Spis treści:
- Ziemniaki – wartości odżywcze
- Ziemniaki – właściwości
- Kto powinien jeść ziemniaki?
- Z czym nie łączyć ziemniaków?
Ziemniaki, kartofle, a może pyry? Niezależnie od tego, co jada się u ciebie w domu, warto wiedzieć, z czym łączyć ziemniaki, a jakie kombinacje mogą spowodować rewolucje żołądkowe. Odpowiednio przygotowane ziemniaki mają mnóstwo cennych wartości odżywczych. Ważne jednak, by przyrządzić je tak, by zachować, jak najwięcej witamin i minerałów. Jakie właściwości mają ziemniaki? Czy ziemniaki tuczą? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Sprawdź także: Jak ubijać kotlety schabowe? Większość z nas robi to przez folie spożywczą – duży błąd
Ziemniaki - wartości odżywcze
Zastanawiasz się, czy ziemniaki są zdrowe? Tak, jedzone w umiarze mogą stanowić element codziennej, zdrowej diety. W ich składzie znajdziesz mnóstwo dobroczynnych wartości odżywczych, są pełne witamin i minerałów. Nie brakuje w nich witaminy A, C, K, tych z grupy B, a także minerałów: potasu, magnezu, cynku, manganu, jodu, fosforu, czy miedzi.
To także źródło skrobi, która dodaje organizmowi energii oraz błonnika pokarmowego, czyli składnika, który zapewnia prawidłową pracę jelit. Co więcej, zawierają dobrze przyswajalne białko, a także osiem aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ziemniaki są lekkostrawne oraz wbrew niektórym opiniom o tym, że tuczą, niskokaloryczne - w 100 g znajduje się 75 kcal. Warto pamiętać, że najwięcej wartości odżywczych kryje się w skórce ziemniaka, dlatego, warto spożywać je np. pieczone w mundurkach.
Ziemniaki - właściwości
Ziemniaki dobrze wpływają na układ pokarmowy, poleca się je osobom, które są na diecie lekkostrawnej. Oczywiście mowa tu o gotowanych ziemniakach, te smażone na głębokim tłuszczu lub do których dodano tłusty sos, mogą utrudnić proces trawienia.
Warzywa te są bogate w skrobię, co wspiera obniżanie poziomu „złego” cholesterolu. Pomagają również utrzymać prawidłowe pH organizmu.
Niewiele osób wie, że aby wesprzeć odporność organizmu, warto sięgnąć właśnie po ziemniaki. Ponieważ są świetnym źródłem witaminy C. Jedzenie ziemniaków korzystnie wpływa także na pracę układu krwionośnego, wszystko za sprawą zawartego w nim potasu, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Natomiast zawartość wapnia zapewnia zdrowe i mocne zęby i kości.
Co więcej, obecność magnezu wspiera układ nerwowy. Ziemniaki w swoim składzie zawierają również cholinę, która wspiera koncentrację oraz umiejętność zapamiętywania i uczenia się. Dlatego obiad, do którego dodasz ziemniaki, będzie świetną opcją dla wszystkich uczniów oraz osób pracujących umysłowo.
Kto powinien jeść ziemniaki?
Zjadając posiłek, w którym znajdą się gotowane ziemniaki, masz pewność, że na bardzo długo pozostaniesz syty. Ziemniaki mają bardzo wysoki indeks sytości, który wynosi, aż 323 proc. Dla porównania wartość tego wskaźnika dla ryżu brązowego to jedynie 132 proc. Dlatego gotowane ziemniaki będą dobrym produktem dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy – obiad, który będzie się na nich opierał, sprawi, że nie będziesz czuć się głodny, a co za tym idzie, unikniesz podjadania między posiłkami.
Ziemniaki to również świetny wybór dla osób, które cierpią na nietolerancję glutenu. W odróżnieniu od mącznych produktów, takich jak makaron czy pieczywo, mogą być spożywane również na diecie bezglutenowej.
Nie można zapominać również o tym, że ziemniaki są produktem łatwo dostępnym oraz względnie tanim, co będzie korzystnie również dla naszych portfeli. Istnieje szeroka gama potraw, zarówno tych na słodko, jak i wytrawnych, które można wyczarować z ziemniaków. Gotowane w wodzie, pieczone w mundurkach, w formie placków, kopytek, frytek, faszerowane lub pieczone w piekarniku. Ziemniaczane posiłki nigdy nie będą nudne!
Z czym nie łączyć ziemniaków?
Według niektórych ekspertów i dietetyków klasyczne połączenie, które regularnie spożywamy, może być niekorzystne dla naszego układu pokarmowego. Mowa tu o mięsie, które głównie jest źródłem białka i tłuszczów z ziemniakami, czyli warzywem, które dostarcza organizmowi węglowodanów.
Nie jest tajemnicą, że niektóre osoby po niedzielnym obiedzie, na który zaserwowano mięso z tłustym sosem lub smażone kotlety z ziemniakami, odczuwają zgagę, mają niestrawność i wzdęcia. Taka kombinacja trudno się trawi, może fermentować w przewodzie pokarmowy, stąd nieprzyjemne dolegliwości.
Wiele osób do ziemniaków lubi także dodawać masło, dzięki czemu są bardziej delikatne, kremowe i mają więcej smaku. Niestety nie jest to najlepsza opcja dla naszego zdrowia. Takie danie nie tylko będzie mieć więcej kalorii, co może niekorzystnie odbić się na naszej figurze, ale i może spowodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Idealny pomysł na przekąskę. Paluchy serowo-ziemniaczane »
Apteka w ogrodzie. Roślina uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »
Owoce z największą dawką witaminy C. Opóźniają starzenie, zmniejszają ryzyko nowotworów »