Wszystko co chcielibyście wiedzieć o naleśnikach...

Kuchnia bez naleśników byłaby nudna. To tradycyjna potrawa, o wiekowej recepturze, uwielbiana za smak oraz prostotę wykonania. Chociaż – jak wiemy – usmażyć dobry naleśnik wcale nie jest tak łatwo.

Fot. 123RF/Picsel

Mówi się, że pierwszy naleśnik musi wylądować w koszu...

Pierwsze naleśniki powstały w bardzo dawnych czasach, gdy człowiek na rozgrzaną powierzchnię wylał mieszaninę mąki, jaj i mleka lub wody. W tak wysmażony placek zawinął, co było pod ręką i zjadł nie używając ani talerzy, ani sztućców.

 

Włosi, a konkretnie mieszkańcy Florencji, uważają się za twórców współczesnych naleśników. Jak sami twierdzą, właśnie z Florencji, za sprawą Katarzyny Medycejskiej, która poślubiła króla Francji, naleśniki powędrowały nad Sekwanę. Stamtąd, już jako crepes, dokonały inwazji na całą Europę.

 

Oryginalne crepes są cienkie jak papier i delikatne, a to za sprawą dodanego do ciasta stopionego masła. Oryginalnie mieszane są rózgą, chociaż, by przyspieszyć proces produkcji, możemy sięgnąć po mikser. Do ciasta możemy dodać nieco cydru, który będzie wyczuwalny w smaku, gdy naleśniki podamy od razu. Jednak musimy się spieszyć, bowiem smak cydru z czasem ulatuje... Crepes to także element ognistego deseru crepes suzette, czyli francuskich ognistych naleśników, polanych likierem pomarańczowym, a następnie podpalonych.

 

Nalewać maślankę - z połączenia tych dwóch słów powstał polski „naleśnik". Możemy więc śmiało wątpić we włoski rodowód tej potrawy, zwłaszcza że przepis na naleśniki znajdujemy już w staropolskich książkach kucharskich. Cytujemy za anonimowym kucharzem z terenów Litwy.

 

Weź mleka, wbij jajec trzy z białkami, mąki pięknyj wsyp, żeby tak gęsto było, jak śmietana. Rynkę albo patelę współ masłem posmaruj, wlewajże po kąsku w to naczynie, a po wszystkim mają być jak papierek cienkie. Za każdym naleśnikiem mają posmarować rynkę albo patelę i rozpalać. Weź manny, wypłucz ją pięknie, warzże ją w wodzie z cukrem i rodzynkami, co by sypka była, włóżże ją na miseczkę, co by ostygła, kładź po trosze z naleśniki i zawijaj w trąbki. Włóżże na półmisek, żeby się półmisek dobrze założył, weź mleka słodkiego pół kwarty, wbij w nie jajec cztery surowych i z białkami, różanej wódki wlej, cukru, rozbijże to dobrze, polejże po tych naleśnikach, weź węgla w fajerkę, a na wierzchu nakryj półmiskiem i postaw na fajerce, niechże się to przyrumieni pięknie.

 

Naleśniki podawano także na potrawce z gotowanego mięsa, doprawionego rodzynkami i szafranem. Samo ciasto doprawiano również szafranem oraz cynamonem, na wierzch nakładając jajecznicę. Wbrew naszym wyobrażeniom, połączenie smaków wytrawnych i słodkich oraz egzotycznych przypraw, było bardzo charakterystyczne dla kuchni staropolskiej.

 

Wspomnieliśmy o naleśnikach staropolskich, warto też zerknąć za naszą wschodnią granicę. Bliny, to popularna nazwa placków ziemniaczanych, ale tak naprawdę są to naleśniki w stylu rosyjskim. Oryginalnie podawane jako placki obrzędowe, będące symbolem szczęścia i słońca, są do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań z Rosji i okolic. Powstają z połączenia mąki pszennej i gryczanej oraz zaczynu drożdżowego. Podawane są na słodko - ze śmietaną lub w formie wykwintnej - z łososiem, czy kawiorem.

 

Bliny z łososiem i kawiorem. Kliknij!

 

Naleśniki made in USA to pancakes. W Ameryce wszytko musi być największe, najlepsze, najszybsze - nic dziwnego, że ich naleśniki muszą być najgrubsze. W tym celu do ciasta dodajemy proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną. Podajemy klasycznie z syropem klonowym, układając jeden pancake na drugim. Czy to się da zjeść na śniadanie nie wiemy, ale w amerykańskich serialach jakoś sobie z tym radzą.

 

Pancakes na słodko. Kliknij!

 

Dosa, czyli naleśniki w stylu indyjskim. Powstają ze sfermentowanego ciasta na bazie mielonego ryżu i soczewicy. Oryginalnie oba rodzaje ziaren namaczamy osobno - po 8 godzin. Następnie, także osobno mielimy ziarna sukcesywnie dolewając wody, aż uzyskamy gładką konsystencję. Oba ciasta łączymy i odstawiamy na 16-20 godzin, by sfermentowało. Następnie doprawiamy solą, kuminem i wysmażamy cienkie naleśniki. Podajemy solo, lub z sosem masala, jako masala dosa.

 

Sosy masala. Kliknij!

 

Z kolei naleśniki po chińsku są chyba najcieńszymi naleśnikami świata. Powstają ze zwykłej mąki pszennej, którą stopniowo łączymy z bardzo gorącą wodą. Doprawiamy, solą, możemy dodać też nieco szczypiorku, czy drobno siekanej dymki. Z ciasta formujemy kulki, które następnie maczamy w oleju sezamowym, a później wałkujemy na cienkie placki. Wysmażamy na złocisto i podajemy solo, jako przekąskę, lub dodajemy do klasycznej kaczki po pekińsku, lub napełniamy farszem o orientalnym smaku, a'la sajgonki.

 

Pomysły na sajgonki. Kliknij!

 

 

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
3
Ciasta Otwarte jagodzianki Strzelczyka

Jeśli marzycie o idealnych jagodziankach, puszystych z dużą ilością owoców i...

Odsłon: 44

60 min
1
Ciasta Wilgotne ciasto cytrynowe z borówkami

Wyjątkowo wilgotne i puszyste ciasto cytrynowe z borówkami, to prawdziwy hit...

Odsłon: 107

15 min
1
Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 191

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25