Ewa_Gotuje

Świeże są w przyzwoitych cenach, za suszone trzeba zapłacić krocie. Na grzybach można zrobić złoty interes

Czy bardziej opłaca się kupić świeże, czy suszone grzyby? Ceny w 2023 roku stale rosną, dlatego warto rozsądnie podchodzić do zakupów. Choć sezon na grzyby powoli się kończy, w lasach wcale ich nie brakuje. Dowiedz się, jak wpływa to na oferty z miejskich targów.

Jakie grzyby są najlepsze? Czy kupować świeże czy suszone? | Fot. Smaker.pl

Spis treści:

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego Polacy powoli kompletują już składniki potrzebne do przyrządzenia wigilijnej wieczerzy. Jednymi z niezbędnych produktów są grzyby - podstawa zupy, element sałatki i baza farszu do uszek lub krokietów. Czy warto już dziś kupić świeże grzyby i samodzielnie je zasuszyć, czy może bardziej ekonomicznie jest od razu nabyć te suszone?

Sprawdź także: Co zrobić, żeby barszcz czerwony nie stracił koloru? Najlepsze patenty na intensywną czerwień

Ile kosztują świeże grzyby?

W tym roku miłośnicy grzybobrania nie mają na co narzekać. To niespotykane, ale w listopadzie wciąż można natrafić na piękne i liczne okazy, choć najczęściej te najładniejsze dawno już trafiły do koszyków. W lasach są jeszcze podgrzybki, gąski, kurki, kanie i opieńki. Jeśli jednak w twojej okolicy najlepsze egzemplarze już zebrano, pozostaje ci kupienie grzybów na targu lub w sklepie. Nie da się ukryć, że samodzielne grzybobranie, choć czasochłonne, jest najtańszą opcją.

Ile kosztują świeże grzyby, które dostarczają organizmowi najwięcej witamin i minerałów? Postanowiliśmy sprawdzić, wybierając się na Stary Kleparz w Krakowie. To miejski targ z tradycjami, bardzo lubiany przez mieszkańców. Spacerując wśród licznych straganów, natrafiliśmy na najtańsze podgrzybki - za kilogram musielibyśmy zapłacić 35 złotych. U innych sprzedawców ceny za taką porcję tego samego gatunku grzybów wynosiły już 40-50 złotych. Średnia kwota do wydania za kilogram opieniek wynosiła ok. 40 złotych

Ile kosztują świeże grzyby? Ceny w 2023 roku | Fot. Smaker.pl

Ceny wzrosły w przypadku borowików, rydzów czy kurek. Za świeże grzyby zapłacimy od 60 do 75 złotych za kilogram. Warto dodać, że jeszcze tydzień temu te skarby lasu były tańsze o ok. 10-15 złotych. Wzrost cen jest związany z końcem sezonu na grzybobranie i rosnącym popytem (w związku ze zbliżającymi się świętami).

Ceny grzybów w 2023 roku | Fot. Smaker.pl

W dobie wszechobecnej cyfryzacji niektórzy poszukują podgrzybków czy kurek także w internecie, licząc na niższe ceny. Ile kosztują świeże grzyby, ale kupione poprzez popularne serwisy aukcyjne (typu Allegro czy OLX)? Okazuje się, że za kilogram opieniek czy podgrzybków zapłacimy 40 złotych. Kwota nie odbiega więc od standardów przyjętych na miejskich straganach. Pamiętaj, aby uważać na podejrzane oferty - najtańsze grzyby mogą okazać się robaczywe lub przejrzałe. Zawsze kupuj też grzyby ze sprawdzonych źródeł, najlepiej te posiadające atest.

Ile kosztują grzyby suszone?

Świeże grzyby trzeba jednak od razu odpowiednio zakonserwować lub po prostu zjeść. Dlatego wiele osób myśli już o tym, ile kosztują grzyby suszone, aby kupić zapas przed świętami. W grudniu ceny mocno się podnoszą, w związku z większym zainteresowaniem konsumentów. 

Pamiętaj, że grzyby suszone są równie aromatyczne, co te świeże, a ze względu na niską zawartość wody, mają też dużo więcej żelaza, magnezu i białka. Jakie są ceny takich suszek w 2023 roku? Niestety, choć nie odbiegają od tych z zeszłego roku, są bardzo wysokie

Na miejskim targu cena za 100 gramów borowika suszonego waha się od 40 do 100 złotych. Za kilogram suszonych grzybów przyjdzie więc zapłacić od 400 do 1000 złotych. Choć wiadomo, że to jeden z najsmaczniejszych, ale i przy okazji najdroższych produktów spożywczych do nabycia, to wciąż wydatki są naprawdę duże. Na nasze pytania, skąd tak wysokie kwoty, sprzedawcy jedynie bezradnie rozkładali ręce, tłumacząc je inflacją.

Ile kosztują suszone grzyby? Ceny w 2023 roku | Fot. Smaker.pl

Na popularnych platformach sprzedażowych również nie brakuje ofert na grzyby suszone. Ile kosztuje kilogram suszonych borowików do kupienia przez internet? Najdrożsi ze sprzedawców za kilogram borowików szlachetnych życzą sobie nawet 550 złotych (55 zł/100 g). Najtańsza oferta za tę samą porcję prawdziwków wynosi 300 złotych (30 zł/100 g). W supermarketach internetowych (m.in. Auchan czy Carrefour) ceny kształtują się podobnie - opakowanie 40 g kosztuje od 19 do 22 złotych, więc koszt kilograma to już w przybliżeniu 480-545 złotych. Tutaj również sprawdzaj, czy grzyby mają atest.

Jakie grzyby są najlepsze?

Trzeba pamiętać, że cena grzybów w 2023 roku zależy od różnych czynników. Wpływ mają np. warunki atmosferyczne - w tym sezonie pogoda sprzyjała rozwojowi grzybów, a do dziś grzybiarze zbierają je jeszcze z lasów. Można więc przewidywać, że ceny będą kształtować się podobnie lub tylko nieco wyżej niż w zeszłym roku (wówczas panowała niekorzystna susza, za to dziś odnotowuje się wzrosty cen rok do roku). 

Ponadto miejsce, w którym je zbierano, również wpływa na cenę. Ta sama porcja leśnych okazów będzie mniej lub więcej kosztować w zależności od województwa czy stopnia oddalenia od zabudowań. Droższe okażą się oczywiście te grzyby, które pozyskano z dala od miast, czyli od wszelkich zanieczyszczeń. Dlaczego grzyby są drogie? Będzie to też zależne od sposobu ich obróbki. Za te suszone tradycyjnie na piecu kaflowym opalanym drewnem zapłacisz najwięcej, a najmniej za okazy z suszarki lub piekarnika. 

Jakie grzyby są najlepsze? Do najbardziej cenionych należą kurki, borowiki, rydze, kanie, maślaki, koźlarze i podgrzybki. Cieszą się dobrą opinią nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też zdrowotne. Grzyby są niskokaloryczne, dostarczają białka, błonnika i witamin. Do czego ich używać? Przysmaki zebrane z lasu warto usmażyć, zamarynować, wysuszyć. W ulubionej postaci można je dodać do zup, mięs, sosów, zapiekanek, tostów czy sałatek.

Suszenie grzybów

Z powyższych obserwacji wygląda na to, że kupowanie świeżych grzybów jest bardziej opłacalne. Za kilogram prawdziwków zapłacisz ok. 70 złotych, natomiast za kilogram suszonych prawdziwków już do 1000 złotych. Niestety obliczenia nie są tak oczywiste. Musisz wiedzieć, że suszenie grzybów wyciąga z nich niemal całą wodę. W związku z tym, aby uzyskać kilogram suszonych grzybów, trzeba byłoby poddać procesowi suszenia nawet 12 kilogramów świeżych egzemplarzy.

Pocieszające jest jednak to, że rzadko kiedy w kuchni potrzebna jest ich aż taka porcja. Czy, na domowe potrzeby, opłaca się kupić świeże, czy suszone grzyby? Do przygotowania uszek i zupy wigilijnej wystarczy ok. 200 gramów. Za najbardziej esencjonalne borowiki zapłacisz więc ok. 120 złotych (w przypadku świeżych) lub nawet do 200 złotych (za suszone). 

Wydaje się więc, że zakup świeżych grzybów na wigilię jest bardziej opłacalny. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne suszenie grzybów w domu, musisz jeszcze wiedzieć, jak to zrobić. Po zakupieniu podgrzybków czy borowików dokładnie je oczyść (pędzelkiem), ale nie pod bieżącą wodą. Następnie zabierz się za obróbkę termiczną.

Najbardziej praktyczną opcją jest suszenie grzybów w suszarce do owoców i warzyw. Wystarczy ułożyć je na poszczególnych poziomach urządzenia i wybrać odpowiednią temperaturę. Końcowy składnik jest doskonale przygotowany nie tylko do przechowywania, ale również do natychmiastowego użycia w potrawach. Jest to najszybsza i najbardziej ekonomiczna metoda, ponieważ zajmuje tylko kilka godzin. 

Bardzo prostym i wygodnym sposobem jest suszenie grzybów w piekarniku. Pokrój je w plasterki, a następnie ułóż na papierze do pieczenia, wyłożonym na blaszce. Nastaw piekarnik na około 35-45 stopni, a gdy grzyby nieco podeschną, zwiększ temperaturę do 50-60 stopni. Nie należy przesadzić z czasem podpiekania, dlatego nie trzymaj darów lasu w piekarniku dłużej niż przez 24 godziny. 

Możesz wypróbować również suszenia grzybów na nitce nad kuchenką. To jedno z najstarszych rozwiązań, które pamiętają nasze babcie. Pokrój składnik i nawlecz go na nitkę. Susz go w przewiewnym miejscu z dostępem do słońca. Po jakim czasie grzyby będą gotowe do przechowywania? To zależy od warunków, jakie im zapewnisz. Jest to najbardziej czasochłonna technika, która wymaga przenoszenia grzybów w suche miejsce, gdy w pomieszczeniu podnosi się poziom wilgoci.

Podzielcie się w komentarzu, ile kosztują grzyby suszone, a ile świeże w waszych miejscowościach.

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »

Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »

W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29705

60 min
64
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 113

30 min
4
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 798

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0