Spis treści:
Do suszenia przeznaczamy zazwyczaj owoce, np. jabłka, śliwki, czy gruszki oraz oczywiście leśne grzyby, które można wykorzystać do przygotowania doskonałych zup czy sosów. Niewiele osób decyduje się na suszenie warzyw, podczas gdy jest to świetna metoda konserwacji żywności. Dodatkowo dzięki suszeniu możemy zadbać o to, aby w naszej kuchni nic się nie zmarnowało. Czy wiesz jednak, jak suszyć warzywa, które najlepiej się do tego nadają oraz w jakich daniach będą smakować najlepiej?
Które warzywa można suszyć?
Na początku warto wspomnieć o tym, żeby suszyć jedynie zdrowe i świeże warzywa, te zwiędnięte nie będą się do tego nadawały. Suszyć można warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, pietruszka, burak, czy seler. Nadają się do tego także cebula oraz czosnek, wystarczy pokroić je w drobne talarki, dokładnie wysuszyć, a następnie rozkruszyć, tak by później można było dodać go do dań. Do warzyw, które świetnie smakują w suszonej wersji należą również: por, papryka oraz pomidor. Warto także pokusić się do ususzenia natki pietruszki, która doskonale pasuje do zup.
Jak suszyć warzywa na przyprawy?
Do przygotowania domowej przyprawy – jarzynki, takiej, którą możesz dodać bezpośrednio do zupy, sosu, czy mięs, będziesz potrzebować twoich ulubionych warzyw, np. marchewki, pora, selera, korzenia pietruszki, zielonej pietruszki, cebuli i czosnku. Warzywa korzeniowe umyj i obierz, a następnie zetrzyj na tarce na grubych lub drobnych oczkach, w zależności od tego jak duże kawałki przyprawy chcesz uzyskać.
Najlepiej posłużyć się specjalną suszarką do warzyw. Przełóż warzywa na maszyny, susz je w temperaturze oscylującej wokół 45 stopni przez minimum cztery do pięciu godzin w przypadku warzyw korzeniowych, cebuli i czosnku. Następnie warto zmniejszyć temperaturę i pozostawić je jeszcze przez kilka godzin, aby całkowicie pozbyć się z nich wody. Natomiast zielonej pietruszce najzupełniej wystarczy 35 stopni. Warzywa można suszyć również w piekarniku w temperaturze od 55 do 70 stopni, od sześciu do 12 godzin. Nie mieszaj warzyw, najlepiej po kolei susz każde z nich w oddzielnych partiach. Podczas suszenia warto, co jakiś czas samodzielnie sprawdzać stan warzyw, ponieważ w zależności od mocy urządzenia czas suszenia może się różnić.
Do czego stosować suszone warzywa?
Suszone warzywa genialnie zastąpią mieszkanki przypraw dostępne w sklepach. Przede wszystkim można dodawać je do różnego rodzaju zup, świetnie wzbogacą smak bulionu, zupy jarzynowej, czy krupniku. Sproszkowaną przyprawę z suszonych warzywa warto połączyć również z suszonymi grzybami, taka kombinacja będzie pasować do pieczonych mięs, sosów, a nawet można natrzeć nią kotlety schabowe przed panierowaniem. Natomiast przyprawa warzywna z suszoną papryką genialnie sprawdzi się do karkówki z grilla czy golonki.
Suszone warzywa w formie przyprawy można dodawać również do wszelakich sałatek, na przykład do tradycyjnej sałatki jarzynowej. Świetnie podkreślą również smak przeróżnych past kanapkowych, tych na bazie roślin strączkowych, np. fasoli czy ciecierzycy, a także tych, w których królują jajka czy wędzone ryby.
Źródło: youtube.com/@kobietazzachodu8037, Smaker.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Osiem zdrowotnych wskazań do stosowania rumianku. Zawsze miej go w domu »
Okna nie muszą parować podczas gotowania. Jak tego uniknąć? »
Kluski przygotujesz w kwadrans. Treściwy obiad, kiedy nie masz siły po pracy »