać je w całości). Z kolei liście mniszka lekarskiego najczęściej zbiera się od kwietnia do czerwca. 

Na co pomaga mniszek lekarski? 

Mniszek lekarski jest rośliną pełną cennych składników odżywczych, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe, witaminy i związki mineralne. Wobec tego produkuje się z niego syropy oraz prozdrowotne soki, które mają świetny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Co ciekawe, poszczególne części dmuchawca mogą pomagać przy innych typach dolegliwości. Na co pomaga mniszek lekarski? 

Jego cenne właściwości docenią cukrzycy. Roślina pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i korzystnie wpływa na metabolizm węglowodanów. 

Picie naparu z korzenia mniszka lekarskiego może pomóc w dolegliwościach związanych z wątrobą. Składniki zawarte w tym elemencie rośliny wykazują właściwości żółciotwórcze. Żółć jest konieczna do trawienia tłuszczów. Ponadto wpływa na pracę jelit. Napar z korzenia mniszka lekarskiego często okazuje się pomocny w przypadku wystąpienia niestrawności. 

Z kolei napar sporządzony z kwiatów mniszka lekarskiego stosuje się przy zaburzeniach miesiączkowania i problemach z jajnikami. Pomocne w tym okazują się składniki zawarte w roślinie (np. kwas foliowy).

Mniszek lekarski – zastosowanie w kuchni 

Liście mniszka lekarskiego są składnikiem popularnego we Francji dania “Salade de pissenlits”. To sałatka, która oprócz rzeczonej rośliny, zawiera także wędzony boczek, czosnek i jajka. Całość podaje się z sosem winegret.

Z mniszka lekarskiego można także zrobić bardzo zdrowy miód. Niektórzy entuzjaści gotowania używają liści rośliny do sporządzania aromatycznego pesto czy pożywnej zupy krem.

Jak zrobić i pić napar z mniszka lekarskiego? Herbata z liści, korzenia lub kwiatów ma doskonałe właściwości prozdrowotne (wykazuje działanie antyoksydacyjne, łagodzi stany zapalne). Jak sporządzić napar? Trzeba przygotować 50 g danej części rośliny (kwiatu, liści lub korzenia – popularne jest również połączenie kwiatu z korzeniem). Całość należy zalać 1l wody i gotować przez około 2 minuty. Potem wystarczy parzyć napar przez około 10 minut pod przykryciem i przecedzić. Należy spożywać pół szklanki herbaty około 30-40 minut przed posiłkiem. 

Ciekawym pomysłem jest również zrobienie napoju alkoholowego na bazie korzeni, kwiatów i liści rośliny. Jak zrobić nalewkę z mniszka lekarskiego? Do tego celu nada się spirytus. Trzeba również zaopatrzyć się w wodę, miód, cytrynę i około 50 kwiatów mniszka. Nalewka stosowana z umiarem od czasu do czasu może pomóc na problemy związane z trawieniem.

Nalewka z mniszka lekarskiego na spirytusie

 Nalewka z mniszka lekarskiego na spirytusie Zobacz przepis

Nalewka z mniszka lekarskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jabłecznik z budyniem

Bardzo proste ciasto. Na kruchym cieście, z owocami, w budyniowej masie.

Odsłon: 32

>60 min
1
15 min
13
15 min
2
30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1