Spis treści:
- Jakie są składniki babki ziemniaczanej?
- Jak piec babkę ziemniaczaną?
- Z czym podawać babkę ziemniaczaną?
- Jak zrobić podlaską babkę ziemniaczaną?
- Jak zrobić babkę ziemniaczaną? Przepisy
Przepis na to danie pochodzi z kuchni białoruskiej, gdzie uznawana jest za potrawę narodową. W Polsce znana jest jako jeden z najbardziej popularnych przysmaków Podlasia. Szczególną popularnością cieszy się zwłaszcza w Supraślu (ale też na Suwalszczyźnie), gdzie co roku w czerwcu są organizowane mistrzostwa świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej. W zależności od miejsca występowania jest znana pod różnymi nazwami, tj.: kartoflak, pyrczok, kugel, jerbak.
Sprawdź także: Sprawdzone i tanie dania z ziemniaków. 12 najlepszych przepisów!
Z czego robi się babkę ziemniaczaną?
Podstawowy składnik tej potrawy stanowią ziemniaki. Najlepiej sprawdzają się ich mączyste odmiany, tj.: igra, beryl lub bryza. Surowe najlepiej zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami. Następnie do ziemniaczanej masy należy dodać surowe jajka, boczek z cebulką oraz obowiązkowo słoninę.
Smak babki ziemniaczanej można wzbogacić, uzupełniając przepis o leśne grzyby oraz eksperymentując z dodatkiem ulubionych mięs czy wędlin. Ważnym elementem są również przyprawy, które pozwolą na podkreślenie smaku. Do tego celu można użyć tradycyjnie soli i pieprzu oraz majeranku, lubczyku czy rozmarynu. Gotowe ciasto należy przełożyć do odpowiedniej formy i piec aż do momentu zrumienienia.
Jak piec babkę ziemniaczaną?
Według ludowej tradycji babkę ziemniaczaną wypiekano przez kilka godzin w piecu żeliwnym w specjalnej formie zwężanej od dołu, przez co nabierała odpowiedniego wyglądu i niepowtarzalnego smaku. Obecnie pieczemy ją w piekarniku po uprzednim przelaniu jej do nieprzywierającej formy lub naczynia żaroodpornego. Po spędzeniu od jednej do półtorej godziny w piekarniku w temperaturze 180 stopni jest gotowa do jedzenia.
Z czym podawać babkę ziemniaczaną?
Po wyjęciu z blachy jeszcze ciepłą można podać ją z dodatkiem śmietany lub z gęstym grzybowym sosem. Przysmak ten jest chętnie odtwarzany zarówno w domach, gdzie przepis na babkę ziemniaczaną jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, jak i w restauracjach, które serwują ten przysmak jako samodzielnie danie z dodatkiem sosu oraz w formie dodatku do gulaszu lub innych dań mięsnych.
Jak zrobić podlaską babkę ziemniaczaną?
Do przygotowania tej babki będziesz potrzebował dwóch kilogramów ziemniaków, 100 ml mleka, dwa jajka, 500 gramów boczku wędzonego, dużą cebulę oraz przyprawy (sól, pieprz i szczypta majeranku).
Na początku ziemniaki zetrzyj na drobnej tarce. W międzyczasie zagotuj mleko (powinno być wrzące) i dodaj od razu do startych ziemniaków. Wymieszaj i dodaj jajka. Na patelni zeszklij cebulę, dorzuć wędzony boczek pokrojony w plastry. Podsmaż i dodaj do masy ziemniaczanej. Przypraw solą, pieprzem i majerankiem.
Tak przygotowaną masę przełóż na blaszkę wysmarowaną olejem. Wierzch przykryj plastrami boczku i całość piecz w piekarniku nagrzanym do 190-200 stopni przez ok. półtorej godziny. Podaj z żurawiną i zimnym mlekiem.
Wypróbuj przepyszne i sprawdzone przepisy na babkę ziemniaczaną:
2. Wileńska babka ziemniaczana
Zobacz przepisWileńska babka ziemniaczana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Babka ziemniaczana (kartoflak)
Zobacz przepisBabka ziemniaczana (kartoflak) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Babka ziemniaczana z sosem podgrzybkowym
Zobacz przepisBabka ziemniaczana z sosem podgrzybkowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Babka ziemniaczana z boczkiem
Zobacz przepisBabka ziemniaczana z boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Babka ziemniaczana z boczkiem
Zobacz przepisBabka ziemniaczana z boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Babka ziemniaczana z pieczarkami
Zobacz przepisBabka ziemniaczana z pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Babka ziemniaczana - kugel
Zobacz przepisBabka ziemniaczana - kugel / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także: