Fot. 123RF/Picsel
Sezon na wiśnie trwa zaledwie miesiąc i wypada właśnie teraz - w lipcu. Jeśli macie przydomowe ogródki, a w nich drzewa wiśniowe, to wiedzcie, że jesteście szczęściarzami, ponieważ te małe, niepozorne owoce kryją w sobie mnóstwo cennych składników, które zbawiennie wpływają na nasz organizm.
Wiśnie swój intensywny kolor zawdzięczają antocyjanom (związkom chemicznym z grupy flawonoidów), które wspierają pracę układu odpornościowego oraz zmniejszają stany zapalne występujące w organizmie. Pomagają także w łagodzeniu bólu spowodowanego chorobami reumatycznymi. Według medycyny ludowej picie naparu przygotowanego z ogonków wiśni może zapobiegać powstawaniu obrzęków.
Owoce te są jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów, dzięki związkom aktywnym mogą znacząco zmniejszać ryzyko zachorowania na raka! Z tego powodu wiśnie znalazły się na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) - mierzącej zdolność antyoksydacyjną produktów spożywczych.
Warto dodać również, że wiśnie znakomicie wpływają na pracę układu naczyniowo-sercowego, wszystko dzięki dużej zawartości witaminy C, błonnika i potasu.
Komu poleca się jedzenie wiśni?
Spożywanie wiśni, najlepiej w postaci soku, zaleca się osobom, które cierpią na bezsenność. Badania przeprowadzone w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych wykazały, że melatonina występująca w tych owocach oraz ich cierpki smak zmniejszają problemy z zasypianiem u osób starszych.
Po wiśnie powinny sięgać ci, którzy cierpią na schorzenia układu moczowego lub kamicę nerkową - oczywiście należy pamiętać, że same owoce nie są lekarstwem, mogą jedynie pomóc w walce z wymienionymi przypadłościami.
Kto powinien unikać wiśni?
Te cierpkie owoce potęgują uczucie głodu, w związku z tym powinny ich unikać osoby borykające się z nadwagą. Nie są one polecane również cierpiącym na cukrzycę typu II.
Jakie potrawy przygotować z dodatkiem wiśni?
Nie od dzisiaj wiadomo, że warto jeść sezonowo. Dlatego w lipcu koniecznie zaopatrzcie się w sporą dawkę pysznych wiśni. Możecie przygotować z nich wspaniałe ciasta, desery lub pokusić się o zrobienie przetworów na zimę - kompotów i dżemów. Zachęcamy do skorzystania z przepisów naszych użytkowników, bo jak nikt inny znają się na kulinariach.
1. Pełnoziarniste brownie z rumem i wiśniami
Fot. programistapogodzinach na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. kuchmariola63 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. SmakowiteDania na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. babeczka35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie