Spis treści:
- Sok pomarańczowy — zdrowy czy nie?
- Sok pomarańczowy — właściwości prozdrowotne
- Co lepsze — wypicie soku, czy zjedzenie pomarańczy?
- Sok z pomarańczy — przeciwwskazania
- Jaki sok z pomarańczy jest najlepszy?
Owiany tajemnicą sok pomarańczowy jeszcze przez niektórych do niedawna był całkowicie wykluczany z diety odchudzającej. Obecnie jednak podejście do niego kategorycznie się zmieniło, gdyż został uznany za środek wspierający utratę wagi. Sok pomarańczowy — zdrowy czy nie? Czy warto wprowadzić go do swojego jadłospisu przy zrzucaniu nadmiernych kilogramów?
Sok pomarańczowy — zdrowy czy nie?
Cukier — to jedna z przyczyn, dlaczego wiele osób na diecie rezygnuje z picia soku pomarańczowego, aby nie przyjmować dodatkowych kalorii. Niektórzy wychodzą z założenia, iż zamiast sięgać po szklankę kalorycznego soku, po którym wciąż będą odczuwać głód, lepiej zjeść coś sycącego o mniejszej kaloryczności. Dowiedz się nieco więcej o tym napoju, jaki jest sok pomarańczowy — zdrowy czy nie?
Omawiany napój, mimo iż często słodki w smaku, wcale nie wpływa na skuteczność prowadzonej diety redukcyjnej. Wręcz przeciwnie — ze względu na swoje właściwości może pomóc w odchudzaniu i przyczynić się do przyspieszenia, uskutecznienia tego procesu.
Cukry zawarte w soku pomarańczowym to cukry naturalne, dlatego nie należy obawiać się ich tak, jak sztucznych substancji słodzących. Warto również dodać, że wspomniany produkt mimo wszystko nie przyczynia się znacznie do wzrostu poziomu cukru we krwi. Poza tym jest źródłem witaminy C, folianów oraz potasu, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie i poszczególne układy organizmu. Wypijany w umiarkowanych ilościach nawet w trakcie odchudzania nie sprawi, że z dnia na dzień przestaniesz gubić kilogramy, na których pozbyciu się tak bardzo ci zależy.
Sok pomarańczowy — właściwości prozdrowotne
Lubisz pić sok pomarańczowy? Właściwości prozdrowotne tego napoju mogą przekonać cię do tego, by sięgać po niego regularnie, także w trakcie odchudzania.
We wspomnianym soku znajduje się stosunkowo duża ilość związku polifenolowego znanego jako hesperydyna, która wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz pomaga zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych. Dzięki temu są one w dobrej kondycji, odporne na powstawanie przypadkowych siniaków, czy pękanie, co tuż pod naskórkiem prezentuje się nieestetycznie w formie pajączków.
Polifenole są także niezwykle istotne dla utrzymania zdrowej skóry — antyoksydanty zawarte w soku działają przeciwstarzeniowo i spowalniają procesy niszczenia komórek odpowiedzialnych za młodszy wygląd, większą elastyczność skóry, jej napięcie przez eliminowanie wolnych rodników w organizmie.
W medycynie można spotkać się także z pojęciem zespołu metabolicznego. Co jednak ma z nim wspólnego sok pomarańczowy? Jego regularnie picie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, a w szczególności miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
Picie soku pomarańczowego przeciwdziała ponadto odkładaniu się kamieni nerkowych, pomaga na problemy z trawieniem i zgagę.
Co lepsze — wypicie soku, czy zjedzenie pomarańczy?
Szukasz odpowiedzi na pytanie, co lepsze: wypicie soku, czy zjedzenie pomarańczy? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś raz sięgał po owoc, a raz po sok — dzięki temu urozmaicisz swoją dietę, a taka różnorodność zawsze lepiej wpływa na kubki smakowe i przeciwdziała monotonii podczas odchudzania.
Jeśli chodzi o sam owoc, zjadanie go wraz z błonkami znajdującymi się wewnątrz przyczynia się do zwiększenia ilości dostarczonych organizmowi polifenoli. Są one bowiem w elementach owocu, które podczas przygotowywania soku zostają usunięte.
To oznacza, że zawartość również i innych substancji odżywczych, jak wspomniane już wyżej witaminy i minerały są dostarczane do ludzkiego organizmu w nieco mniejszych ilościach, jeśli sięgasz po sok. Pamiętaj jednak o tym, iż kupując gotowy 100% sok pomarańczowy w sklepie, będzie on produktem pasteryzowanym. Nie ma w tym nic złego, gdyż dzięki temu procesowi pozostaje dłużej zdatny do spożycia. Drugą zaletą jest natomiast mniejsza, aczkolwiek lepiej wchłanialna dawka substancji odżywczych, które po przetworzeniu są lepiej przyswajane przez ludzki organizm.
Porównując sok i owoc, nie musisz martwić się o różnice w wartościach energetycznych, kalorycznych i ilości cukrów — są one na bardzo zbliżonym poziomie. Czym zatem kierować się przy wyborze jednego lub drugiego produktu? Być może najlepiej będzie postawić na swoje osobiste preferencje lub spożywać zamiennie sok pomarańczowy bądź owoc.
Sok z pomarańczy — przeciwwskazania
Kiedy jednak nie można spożywać produktu, jakim jest sok z pomarańczy? Przeciwwskazania to stosunkowo krótka lista, jednak to niezwykle ważne, by upewnić się, że możesz sięgać po szklankę tego napoju.
Mimo iż sok pomarańczowy jest źródłem wielu wartości odżywczych i minerałów, to jednak wciąż znajdująca się w nim duża zawartość naturalnych cukrów sprawia, że w nadmiarze nie powinni go pić diabetycy. Ograniczone ilości dopasowane do indywidualnych możliwości przy umiarkowanej diecie nie zaszkodzą, jednak w nadmiarze sok pomarańczowy może powodować gwałtowne skoki insuliny we krwi u cukrzyków.
To również nie będzie produkt dla osób, które na co dzień borykają się z dolegliwościami ze strony żołądka, a mianowicie z nadkwaśnością. Cytrusy mogą dodatkowo podrażniać błony śluzowe tego organu i wzmagać odczuwalny z tego powodu dyskomfort.
Jaki sok z pomarańczy jest najlepszy?
Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, co pijesz, najlepiej będzie, jeśli napój przygotujesz samodzielnie z osobiście wybranych owoców. Jaki sok z pomarańczy jest najlepszy?
Najważniejsze, by owoce były dojrzałe, ale nie przejrzałe, gdyż wtedy zawartość wody w nich maleje, a to wpływa na smak soku. To oznacza, że im bardziej soczyste owoce, tym lepiej dla twojego podniebienia.
Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję skosztować pomarańczy bezpestkowych, możesz przekonać się, że należą do tych słodszych. Jeśli zatem jesteś na diecie, postaraj się wybierać te o mniejszej zawartości cukru.
Również skórka pomarańczy świadczy o tym, czego możesz spodziewać się po wnętrzu owocu. Nie daj się jednak zmylić, gdyż ta błyszcząca wcale nie oznacza dorodności pomarańczy, a jedynie pokrycie jej substancjami konserwującymi, które nabłyszczają powierzchnię owocu. Najlepiej jest zatem poczytać na temat gatunków tych owoców, by wiedzieć, czym charakteryzują się w fazie najlepszej smakowej dorodności.
Udając się do sklepu, staraj się samodzielnie wybierać pomarańcze, oglądając je z każdej strony. Kupując te pakowane w siatce, nigdy nie masz całkowitej pewności, na jaki owoc trafisz, a to może się przełożyć na walory smakowe wyciskanego soku oraz jego finalną ilość.
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »