Spis treści:
- Jak gotować ziemniaki?
- Jak gotować ziemniaki na purée?
- Jak zrobić idealne ziemniaki z piekarnika?
- Ziemniaki gotowane w zupie
- Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane?
Spożycie ziemniaków w naszym kraju niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Znamy je pod wieloma nazwami i zjadamy w najróżniejszej postaci. Aby w pełni cieszyć się właściwościami i smakiem tych warzyw, w czasie ich gotowania powinniśmy się wystrzegać kilku, dosyć powszechnych błędów. Odkryj niektóre z nich.
Sprawdź także: Jak upiec babkę ziemniaczaną? Przepis krok po kroku
Perfekcyjne ziemniaki z wody
Jak szybciej ugotować ziemniaki?
Zobacz przepisJak szybciej ugotować ziemniaki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
W teorii nie ma nic prostszego niż ugotowanie ziemniaków. W końcu wystarczy je obrać i wrzucić do wody, prawda? Okazuje się jednak, że nawet przy tak nieskomplikowanym zadaniu, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.
Przede wszystkim, pamiętaj o odpowiednim osoleniu wody - nie może być ani zbyt mało, ani za bardzo słona. Zwykle przyjmuje się miarę około półtorej łyżeczki na dwa litry płynu. Wody również nie powinno być za mało - w ten sposób ziemniaki nie ugotują się równomiernie. Choć możesz je włożyć do ciepłej wody, to nie do wrzątku, gdyż stracą wówczas nieco więcej witaminy C.
By zminimalizować ryzyko wypłukiwania cennych składników odżywczych, warto dodać do garnka marchew (beta-karoten zablokuje proces). Aby ziemniaki z wody były jeszcze smaczniejsze, warto do gotującej się wody wsypać zioła. W tym wypadku idealnie sprawdzą się łodygi kopru lub bazylia.
Jak gotować ziemniaki na purée?
Poza gotowanymi w całości, to jedna z najpopularniejszych form serwowania ziemniaków. Delikatne, kremowe i niezwykle smaczne - takie właśnie powinno być idealne purée. Okazuje się jednak, że w czasie jego przygotowywania można popełnić kilka błędów, które całkowicie zrujnują ten apetyczny dodatek.
Przede wszystkim, powinieneś wybrać odpowiednią odmianę ziemniaków, dzięki czemu purée będzie miało odpowiednią konsystencję. W tym wypadku doskonale sprawdzą się odmiany russet i yukon, zawierające odpowiednią ilość skrobi.
Pamiętaj, że wszelkie dodatki do puree - takie jak masło lub śmietana - powinny mieć temperaturę pokojową. W ten sposób łatwiej połączą się z ziemniakami, a ty zmniejszysz ryzyko uzyskania dania o nieprzyjemnej, grudkowej lub gumowatej konsystencji.
Unikaj również używania malakserów bądź blenderów, gdyż jest to najprostszy sposób na zepsucie purée. Zdecydowanie lepszy efekt otrzymasz, wykorzystując klasyczne tłuczki, praski lub trzepaczki. Wymaga to nieco więcej wysiłku, jednak efekt wart jest zachodu.
Idealne ziemniaki z piekarnika
Pieczone ziemniaczki z rozmarynem
Zobacz przepisPieczone ziemniaki z rozmarynem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Perfekcyjne pieczone ziemniaki to delikatnie chrupiąca skórka oraz puszyste wnętrze. Ten efekt najłatwiej osiągnąć przy wykorzystaniu ziemniaków z odmiany russet. Mogłoby się wydawać, że przygotowanie ziemniaków w piekarniku nie pozostawia miejsca na błędy, jednak także w tym wypadku łatwo o kulinarną wpadkę.
Co najważniejsze, poleca się nakłuć ziemniaki widelcem w kilku miejscach. Ułatwi to równomierne ogrzanie i upieczenie się bulw. Jeśli przygotowujesz duże ziemniaki, koniecznie zawiń je w folię do pieczenia, gdyż tylko w ten sposób unikniesz spalenia skórki.
W tym wypadku kluczowe znaczenie ma temperatura - nie może być zbyt wysoka, gdyż w ten sposób otrzymasz ziemniaki spalone z zewnątrz, a surowe w środku. Około 200 stopni Celsjusza będzie wystarczające.
Ziemniaki gotowane w zupie - na co zwracać uwagę?
Zupa pieczarkowa z ziemniakami
Zobacz przepisZupa pieczarkowa z ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
W przypadku zup bardzo często dodaje się do nich ziemniaki, aby je zagęścić. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kremów, które są dokładnie miksowane i przecierane. A co jeśli zależy ci, aby w zupie pływały apetyczne kawałki ziemniaków? Wówczas należy pamiętać o doborze odpowiedniej odmiany, która zachowuje swój kształt w czasie gotowania i nie zawiera zbyt dużej ilości skrobi.
Warto również pamiętać, że kwas (pochodzący np. ze szczawiu lub kiszonej kapusty) znacznie spowalnia proces gotowania się ziemniaków. Jeśli nie masz ochoty na zupę z twardymi warzywami, pamiętaj o dodaniu kwaśnych składników na samym końcu.
Najsmaczniejsze placki ziemniaczane
Chrupiące placki ziemniaczane
Zobacz przepisChrupiące placki ziemniaczane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Polacy uwielbiają placki ziemniaczane, dlatego każdy powinien wiedzieć, jakich błędów należy wystrzegać się w czasie ich przygotowywania. Przede wszystkim zapomnij o mechanicznym ucieraniu ziemniaków np. w malakserze. Placki będą smakować i wyglądać lepiej, jeśli przygotujemy je z użyciem tradycyjnej tarki.
Unikaj również dodawania zbyt dużej ilości mąki. Aby połączyć masę, zwykle wystarczy zaledwie jedna lub dwie jej łyżki. Większa ilość sprawi, że placki staną się gumowate i nieapetyczne.
W czasie smażenia placków należy jeszcze zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie rozgrzanie oleju. Jeśli przygotujesz je na zbyt chłodnym tłuszczu, placki nasiąkną nim i z pewnością nie będą chrupiące.
Nieoczywiste właściwości ziemniaka. Tego o nim nie wiedziałeś »
Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »