Sprawdzone przepisy na karnawał

„Nowy rok, nowa ja" - mówi popularne styczniowe motto. Niektórzy rozpoczynają już intensywne odchudzanie czy rozpisują postanowienia. Lepiej jednak podejść do tego z rozsądkiem i skupić się na zdrowym odżywianiu oraz poprawie samopoczucia na dłużej. Jeśli podejdziesz do zmian z głową, przyniosą lepsze rezultaty. Wprowadź te 5 nawyków, żeby cieszyć się zdrowiem przez cały rok.

Fot.123RF/Picsel

Trzeba wykazać się naprawdę dużą determinacją i dyscypliną, aby zrealizować wszystkie noworoczne postanowienia. Niezależnie od tego, czy należysz do grona osób, które układają plany na nadchodzące miesiące, czy też nie, warto, żebyś żył zdrowo przez cały kolejny rok. Wprowadź pięć prostych nawyków, które poprawią twoje samopoczucie, zdrowie i wygląd na dłużej

Sprawdź także: Co jeść w trakcie redukcji, czyli wszystko o diecie redukcyjnej

1. Badaj się

Choć krajowy system opieki zdrowotnej nie zawsze spełnia oczekiwania Polaków, to mimo dłuższych kolejek zdecydowanie warto regularnie się badać. Rozpocznij nowy rok od morfologii, czyli badania krwi, nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś zupełnie zdrowy. Może na przykład okazać się, że zmęczenie nie jest spowodowane pracą czy wysiłkiem fizycznym, a brakiem poszczególnych minerałów, które bez problemu uzupełnisz odpowiednią dietą.

Niewykluczone, że przy okazji badań odkryjesz nietolerancje czy alergie żywieniowe lub choroby wymagające eliminacji niektórych składników z codziennego jadłospisu. Pamiętaj, że świadomość tego, co możesz jeść i przestrzeganie tych zasad prowadzi tylko do lepszego zdrowia i samopoczucia.

2. Pij dużo wody

Lekarze, specjaliści ds. zdrowego żywienia i dietetycy - wszyscy są zgodni w tym, że trzeba pić odpowiednie ilości wody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować od ok. półtora do dwóch litrów wody dziennie. Porcja będzie się zmieniać w zależności od aktywności fizycznej, płci czy temperatury otoczenia. W czasie upałów i intensywnego wysiłku zaleca się nawet do pięciu litrów wody na dobę. 

Warto jednak wspomnieć, że nadmiar wody w organizmie również nie jest dla niego zdrowy! Należy nawadniać przez cały dzień, a jednym z najgorszych nawyków jest spożywanie dużych dawek płynu w krótkim czasie. Przedawkowanie wody może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej (m.in. wypłukiwania sodu).

Zobacz: Regenerujący koktajl z jabłek i buraków

3. Zwróć uwagę na to, co jesz

Kolejnym zdrowym nawykiem, który pomoże ci być fit, jest większa świadomość tego, co trafia na twój talerz. Wcale nie musisz przechodzić od razu na ściśle określoną dietę redukcyjną. Jeśli podczas badań krwi zdiagnozowano u ciebie niedobory niektórych składników odżywczych, postaraj się po prostu znaleźć produkty spożywcze, które dostarczą je organizmowi. Stwórz zeszyt z ulubionymi zdrowymi daniami, który w chwili zwątpienia pomoże ułożyć jadłospis na kolejny tydzień.

Wybieraj przede wszystkim warzywa, chudsze mięso i ryby. Staraj się wyeliminować z diety potrawy, które zawierają dużo niezdrowych tłuszczów i węglowodanów (fast foody, ciasta, napoje gazowane, tłuste makarony z serem itp.). Choć są pyszne, to można je zastąpić dietetycznymi, zdrowymi zamiennikami. Przygotuj domowe ziołowe nuggetsy, apetyczną pizzę na cieście z cukinii czy zdrowe ciasto marchewkowe.

4. Obserwuj to, jak jesz

Wprowadź kolejny z pięciu nawyków, żeby być zdrowym cały rok. Chodzi o to, żebyś nie tylko był świadomy, co jesz, ale też jak jesz.

Liczy się regularność. Głodówki czy długie odstępy pomiędzy potrawami nie służą organizmowi. Choć dietetycy często zalecają pięć posiłków dziennie, nie musisz od razu tak dzielić swojego jadłospisu. Jeśli pracujesz do wieczora, pamiętaj, żeby rano zjeść śniadanie (jego unikanie to jeden z podstawowych błędów żywienia, powodujący tycie!), a do pracy wziąć jeszcze dwa mniejsze dania, np. kanapkę z serkiem i tuńczykiem oraz sałatkę z kaszą i mięsem. Po powrocie sięgnij po lekki obiad i kolację. Ważne, żebyś jadł o stałych porach.

Co więcej, ważne są mniejsze porcje, szczególnie jeśli w poprzednim roku niezdrowo przytyłeś lub zdarzało ci się podjadać pomiędzy posiłkami. Częstsze jedzenie mniejszych dań zapewnia uczucie sytości i przyzwyczaja organizm do tego, że zostanie nakarmiony już niedługo. Właśnie dlatego nie odkłada rezerwy, w postaci tłuszczu.

Zaobserwuj też, jak przygotowujesz potrawy. Czy mięso dotychczas tylko smażyłeś na tłuszczu? A może na zapiekanki warzywne dodawałeś solidną garść tłustego żółtego sera? Poszukaj alternatyw - warzywa i rybę zrób na parze, mięso uduś, a danie z piekarnika posyp odrobiną sera feta (263 kcal w 100 g) czy ricottą (174 kcal w 100 g). 

5. Wprowadź ruch i sen

Choć zmiana nawyków żywieniowych ma duże znaczenie dla zdrowia, to w połączeniu z aktywnością fizyczną i relaksem przyniesie najkorzystniejsze rezultaty dla organizmu, który będzie zdrowy cały rok.

Rozpocznij od ćwiczeń w domu - na początku wystarczy 15 minut spaceru w miejscu, 10 brzuszków dziennie albo zestaw pięciominutowych treningów dostępnych w internecie. Nie przeciążaj ciała i rób wszystko w swoim tempie. Oczywiście możesz też postawić na spacery nordic walking, grę w tenisa, bieganie czy basen. Jeśli brakuje ci motywacji, pamiętaj, że każda, nawet kilkuminutowa, chwila ze sportem jest lepsza niż siedzenie na kanapie.

Niezwykle istotnym nawykiem, żeby być zdrowym cały rok, jest też umiejętność regeneracji. Ostatni posiłek zjedz na dwie, trzy godziny przed zaśnięciem. Odstaw wtedy również telefon i nie oglądaj telewizora. Zadbaj o siebie, przeczytaj książkę, wetrzyj naturalną odżywkę we włosy lub weź kąpiel. Zdrowie psychiczne i odpoczynek dla ciała są równie ważne.

Wraz z przyjściem nowego roku nie nakładaj na siebie presji natychmiastowego spełnienia planów. Wdrażaj mądre i długoterminowe nawyki, żeby być zdrowym cały rok, a nie tylko miesiąc.

 

Zobacz także:

Polskie dania w czołówce najlepszych narodowych kuchni świata 2022 roku »

Dodaj do biszkoptu. Będzie delikatniejszy i jeszcze bardziej puszysty »

Witaminy, które mogą pomóc chronić przed smogiem. Pamiętaj o nich właśnie teraz »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasteczka owsiano - kokosowe

Przepis na pyszne, aromatyczne i pożywne ciasteczka owsiano - kokosowe, które...

Odsłon: 114

15 min
4
Dodatki kostka krakowska

Kostka krakowska to przepis, który trochę na mnie czekał, ponieważ w żadnym s...

Odsłon: 151

60 min
3
60 min
4

Przepis dnia

Ciasta Słonecznikowiec

Dwa blaty kakaowego ciasta biszkoptowego przełożonego kremem na bazie masła,...

Odsłon: 17139

60 min
40
Ciasta Puszysta drożdżówka z jabłkami

Najsmaczniejsze wypieki są często najprostsze. Tak jest także w tym przypadku...

Odsłon: 2744

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Śniadania, od których nie przytyjesz. Sycą na długo i pomogą nie podjadać

Nie bez powodu śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Ma ono za zadanie nie tylko zaspokoić głód, ale również dodać energii na kole...

5
Informacje Tacos z warzywami i guacamole – szybki obiad w stylu fit

Większość z nas uwielbia jedzenie, które kojarzy się z „grzeszną przyjemnością” – hamburgery, frytki, pizzę czy kebaby. Często jednak omijamy takie...

0
Informacje Dieta dla cukrzyków. Co jeść, żeby cukier był w normie

Dieta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Odpowiedni dobór produktów spożywczych oraz ich umiejętne łączenie mogą...

13
Informacje Orkiszowa, grochowa, z płaskurki. Co zrobić z nietypowej kaszy manny?

Kasza manna w nowej odsłonie - orkiszowa, grochowa i z płaskurki to nietuzinkowe wersje tego tradycyjnego produktu, które zaskakują swoimi właściwo...

13