Najlepsze przepisy na ogórki

Szybko gasi pragnienie i pomaga na pocenie. Jak zrobić herbatę z szałwii?

Liście szałwii lekarskiej są nie tylko piękne, ale także mogą korzystnie wpływać na zdrowie niemal całego organizmu. Odkryj, jak zrobić herbatę z szałwii, która działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i łagodzi ból gardła. Nie wszyscy mogą ją jednak stosować - przed spożyciem naparu poznaj główne przeciwwskazania.

Jak zrobić herbatę z szałwii? Wystarczą tylko 2 składniki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szałwia to zioło, które nadaje się do przyrządzenia wielu potraw. Zrobisz z niej pyszną włoską saltimboccę, ale również nalewkę czy herbatę. Dowiedz się, dlaczego warto mieć ją w kuchni i jakie właściwości ma szałwia. Zbawienny wpływ rośliny na organizm z pewnością przekona cię do zapisania prostego przepisu na prozdrowotny napar.

Sprawdź także: Dodaj do owsianki, kawy lub zupy, a szybko poznasz niezwykłą moc 

Jakie właściwości ma szałwia?

Szałwia to roślina lecznicza, a jej liście zawierają wiele cennych witamin, minerałów i substancji (m.in. olejki eteryczne). Jakie właściwości ma szałwia? Przede wszystkim działa przeciwpotnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i dezynfekująco oraz przeciwcukrzycowo. Łagodzi podrażnioną skórę i wspiera chorą wątrobę.

Szałwia znana jest również jako składnik domowych specyfików na ból gardła i stany zapalne jamy ustnej. Pomaga wzmocnić włosy, a stosowana zewnętrznie - nadaje im zdrowy wygląd. Może pomóc w utrzymaniu zgrabnej sylwetki, ponieważ pobudza produkcję soków trawiennych i żółci, a także reguluje pracę jelit.

Zobacz: Pierogi z dynią, twarogiem i szałwią

Kto nie powinien pić szałwii?

Właściwości szałwii sprawiają, że wiele osób chętnie chce ją przyjmować w formie naparu. Nie wszyscy jednak mogą to czynić. Kto nie powinien pić szałwii? Przede wszystkim chorzy na ostry nieżyt żołądka i nowotwory pobudzane przez hormony estrogenne. 

Spożywanie tego zioła nie jest też wskazane kobietom w ciąży, karmiącym piersią, osobom przyjmującym leki antydepresyjne, oddziałujące na układ nerwowy i przeciwzakrzepowe.

Warto również zapamiętać, że napar z szałwii należy dawkować. Regularne spożywanie rośliny spowoduje nieprzyjemne dolegliwości, m.in. nudności, otępienie czy wymioty. W takim przypadku należy natychmiast zaprzestać jej przyjmowania.

Jak zrobić herbatę z szałwii?

Napar z szałwii można stosować jako dwutygodniową kurację, jednak po tym czasie należy zrobić sobie przerwę, aby uniknąć niekomfortowych przypadłości zdrowotnych.

Jak zrobić herbatę z szałwii? Wystarczy wsypać jedną lub maksymalnie dwie łyżeczki suszu do szklanki i zalać wrzątkiem do połowy naczynia. Potem przykryć i parzyć przez ok. 10 minut. Taki napój warto spożywać od jednego do trzech razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem. 

Źródło: wapteka.pl, izielnik.pl 

Zobacz także:

Gotowanie kaszy gryczanej. Trik, dzięki któremu zawsze wyjdzie idealnie sypka »

Wystarczy pół szklanki dziennie. Ta mikstura przeniesie działanie jelit na wyższy poziom »

Pij łyżkę dziennie, a organizm ci podziękuje. Najzdrowszy z krzewów kwitnie właśnie teraz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 16

>60 min
2
Dania główne "Leczo" z kalarepą

Pyszna potrawa wegetariańska przypominająca leczo. Pełna warzyw i smaków a gł...

Odsłon: 6

30 min
0
Desery lodowy tort norweski

Lodowy tort to taka większa lodowa kanapka. ;) Jest całkiem łatwy w przygotow...

Odsłon: 40

>60 min
3
15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26