Spis treści:
Udka, skrzydełka, podudzia czy piersi z kurczaka to przysmaki, które często lądują na naszych talerzach. I nic w tym dziwnego – nie dość, że świetnie smakują i są proste w przygotowaniu, to jeszcze doskonale komponują się z rozmaitymi przyprawami i dodatkami. Co więcej, dostarczają one sporej ilości białka i mniej tłuszczu w porównaniu do wieprzowiny. Jednak czy mięso z kurczaka jest zdrowe, jak powszechnie się uważa? Czym najlepiej kierować się przy jego wyborze? I jak zrobić zdrowy obiad z kurczaka, żeby wyróżniał się nie tylko wysoką wartością odżywczą, ale również wyjątkowym smakiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Wyjątkowe dania z borowikami. Idealne na rodzinny obiad i przyjęcie
Czy mięso z kurczaka jest zdrowe?
Zastanawiasz się, czy mięso z kurczaka jest zdrowe? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, w jaki sposób je przyrządzisz. Pieczony, gotowany, duszony lub grillowany kurczak będzie zdecydowanie zdrowszym wyborem niż ten obtoczony w grubej panierce i usmażony na głębokim tłuszczu.
Jedno jest pewne – kurczak stanowi prawdziwą skarbnicę pełnowartościowego białka, czyli tego obfitującego we wszystkie niezbędne aminokwasy. Ponadto zawiera on niewiele tłuszczu w porównaniu do wieprzowiny oraz innych rodzajów drobiu, takich jak kaczka czy gęsina. Na uwagę zasługuje również fakt, że można znaleźć w nim niektóre witaminy, w tym witaminę A oraz te z grupy B.
Po którą część z kurczaka najlepiej sięgać? Jeśli chcesz dostarczyć sobie jak najmniej tłuszczu i kalorii lub zmagasz się z problemami ze strony układu pokarmowego, postaw na filety. Jeżeli natomiast zależy ci na większej ilości żelaza i mioglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za przechowywanie tlenu w mięśniach, spróbuj mięsa ciemnego, czyli tego znajdującego się w udkach i podudziach. Pamiętaj, że im mięso jest ciemniejsze, tym więcej składników odżywczych w sobie kryje.
Odpowiadając na pytanie, czy mięso z kurczaka jest zdrowe, warto wspomnieć także o sposobie jego hodowli. Lepszym wyborem pod względem zdrowotnym będzie kurczak zagrodowy, który hodowany jest w naturalny sposób i karmiony wysoko odżywczą roślinną paszą. Wszystko to przekłada się również na jego jakość – mięso kurczaka zagrodowego jest zwykle smaczniejsze i bardziej sprężyste, a skórka cieńsza i bardziej chrupiąca.
Przepisy na zdrowy obiad z kurczaka
Planujesz przyrządzić zdrowy obiad z kurczaka, ale filety z surówką i ziemniakami już ci się znudziły? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na smaczne i odżywcze dania, które z pewnością przypadną ci do gustu i wprowadzą powiew świeżości do twojego jadłospisu.
Kurczak tikka masala
Jesteś fanem orientalnych smaków? W takim razie postaw na kurczaka tikka masala w wersji dietetycznej. Do przygotowania tej potrawy potrzebujesz piersi z kurczaka, oliwy z oliwek, pomidorów, przecieru pomidorowego, cebuli, jogurtu naturalnego, natki pietruszki, kurkumy, czosnku, mielonej kolendry, świeżo startego imbiru, przyprawy garam masala, mielonego kminku, odrobiny kardamonu oraz soli.
Realizację przepisu rozpocznij od połączenia jogurtu z przyprawami. Wrzuć do niego kawałki kurczaka, wymieszaj i wstaw na kilka godzin do lodówki. Podsmaż drobno posiekaną cebulę na oliwie z oliwek. Dodaj przecier pomidorowy oraz pokrojone pomidory i całość wymieszaj. Dorzuć mięso, wymieszaj zawartość garnka i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 25 minut. Dodaj zmiażdżone główki czosnku i kontynuuj obróbkę termiczną bez przykrycia przez ok. 10 minut. Zdejmij garnek z palnika, wlej drugą porcję jogurtu i wymieszaj. Gotową potrawę podaj z ryżem i oprósz natką pietruszki.
Pieczone udka w marynacie cytrynowej
Wśród pomysłów na zdrowy obiad z kurczaka nie może zabraknąć pieczonych udek w marynacie cytrynowej. Aby zrobić potrawę w tym wydaniu, poza mięsem zaopatrz się w oliwę z oliwek, czosnek, sok i skórkę z cytryny, natkę pietruszki, mieloną paprykę oraz sól i pieprz. Połącz w misce wszystkie składniki marynaty.
Dodaj do niej udka z kurczaka, przykryj i wstaw na co najmniej pół godziny do lodówki. Przełóż mięso do brytfanki i piecz je przez 30 minut w temperaturze 200 stopni. Po upływie tego czasu przekręć udka na drugą stronę i kontynuuj pieczenie przez 10 minut. Gotowe danie podaj z ryżem i natką pietruszki.
Pieczona komosa ryżowa z kurczakiem
Kurczak to mięso, które świetnie nadaje się do różnego rodzaju zapiekanek. Jeśli te w wersji z makaronem już ci się przejadły, koniecznie wypróbuj zapiekanki z komosą ryżową. Aby ją wyczarować, sięgnij po bulion mięsny lub warzywny, suchą komosę ryżową, piersi z kurczaka, tarty ser, brokuły, pesto z bazylii, cebulę, świeży szpinak oraz sól i pieprz.
Ugotuj mięso i brokuły. Następnie przygotuj komosę ryżową, gotując ją w bulionie i przyprawach. Wymieszaj powyższe składniki z pesto, szpinakiem i drobno posiekaną cebulą, po czym przełóż je do formy do pieczenia i oprósz wiórkami sera. Piecz zapiekankę przez ok. 10 minut w temperaturze 200 stopni.
Szpinakowe naleśniki z kurczakiem
Dobrym pomysłem na niebanalny zdrowy obiad z kurczaka są szpinakowe naleśniki. Powstają one z takich produktów jak płatki owsiane, świeży szpinak, jogurt naturalny, białka jaj, twarożek, piersi z kurczaka, pomidor oraz bazylia.
Podsmaż mięso na patelni grillowej. Wymieszaj w misce składniki na ciasto i usmaż z niego niewielkie naleśniki. Nanieś na połowę z nich twarożek, mięso, listek bazylii oraz plasterek pomidora i przykryj drugim naleśnikiem.
Pieczone nuggetsy w panierce
Uwielbiasz nuggetsy z kurczaka, ale na co dzień unikasz fast foodów? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić je w zdrowszej wersji. Będziesz potrzebować do tego piersi z kurczaka, jogurtu naturalnego, pełnoziarnistej bułki tartej, parmezanu, miodu, musztardy, granulowanego czosnku oraz soli i pieprzu.
Pokrój mięso na mniejsze kawałki. Wymieszaj w misce jogurt z tartym parmezanem oraz solą i pieprzem. Zanurz kawałki kurczaka w jogurcie i w bułce tartej, po czym umieść je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz je w temperaturze 190 stopni przez ok. 30 minut. W międzyczasie przygotuj sos na bazie jogurtu, miodu i musztardy. Przed podaniem włóż go na kilkanaście minut do lodówki. Gotowe danie możesz podać ze swoją ulubioną sałatką oraz ryżem lub ziemniakami.
Źródło: dietetycy.org.pl, webmd.com, terazgotuje.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Bajeczne ciasto Śpiąca Królewna. Aksamitne nadzienie i chrupiące dodatki »
Jesienią do kawy dodaję nie tylko cynamon. Pobudza, obniża poziom cukru i podkręca metabolizm »
Rozgrzewająca fasolka na chłodne dni. O niebo lepsza od tej po bretońsku »