Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Kuchnia bez naleśników byłaby nudna. To tradycyjna potrawa, o wiekowej recepturze, uwielbiana za smak oraz prostotę wykonania. Chociaż – jak wiemy – usmażyć dobry naleśnik wcale nie jest tak łatwo.

Fot. 123RF/Picsel

Mówi się, że pierwszy naleśnik musi wylądować w koszu...

Pierwsze naleśniki powstały w bardzo dawnych czasach, gdy człowiek na rozgrzaną powierzchnię wylał mieszaninę mąki, jaj i mleka lub wody. W tak wysmażony placek zawinął, co było pod ręką i zjadł nie używając ani talerzy, ani sztućców.

 

Włosi, a konkretnie mieszkańcy Florencji, uważają się za twórców współczesnych naleśników. Jak sami twierdzą, właśnie z Florencji, za sprawą Katarzyny Medycejskiej, która poślubiła króla Francji, naleśniki powędrowały nad Sekwanę. Stamtąd, już jako crepes, dokonały inwazji na całą Europę.

 

Oryginalne crepes są cienkie jak papier i delikatne, a to za sprawą dodanego do ciasta stopionego masła. Oryginalnie mieszane są rózgą, chociaż, by przyspieszyć proces produkcji, możemy sięgnąć po mikser. Do ciasta możemy dodać nieco cydru, który będzie wyczuwalny w smaku, gdy naleśniki podamy od razu. Jednak musimy się spieszyć, bowiem smak cydru z czasem ulatuje... Crepes to także element ognistego deseru crepes suzette, czyli francuskich ognistych naleśników, polanych likierem pomarańczowym, a następnie podpalonych.

 

Nalewać maślankę - z połączenia tych dwóch słów powstał polski „naleśnik". Możemy więc śmiało wątpić we włoski rodowód tej potrawy, zwłaszcza że przepis na naleśniki znajdujemy już w staropolskich książkach kucharskich. Cytujemy za anonimowym kucharzem z terenów Litwy.

 

Weź mleka, wbij jajec trzy z białkami, mąki pięknyj wsyp, żeby tak gęsto było, jak śmietana. Rynkę albo patelę współ masłem posmaruj, wlewajże po kąsku w to naczynie, a po wszystkim mają być jak papierek cienkie. Za każdym naleśnikiem mają posmarować rynkę albo patelę i rozpalać. Weź manny, wypłucz ją pięknie, warzże ją w wodzie z cukrem i rodzynkami, co by sypka była, włóżże ją na miseczkę, co by ostygła, kładź po trosze z naleśniki i zawijaj w trąbki. Włóżże na półmisek, żeby się półmisek dobrze założył, weź mleka słodkiego pół kwarty, wbij w nie jajec cztery surowych i z białkami, różanej wódki wlej, cukru, rozbijże to dobrze, polejże po tych naleśnikach, weź węgla w fajerkę, a na wierzchu nakryj półmiskiem i postaw na fajerce, niechże się to przyrumieni pięknie.

 

Naleśniki podawano także na potrawce z gotowanego mięsa, doprawionego rodzynkami i szafranem. Samo ciasto doprawiano również szafranem oraz cynamonem, na wierzch nakładając jajecznicę. Wbrew naszym wyobrażeniom, połączenie smaków wytrawnych i słodkich oraz egzotycznych przypraw, było bardzo charakterystyczne dla kuchni staropolskiej.

 

Wspomnieliśmy o naleśnikach staropolskich, warto też zerknąć za naszą wschodnią granicę. Bliny, to popularna nazwa placków ziemniaczanych, ale tak naprawdę są to naleśniki w stylu rosyjskim. Oryginalnie podawane jako placki obrzędowe, będące symbolem szczęścia i słońca, są do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań z Rosji i okolic. Powstają z połączenia mąki pszennej i gryczanej oraz zaczynu drożdżowego. Podawane są na słodko - ze śmietaną lub w formie wykwintnej - z łososiem, czy kawiorem.

 

Bliny z łososiem i kawiorem. Kliknij!

 

Naleśniki made in USA to pancakes. W Ameryce wszytko musi być największe, najlepsze, najszybsze - nic dziwnego, że ich naleśniki muszą być najgrubsze. W tym celu do ciasta dodajemy proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną. Podajemy klasycznie z syropem klonowym, układając jeden pancake na drugim. Czy to się da zjeść na śniadanie nie wiemy, ale w amerykańskich serialach jakoś sobie z tym radzą.

 

Pancakes na słodko. Kliknij!

 

Dosa, czyli naleśniki w stylu indyjskim. Powstają ze sfermentowanego ciasta na bazie mielonego ryżu i soczewicy. Oryginalnie oba rodzaje ziaren namaczamy osobno - po 8 godzin. Następnie, także osobno mielimy ziarna sukcesywnie dolewając wody, aż uzyskamy gładką konsystencję. Oba ciasta łączymy i odstawiamy na 16-20 godzin, by sfermentowało. Następnie doprawiamy solą, kuminem i wysmażamy cienkie naleśniki. Podajemy solo, lub z sosem masala, jako masala dosa.

 

Sosy masala. Kliknij!

 

Z kolei naleśniki po chińsku są chyba najcieńszymi naleśnikami świata. Powstają ze zwykłej mąki pszennej, którą stopniowo łączymy z bardzo gorącą wodą. Doprawiamy, solą, możemy dodać też nieco szczypiorku, czy drobno siekanej dymki. Z ciasta formujemy kulki, które następnie maczamy w oleju sezamowym, a później wałkujemy na cienkie placki. Wysmażamy na złocisto i podajemy solo, jako przekąskę, lub dodajemy do klasycznej kaczki po pekińsku, lub napełniamy farszem o orientalnym smaku, a'la sajgonki.

 

Pomysły na sajgonki. Kliknij!

 

 

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Świnki w kocykach

Danie inspirowane angielskimi świnkami w kocykach, w Szkocji znane jako żołni...

Odsłon: 98

15 min
2
15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5