Dania jednogarnkowe

Dieta w znaczący sposób wpływa na kondycję serca. Oto produkty, które warto włączyć do jadłospisu, aby przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem.

Podwyższone ciśnienie oraz cholesterol, są najczęstszymi przyczynami zawałów serca wśród Polaków. Niestety, tylko 1/3 osób, mających zbyt wysoki poziom cholesterolu, robi cokolwiek, aby zmienić ten stan rzeczy. Choroba może przez długie lata rozwijać się w ukryciu, nie dając szczególnie niepokojących objawów. Tymczasem regularne badania oraz odpowiedni styl życia, mogą zaoszczędzić nam kłopotów ze zdrowiem.

Wiele osób zapomina jak ogromny wpływ na nasz organizm ma dieta, bagatelizując jej udział w profilaktyce poważnych chorób. Tymczasem dzięki włączeniu do jadłospisu kilku  produktów możemy wzmocnić serce, obniżyć cholesterol oraz poprawić ciśnienie krwi. Oto niektóre z nich.


1. Dziki łosoś

Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie dużej ilości tłustych ryb, takich jak łosoś, głównie ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, w związku z czym należy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Kwasy Omega-3 mają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm - zapewniają prawidłową pracę układu krążenia oraz zabezpieczają nas przed groźnymi chorobami serca. Ponadto, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przyśpieszają przemianę materii.


Zobacz też: Jak kupić zdrowego łososia? Kliknij!

Pomidory, czerwone papryki lub arbuzy to skarbnica substancji, mających zbawienny wpływ na nasze serce oraz układ krążenia. Znajdziemy w nich m.in. silne przeciwutleniacze, potas i likopen, które bardzo skutecznie obniżają cholesterol. Co więcej, substancje te mają fantastyczny wpływ na wygląd naszej cery - spowalniają procesy starzenia, opóźniają pojawienie się pierwszych zmarszczek oraz usuwają różnego rodzaju przebarwienia.


Zobacz też: Jak kolor warzyw wpływa na nasze zdrowie?

Nie tylko jedzenie, ale także napoje mogą pomóc nam obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Naukowcy udowodnili, iż obecne w czarnej herbacie teaflawiny, mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wspomóc nas w walce z cholesterolem. Niemniej pozytywny wpływ na nasz organizm zielona herbata. Jej regularne picie sprawia, że znacząco obniża się poziom złego cholesterolu w naszym organizmie.


Zobacz też: Niezwykłe właściwości zwykłej herbaty. Kliknij!

Brokuły doskonale wpływają na kondycję wątroby, która odgrywa główną rolę w regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Warzywa te powinny zainteresować osoby walczące z nadciśnieniem tętniczym. Jedząc brokuły, przyjmujemy sporą dawkę wyjątkowo cennego potasu. W 100 g ugotowanych brokułów znajdziemy aż 295 mg tej substancji, odpowiadającej za udrożnienie naczyń krwionośnych, przyśpieszenie wydalania sodu, a w efekcie także za obniżenie poziomu ciśnienia. Szczególnie cenną substancją zawartą w brokułach jest sulforafan - bardzo silny przeciwutleniacz, który chroni i regeneruje naczynia krwionośne, niweluje szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego oraz chroni przed powstaniem wrzodów żołądka.


Zobacz też: 10 pomysłów na brokuły. Kliknij!

Dosyć powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe takie jak fasola, groszek czy też ciecierzyca, zawierają bardzo dużo błonnika, który kojarzony jest przede wszystkim jako substancja ułatwiająca trawienie. Ale czy wiedzieliście, że pomaga on także obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Spośród wszystkich roślin strączkowych, najwięcej błonnika znajdziemy w fasoli, dlatego też warto zadbać, aby właśnie ta roślina pojawiła się w naszej diecie. Badania wykazały, że osób jedzących codziennie pół filiżanki gotowanej fasoli, w krótkim czasie poziom złego cholesterolu obniżył się aż o 7%.


Zobacz też: Co ugotować z fasoli, ciecierzycy lub groszku?

Jak się okazuje, profilaktyka chorób serca może być słodka. Mamy tu na myśli ciemną czekoladę, której niezwykłe właściwości pozwalają obniżyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Ponadto, czekolada to eliksir młodości, ponieważ pod jej wpływem o prawie 20% wzrasta poziom przeciwutleniaczy, co spowalnia proces starzenia. Dzięki flawonoidom przeciwdziała miażdżycy i zakrzepom. Zapobiega infekcjom, reguluje właściwe napięcie mięśni, a za sprawą teobrominy wpływa na pracę nerek i świetnie je oczyszcza


Zobacz też: Najsmaczniejsze, czekoladowe przepisy. Kliknij!

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8