Za kilogram zapłacisz kilka tysięcy złotych. Najbardziej kontrowersyjna kawa na świecie

Większość ludzi chciałaby spróbować w życiu jak najróżniejszych produktów pochodzących z wielu zakątków świata. Są to m.in. te naprawdę drogie, jak tuńczyk błękitnopłetwy czy melon Yubari, ale też te trochę szokujące, np. trująca ryba fugu czy Kopi Luwak. Dowiedz się, czym jest drugi z nich i dlaczego pozyskuje się go w dość niekonwencjonalny sposób?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kopi Luwak to jedna z najdroższych kaw świata. Choćby ze względu na to zyskała naprawdę spory rozgłos. Jest to też jednak produkt, który pozyskuje się w sposób na tyle kontrowersyjny, że nietrudno o nim zapomnieć. O co cały ten szum? 

Co to jest Kopi Luwak? 

Prawdopodobnie zastanawiacie się, co to dokładnie jest Kopi Luwak. To nic innego, jak kawa, która uznawana jest za jedną z najdroższych na świecie. Wszystko ze względu na jej niską dostępność. Ten gatunek kawy pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Historia przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi, że koloniści z Holandii zabronili Indonezyjczykom produkowania kawy. Zabrali także wszystkie ich dotychczasowe zbiory.

Miejscowi zauważyli jednak, że łaskuny palmowe, zwierzątka nazywane przez nich luwak, spożywają wiśnie kawowca z przyjemnością, a następnie wydalają nietknięte ziarna. Nie mieli nic do stracenia. Okradzeni z ukochanego naparu postanowili umyć, wysuszyć i wypalić tak pozyskane ziarna. Okazało się, że kawa powstała z tak zebranych ziaren jest jeszcze smaczniejsza, niż ta, którą pili wcześniej.

Tym właśnie jest Kopi Luwak - kawą, która potrzebuje drobnej pomocy ze strony niewielkich zwierzątek. Ekskluzywność kawy spowodowana jest właśnie tym faktem. Jej popularność nie zrodziła się jednak od razu. Dopiero pod koniec XX wieku cały świat dowiedział się, jakie skarby kryje Indonezja. Obecnie kawą Kopi Luwak mogą cieszyć się głównie Amerykanie i Japończycy, jednak w Polsce również będziemy w stanie ją znaleźć. 

Jak powstaje Kopi Luwak? 

Aby się tego dowiedzieć, musimy przyjrzeć się wspomnianym wcześniej łaskunom palmowym. To przecież one są głównymi producentami najdroższej kawy świata. Jest to ssak z rodziny wiwerowatych o szarobrązowym ubarwieniu. Ma puszysty, długi ogon i całkiem spory apetyt. Zajada się przede wszystkim robakami, drobnymi kręgowcami, ale także owocami i nasionami. W tym owocami kawowca.

Gatunek występuje wyłącznie w Azji. Piękny, przyjacielsko wyglądający łaskun, uwielbia owoce kawowca ze względu na ich miąższ. Układ pokarmowy nie jest jednak w stanie strawić samych ziaren, które zostają wydalone. Są nienaruszone, choć oczywiście wymagają oczyszczenia, a następnie odpowiedniej obróbki. Ze względu na to, że ziarna przez jakiś czas przebywają w żołądku łaskuna i są poddawane procesowi fermentacji. Działają na nie również enzymy trawienne, a wszystko to wpływa na smak kawy.

Staje się ona mniej gorzka, natomiast jej aromat jest niezwykle łagodny. Łaskuny dziennie mogą zjeść maksymalnie kilogram owoców, co przekłada się na wydalenie 50 gramów ziaren. Ze względu na ograniczone możliwości produkcji, koszt Kopi Luwak jest tak wysoki. Pozyskiwanie kawy to tylko jeden z kroków, który musi zostać wykonany przez producentów. Ziarna są starannie oczyszczane, a później wypalane na tradycyjnej patelni. To czasochłonny proces, który wymaga uwagi i skupienia - przypalenie ziaren sprawia, że przestają one nadawać się do sprzedaży. 

Niestety Kopi Luwak to nie tylko urocza historia o współpracy człowieka ze zwierzęciem. Ze względu na to, że produkt stał się niezwykle popularny, a także kosztowny, hodowcy robią wszystko, by wpłynąć na zwiększenie sprzedaży. To wiąże się z nieetyczną hodowlą łaskunów, które trzymane są przez całe życie w klatkach, a także karmione wyłącznie owocami kawowca. Są również przekarmiane, by wydalać jak najwięcej ziaren kawy.

Smakoszy powinno zastanowić, dlaczego roczna produkcja tej kawy, która kiedyś plasowała się na poziomie zaledwie kilkuset kilogramów, obecnie dochodzi do 50 ton rocznie. Niestety produkcja Kopi Luwak rzadko jest etyczna - plantatorów, którzy dbają o dobrostan zwierząt, jest niezwykle mało. Masowa produkcja tej kawy wiąże się nie tylko z cierpieniem zwierząt, ale też znacznym spadkiem jakości samego produktu. Hodowcy karmią łaskuny tanimi ziarnami, dodatkowo sam stres, jakiemu poddawane są zwierzęta, negatywnie wpływa na smak kawy. Czy najdroższa kawa na świecie jest tego warta?  

Kopi Luwak - właściwości

Co kryje w sobie Kopi Luwak? Właściwości tej kawy są na tyle interesujące, że stały się przedmiotem badań. Massimo Marcone, naukowiec żywności, postanowił sprawdzić, czym różnią się ziarna Kopi Luwak od innych ziaren kawy. Okazało się, iż pod wpływem enzymów żołądkowych dochodzi do rozpadu białek w ziarnach. Te zaczynają kiełkować, a zatem przechodzą przez swoisty proces słodowania. Ilość białek ma ogromny wpływ na smak kawy. Im jest ich mniej, tym kawa jest delikatniejsza. Marcone naukowo udowodnił więc, że Kopi Luwak jest kawą łagodniejszą od wielu innych. Pamiętajcie jednak, że właściwości tej kawy zależne są od samych ziaren, które zjadane są przez łaskuny.  

Ile kosztuje Kopi Luwak? 

Cena może zwalić z nóg. Chociaż z łatwością znajdziemy kawy z różnych półek cenowych, w sklepach raczej nie widzimy aż tak dużego przeskoku między cenami. Kopi Luwak może kosztować nawet ponad 1000 euro za kilogram! Tak, nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na ten przysmak. Większość sklepów sprzedaje je w niewielkich ilościach - w paczkach po 50 czy 100 gramów. Ceny oczywiście różnią się w zależności od producenta.  

Gdzie można kupić Kopi Luwak? 

Gdzie można kupić Kopi Luwak w Polsce? Najlepszymi miejscami zakupu są oczywiście profesjonalne palarnie kawy i kawiarnie, które mają w swoim asortymencie tę wysokogatunkową kawę. Chociaż Kopi Luwak jeszcze do niedawna była produktem ekskluzywnym nie tylko ze względu na cenę, ale też na dostępność, to zdążyło się zmienić. Obecnie także nasze kawiarnie i palarnie mają ją w sprzedaży. 

Jak parzyć Kopi Luwak? 

Jeśli postanowiliście kupić tę niezwykle drogą kawę, prawdopodobnie zastanawiacie się, jak parzyć Kopi Luwak. Na to pytanie można by jednak odpowiedzieć w kolejnym, dość długim tekście. Z całą pewnością zapomnijcie o zmieleniu kawy i wsypaniu jej do kubka, by zalać ją wrzątkiem.

Możecie skorzystać z french press czy też syfonu lub aeropressu. Innym, dość prostym sposobem na przygotowanie Kopi Luwak, jest zaparzenie kawy w ekspresie przelewowym. Każda z tych metod zapewni wam inne wrażenia smakowe. Jeśli jednak nie do końca znacie się na kawie bądź też nie posiadacie odpowiednich akcesoriów, wybierzcie się do kawiarni, która serwuje ten specjał. Tam z pewnością dobrze o was zadbają.  

Kopi Luwak jest jedną z najciekawszych kaw świata. Czy warto po nią sięgać? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.  

Zobacz także:

Najzdrowszy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Mnóstwo witaminy B, mało kalorii »

Szybka szarlotka. Podasz ją gościom w słoikach »

Dlatego pączki piją tłuszcz na potęgę. Dodaj do przepisu jeden składnik »

Kawa przedłuża życie i chroni serce. Pij tylko taką!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
15 min
2
30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7
Informacje Zbieramy od drugiej połowy maja. Przepisy na przetwory z młodych szyszek sosny

Młode szyszki sosny nie tylko pięknie pachną, ale też cechują się wieloma właściwościami. Można przygotować z nich syrop i przetwory, które pomogą...

12
Informacje Dawniej mówiono na niego kozia stópka. Ocet z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie

Podczas spaceru po lesie możesz natrafić na wiele ciekawych roślin, które swoje zastosowanie mają zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziś pr...

3