Wybrano najbardziej toksyczną roślinę. Na podium znalazł się sezonowy ulubieniec Polaków

Ogród Botaniczny w Hamburgu już od 20 lat organizuje konkurs na najbardziej trującą roślinę. Dwa lata temu triumfował ziemniak, w 2023 - pietruszka. W tym roku na podium trafiło inne sezonowe warzywo. Oczywiście nie oznacza to, że nie można ich jeść - dowiedz się jednak, dlaczego należy uważać.

Najbardziej toksyczna roślina 2024 roku | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Większość osób wie, że dieta roślinna jest zdrowa. Dostarcza organizmowi dużo witamin i minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Tymczasem Ogród Botaniczny w Hamburgu już od 20 lat co roku wybiera najbardziej toksyczną roślinę. Czy warzywa mogą być więc trujące, skoro specjaliści polecają ich jedzenie? 

Sprawdź także: Możesz dodać do zup, sałatek, ale najlepiej zrobić leczniczy ocet. Święta bazylia, przyprawa o wyjątkowym działaniu

Najbardziej toksyczna roślina 2024 roku

Konkurs na najbardziej trującą roślinę co roku, już od 2004 r., organizuje Botanische Sondergarten Wandsbek w Hamburgu. Internauci wybierają przedstawicieli z przygotowanej listy potencjalnie toksycznych roślin, a później odbywa się głosowanie.

W 2022 roku zwyciężył ziemniak, a w 2023 - pietruszka. Tym razem na pierwszym miejscu uplasowała się wisteria, którą często hoduje się w ogrodzie. Na drugim miejscu znalazło się jednak ulubione sezonowe warzywo Polaków - szparagi lekarskie. Dlaczego jest to jedna z najbardziej toksycznych roślin 2024 roku?

Okazuje się, że w dużym stopniu mogą one absorbować niebezpieczne dla zdrowia substancje. W Niemczech, podczas badań warzyw dostępnych w supermarketach, zaobserwowano w nich obecność m.in. pestycydów, chloranów i metali ciężkich (szczególnie kadmu). To związki, które - przyjmowane w większych dawkach - są rakotwórcze i szkodliwe dla układu oddechowego, wątroby oraz nerek.

Do objawów zatrucia się kadmem należą m.in. osłabienie, bóle i zawroty głowy, dreszcze podwyższona temperatura ciała, nudności i wymioty, pieczenie w klatce piersiowej czy kaszel.

Właściwości szparagów

Warto podkreślić, że wyniki plebiscytu wcale nie oznaczają, że należy przestać jeść szparagi. Najlepiej jednak wybierać je ze sprawdzonych źródeł i zachować różnorodną, zbilansowaną dietę roślinną.

Czy szparagi są zdrowe? Warzywa te kryją w sobie mnóstwo cennych substancji - są źródłem witaminy A, tych z grupy B, C, E, K, a także minerałów: magnezu, wapnia, potasu, żelaza, sodu, fosforu czy cynku. Mimo że w większości składają się z wody, szparagi są bardzo sycące, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na diecie odchudzającej. Dodatkowo warzywa są niskokaloryczne, bo w 100 g znajduje się zaledwie 20 kcal. Zawierają też białko oraz błonnik pokarmowy, który świetnie wpływa na pracę jelit. W ich składzie są także cenne przeciwutleniacze.

Do właściwości szparagów należy wspieranie układu pokarmowego, w tym usprawnianie trawienia, eliminacja wzdęć i zaparć, a także dbałość o prawidłową mikroflorę jelitową. Ponadto są źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu wspierają walkę organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, działają przeciwnowotworowo, a także opóźniają procesy starzenia. Warto wspomnieć również o tym, że szparagi mają korzystny wpływ na układ immunologiczny, chronią organizm przed infekcjami.

Co więcej, warzywa te działają pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Mają właściwości moczopędne, dlatego oczyszczają organizm z toksyn. Zawarta w szparagach witamina K, wspiera prawidłową pracę układu krwionośnego oraz kostno-szkieletowego. Kompozycja witamin i minerałów wpływa z kolei korzystnie na kondycję skóry, a także pomaga wzmocnić włosy i paznokcie. Ponadto witamina A oraz beta-karoten dbają o zdrowie oczu, chroniąc je przed chorobami, np. zwyrodnieniem plamki żółtej.

Co więcej, ze względu na sporą zawartość żelaza, szparagi powinny znaleźć się w diecie osób borykających się z anemią. Co ciekawe, mówi się, że szparagi należą do afrodyzjaków. Polecane są również kobietom w ciąży, ponieważ zawierają sporo kwasu foliowego, który wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Kto nie powinien jeść szparagów?

Niestety, istnieje pewna grupa ludzi, która nie powinna sięgać po szparagi, nawet gdy są wolne od szkodliwych substancji. Należą do niej między innymi osoby, które cierpią na dnę moczanową i kamienie nerkowe. Wynika to z faktu, że szparagi zawierają w sobie dużo puryn, które przyczyniają się do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie. Prócz tego, na szparagi uważać powinny osoby, mające problemy z perystaltyką jelit, ponieważ w ich przypadku warzywa te mogą powodować wzdęcia.

Źródło: Smaker.pl, hamburg.de, wloclawek.naszemiasto.pl, polskiobserwator.de, e-zikoapteka.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Ustalono, o jakiej porze należy jeść śniadanie. Godzina kluczowa dla serca »

Tańsze niż specyfiki z apteki. Poznaj trzy najzdrowsze oleje do picia »

Co zrobić, gdy wilgoć jest w domu? Czym grozi wilgoć, ile kosztuje osuszenie? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 44446

60 min
56
30 min
7
Ciasta Drożdżówka z rabarbarem

Drożdżówka z rabarbarem i kruszonką to prawdziwa uczta dla podniebienia, któr...

Odsłon: 70

60 min
2
30 min
7
Desery Najlepszy krem - śmietankowy z mascarpone

Krem śmietankowy z mascarpone to krem który moja rodzinka uwielbia i lubi naj...

Odsłon: 6513

30 min
23

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

2
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5