Fot. 123RF/Picsel
Grecy i Rzymianie używali gorczycy jako leku na artretyzm i bóle zębów. Zalecał ją nawet sam Hipokrates. W starożytnym Egipcie z kolei ziarna gorczycy stosowano na bóle w klatce piersiowej.
W medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej, pochodzącej z różnych krajów, na bóle, gorączkę, drgawki i obolałe mięśnie stosowano kąpiel w gorącej wodzie z połową szklanki zmiażdżonych ziaren gorczycy.
Rzymianie byli pierwszymi, którzy eksperymentowali z wytwarzaniem musztardy ze startych nasion gorczycy. Mieszali je ze sfermentowanym sokiem winogronowym. Przepis na najstarszą musztardę znajduje się w starożytnej, rzymskiej książce kucharskiej „O sztuce kulinarnej" z IV-V wieku naszej ery.
Składnikami tej rzymskiej musztardy były między innymi zmiażdżone ziarna gorczycy, pieprz, tymianek, miód oraz oregano. Ponoć najlepiej smakowała z dzikiem z rożna.
Czy musztarda jest zdrowa?
Ziarna gorczycy to dobre źródło korzystnych dla zdrowia mikroelementów, a także substancji nazywanych glukozynolanami, obecnych także w innych roślinach z rodziny kapustowatych (takich jak kapusta, rzeżucha, rzodkiewka, rzepa, modny jarmuż czy brokuły). Według badań, substancje te zapobiegają pojawieniu się i rozwojowi raka żołądka, płuc, prostaty i piersi oraz tych atakujących układ pokarmowy na różnych jego odcinkach.
Łyżeczka musztardy ma około 5 kcal i niski indeks glikemiczny. Zawiera 21 mg potasu, 16 mg fosforu, 9 mg wapnia, 7 mg magnezu. Te mikroelementy odgrywają znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Selen łagodzi objawy astmy, magnes obniża ciśnienie krwi. Znajdują się w niej również zdrowe kwasy tłuszczowe Omega-3.
Musztarda to przyprawa zalecana przy miażdżycy, gdyż wspomaga obniżanie poziomu lipidów. Warto zamienić na nią tłuste sosy sałatkowe czy sosy do mięs, szczególnie, że pobudza trawienie tłuszczów.
Poświęć chwilę na przeczytanie etykiety
Trzeba jednak pamiętać, że musztarda to nie tylko sama gorczyca. W składzie może znajdować znajduje się także ocet, cukier, sól i dodatki, w tym konserwanty i barwniki, dodatki E, syrop glukozowo-fruktozowy czy benzoesan sodu.
Lepiej uważać na poniższe dodatki, które czasem możemy znaleźć w musztardach:
- tartrazyna (E 102) - to barwnik, który jest zakazany w niektórych krajach, uwalnia histaminę, co jest niebezpieczne dla astmatyków i osoby uczulone na aspirynę, może wywoływać wysypki, nerwowość, dopuszczalne dzienne spożycie to 7,5 mg/kg ciała,
- siarczyny i ich związki (E 220 - E 227) - to konserwanty, które mogą zaburzać działanie jelit i zaostrzać objawy astmy.
Generalnie - im krótsza lista składników, tym lepiej. Im więcej zrozumiałych w niej słów, tym lepiej.
Kto powinien uważać na musztardę?
Ze względu na ostrość musztardy i zawartość octu, nie należy jej jeść, jeśli ma się problemy z wątrobą, cierpi się na zgagę lub wrzody żołądka.
Gorczyca może uczulać, choć zdarza się to rzadko. Częściej wywołuje - szczególnie bardzo ostra musztarda - łzawienie oczu, odtykanie zatkanego nosa, podrażnienie jamy ustnej.
Jak wykorzystać musztardę w kuchni?
Musztarda ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Sprawdzi się nie tylko, jako tradycyjny dodatek do kiełbasek i hot-dogów. Bedzie również fantastyczną bazą różnego rodzaju sosów i marynat. Dzieki niej, w kilka chwil podkreślicie, a także odmienicie, smak dobrze znanych wam dań.
Nasi użytkownicy bardzo chętnie używają musztardy w swoich kuchniach. Oto niekóre z ich pomysłów.
1. Domowa musztarda - przepis podstawowye
Fot. Facetzprzepisem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Szynka w musztardowej skorupie
Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kurczak w sosie śmietanowo-musztardowym
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Schab w sosie musztardowo-grzybowym
Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Dagita na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Surówka z sosem musztardowym
Fot. Pelen-brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Kurczak pod musztardową pierzynką
Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Śledzie z curry i musztardą
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie