Wystarczy dodać szczyptę do ulubionej herbaty. Nie tylko rozgrzeje, ale też podkręci metabolizm

Na co pomaga herbata z pieprzem cayenne? Będziesz zdziwiony, jak dużo cennych właściwości ma ten napój. Warto po niego sięgać z rana, bo nie tylko doda energii, ale też wspaniale rozrusza cały organizm. Przyspieszy metabolizm, krążenie, zwalczy zmęczenie i infekcję. Poznaj przepis na zdrową herbatę.

Na co pomaga herbata z pieprzem cayenne? Wesprze podczas diety i infekcji, ale nie tylko | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pieprz cayenne to przyprawa produkowana z bardzo ostrej papryki cayenne, dlatego często nazywana jest również papryką lub pieprzem kajeńskim. Zresztą oryginalna nazwa produktu, czyli quiínia, w Ameryce Południowej oznacza właśnie ostrą paprykę. Nie myl jej jednak z chili, które - choć ma podobny wygląd i pikantny aromat - różni się smakiem. Chili to również ogólna nazwa grupy ostrych papryk, do których zalicza się także odmiana cayenne. Pieprz kajeński wytwarza się w wyniku wysuszenia i zmielenia papryki cayenne.

Sprawdź także: Zupa cebulowa bez wina to jeden z najsłynniejszych przepisów na świecie. Warto go zapisać

Jakie właściwości ma pieprz cayenne?

Pieprz cayenne to rozgrzewająca przyprawa, więc łatwo się domyślić, że będzie działał przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Nie tylko rozgrzeje i pomoże udrożnić zatkany nos, ale ogólnie wesprze układ immunologiczny. Co więcej, to źródło witamin A i E, które poprawiają wygląd skóry, krążenie krwi, funkcjonowanie narządu wzroku i regulują gospodarkę hormonalną. Nic dziwnego, że nazywane są witaminami młodości.

Jakie właściwości ma pieprz cayenne? Kolejnym pozytywnym działaniem przyprawy na organizm jest łagodzenie bólu głowy i nerwobóli, obniżanie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL oraz minimalizowanie ryzyka zakrzepów. W konsekwencji spożywanie papryki kajeńskiej może zapobiec wielu chorobom, w tym miażdżycy, zawałowi serca czy udarowi mózgu. 

Bardzo ważne jest też to, że przyprawa zawiera w składzie kapsaicynę, która odpowiada za jej pikantny smak. Dodatkowo jednak wspomaga organizm w odchudzaniu. Pieprz cayenne to obowiązkowy składnik podczas diety redukcyjnej. Nie tylko reguluje wydzielanie soków trawiennych, przyspiesza spalanie tłuszczu i rozgrzewa organizm, ale też hamuje apetyt i usprawnia metabolizm.

Na co pomaga herbata z pieprzem cayenne?

Wspaniałym pomysłem jest dorzucenie szczypty pieprzu kajeńskiego do herbaty. Możesz dodać go do zielonej lub czarnej - wybór zależy tu przede wszystkim od twoich preferencji. Dzięki obecności kapsaicyny w napoju wykazuje on działanie termogeniczne, czyli sprawia, że organizm wytwarza ciepło. To z kolei przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej oraz powoduje, że wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają bardziej efektywnie pracować. 

Na co pomaga herbata z pieprzem cayenne? Wiesz już, że wspiera odchudzanie, hamuje apetyt i reguluje wydzielanie soków trawiennych. Ponadto jednak wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne - wzmocni organizm w pierwszych fazach infekcji, udrożni zatkane zatoki, rozgrzeje oraz złagodzi stany zapalne. Co więcej, ma działanie hipotensyjne (obniża ciśnienie krwi), przeciwnowotworowe (dzięki zawartości antyoksydantów).

Witaminy odpowiedzialne będą za utrzymanie młodszego wyglądu - poprawią stan skóry, wpłyną na prawidłowe krążenie i widzenie. Na co jeszcze pomaga herbata z pieprzem cayenne? Wesprze pracę układu hormonalnego i zminimalizuje występowanie miażdżycy. 

Zielona herbata z pieprzem cayenne

 Zielona herbata z pieprzem cayenne Zobacz przepis

Zielona herbata z pieprzem cayenne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Choć właściwości przyprawionej herbaty są korzystne dla organizmu, to niestety istnieją przeciwskazania do spożywania pieprzu cayenne. Najważniejsze, aby po napój nie sięgały kobiety karmiące oraz małe dzieci (poniżej 12 roku życia). U najmłodszych najprawdopodobniej wywoła to gwałtowne i silne zatrucie lub dolegliwości gastryczne.

Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania pieprzu cayenne jest zażywanie leków na cukrzycę (kapsaicyna obniża poziom cukru we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju hipoglikemii). Co więcej, pieprz cayenne nie jest też zalecany wszystkim przyjmującym aspirynę oraz inne leki rozrzedzające krew. Przyprawa może zmniejszyć skuteczność przyjmowanych środków lub zwiększyć ryzyko krwawienia.

Kolejnym zbiorem osób, które powinny zapomnieć o papryce kajeńskiej, są ci stosujący teofilinę - przepisywaną jako preparat przy zwężeniu dróg oddechowych, ACE inhibitory - grupę leków podawanych przy nadciśnieniu, niewydolności serca, chorobie niedokrwiennej serca i przy wybranych chorobach nerek oraz środki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Chleb keto od Ewy Wachowicz. Prosty w przygotowaniu i wyjątkowy w smaku »

Wspiera odporność, zapobiega starzeniu i obniża cholesterol. Warto mieć w domowej apteczce »

Śniadanie 50 plus. Na jakie potrawy stawiać po pięćdziesiątce? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
Desery Torcik z opłatkiem Barbie

Torcik przygotowałam dla mojej 6 letniej wnusi Magdaleny. Torcik bardzo pros...

Odsłon: 111

>60 min
8
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 237

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326