Fot. 123RF/Picsel
Szafran jest tak drogi, gdyż jego pozyskanie jest wyjątkowo praco i czasochłonne. Jednak zwykle potrzebujemy go jedynie odrobinę, aby nadać przygotowywanym przez nas daniom głęboki i nieco tajemniczy smak. Nie jest to jedyny powód, dla którego ta przyprawa powinna znaleźć się w naszych spiżarniach. Okazuje się bowiem, że właściwości szafranu są równie unikatowe co jego smak.
W jaki sposób pozyskuje się szafran?
Do wyprodukowania tej luksusowej przyprawy potrzeba ogromnej ilości krokusów, a konkretniej rzecz ujmując szafranu uprawnego. W kulinariach wykorzystuje się jedynie pręciki tych kwiatów, co w znaczący sposób wpływa na cenę przyprawy. Za kilogram najlepszej jakości szafranu zapłacimy nawet 30 000 tysięcy złotych, gdyż do jego wyprodukowania potrzeba ręcznie zbieranych pręcików z aż 150 000 kwiatów.
Jak wskazują źródła, szafranu używano już w starożytnej Grecji. Obecnie jest on powszechnie wykorzystywany niemal w każdym zakątku świata, a największe uprawy szafranu znajdziemy w Hiszpanii, Iranie, Indiach oraz w Chinach. Kucharze cenią jego wyjątkowy smak oraz to, że jego dodatek zamienia każdą potrawę w luksusowy smakołyk.
Jakie są właściwości szafranu?
Już od zamierzchłych czasów szafran uznaje się za wyjątkowo skuteczny lek na wiele schorzeń. Przed tysiącami lat, w Egipcie oraz Persji, stosowano go jako antidotum na różnego rodzaju trucizny oraz środek poprawiający trawienie. Powszechnie wierzono również, iż jest on wyjątkowo silnym afrodyzjakiem. W medycynie naturalnej przyprawa ta bywa także wykorzystywana w leczeniu infekcji dróg oddechowych, astmy oraz szkarlatyny.
Jak się okazuje, intuicja wcale nie zawodziła naszych przodków, gdyż współczesne badania potwierdzają, że szafran posiada wiele zaskakujących właściwości leczniczych. Naukowcom udało się udowodnić m.in. antydepresyjne działanie szafranu, który ma wpływać na nasz organizm w podobny sposób co syntetyczne antydepresanty, zwiększając poziom tzw. hormonów szczęścia - dopaminy i serotoniny. Z tego samego względu szafran doskonale łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z PMS.
Szczególnie ciekawą substancją wydaje się być krocyna, która odpowiada m.in. za żółto-pomarańczowy kolor tej przyprawy. Naukowcy uważają, iż może być ona pomocna w leczeniu depresji, wrzodów żołądka, a nawet niepłodności u mężczyzn. Pierwsze z przeprowadzonych badań dały bardzo obiecujące efekty, jednak jak wiadomo jest to dopiero początek drogi.
Co bardzo ważne, szafran stanowi również fantastyczne źródło potężnych antyoksydantów, które wprost wymiatają z naszego organizmu toksyny i wyjątkowo szkodliwe wolne rodniki. Ze względu na obecność przeciwutleniaczy, szafran bardzo często bywa również wykorzystywany w kosmetologii, jako środek wygładzający i odmładzający. Możemy również stosować go w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz migreny.
Nie wiesz jak wykorzystać szafran w kuchni? Wypróbuj przepisy naszych użytkowników