Spis treści:
- Czy suszone mango jest zdrowe?
- Kto powinien jeść suszone mango, a dla kogo nie jest ono wskazane?
- Jak jeść suszone mango?
- Suszone mango - przepisy
Mango to egzotyczny owoc, który cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Jego ogromną zaletą jest zarówno wyjątkowy smak, jak i wysoka wartość odżywcza. Na uwagę zasługuje także jego wszechstronne zastosowanie w kuchni i łatwa dostępność. Warto wprowadzić je do jadłospisu nie tylko w wersji świeżej, ale również tej suszonej, zwłaszcza jeśli szukasz alternatywy dla słodkich przekąsek. Kto powinien jeść suszone mango, a dla kogo nie jest ono wskazane? I jak wykorzystać je w przepisach kulinarnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Czy suszone mango jest zdrowe?
Czy suszone mango jest zdrowe? Odpowiedź brzmi tak - a to wszystko za sprawą zawartych w nim witamin, minerałów i związków bioaktywnych. Owoc ten stanowi źródło witaminy C, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Ponadto można znaleźć w nim witaminy A i E oraz te z grupy B, w tym B1, B2, B3 i kwas foliowy. Na uwagę zasługuje również obecność potasu, magnezu, żelaza oraz takich składników aktywnych, jak karotenoidy, mangiferyna czy kwasy fenolowe.
Dlaczego warto wprowadzić suszone mango do jadłospisu? Chociażby ze względu na jego korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Okazuje się, że spożywanie tego owocu może wspomóc walkę z zaparciami, wpływając na konsystencję stolca i zwiększając częstotliwość wypróżnień. Co więcej, niektóre badania naukowe wykazały, że mango może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego, złagodzenia stanów zapalnych w organizmie oraz poprawy funkcjonowania narządu wzroku.
Kto powinien jeść suszone mango, a dla kogo nie jest ono wskazane?
Kto powinien jeść suszone mango? Jedno jest pewne - nie tylko osoby, które chcą usprawnić pracę swoich jelit czy układu krążenia. Dobrze sprawdzi się ono także na diecie odchudzającej, ponieważ stanowi doskonałą alternatywę dla wysokoprzetworzonych słodkich przekąsek. Warto jednak pamiętać, że suszone owoce dostarczają więcej kalorii i cukru niż te świeże, dlatego nie powinno się przesadzać z ich liczbą.
Choć suszone mango może stanowić cenny element jadłospisu, nie każdy może je spożywać. Należy pamiętać, że może ono wywołać u niektórych reakcję alergiczną. Ponadto nie jest ono wskazane dla osób stosujących dietę FODMAP, czyli tę o niskiej zawartości fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli.
Ja już zostało podkreślone, suszone mango - z racji tego, że jest pozbawione wody - kryje w sobie więcej cukru niż jego świeży odpowiednik. To właśnie dlatego nie powinni sięgać po nie pacjenci z cukrzycą i insulinoopornością. Nie jest ono także dobrym wyborem przy schorzeniach układu pokarmowego, zwłaszcza w dużych porcjach, ponieważ może wywołać ból brzucha i nasilić biegunkę.
Jak jeść suszone mango?
Zastanawiasz się, jak jeść suszone mango? Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę wiele. Świetnie sprawdzi się ono jako dodatek do lodów, zwłaszcza sorbetów, oraz różnego rodzaju wypieków, w tym ciast i babeczek, a nawet pieczywa. Ponadto można dodawać je do koktajli - należy jednak pamiętać o jego wcześniejszym namoczeniu. Niektórzy chętnie uwzględniają je w sałatkach oraz marynatach i sosach do mięs. Równie dobrze możesz dodać je do puddingu ryżowego oraz wzbogacić nim smak wody czy herbaty.
Suszone mango - przepisy
Skoro już wiesz, jak jeść suszone mango, warto poznać kilka przepisów z tym składnikiem w roli głównej. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na słodkie i wytrawne specjały, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz jego wyjątkowy smak.
Deser z kuskusu i suszonego mango
Deser z kuskusu i suszonego mango to idealna opcja dla fanów odkrywania nowych ciekawych smaków - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest on niezwykle pożywny i bardzo prosty w przygotowaniu.
Składniki
- szklanka kaszy kuskus,
- 4 łyżki słonecznika,
- kilka plasterków suszonego mango,
- sok z limonki,
- 3 łyżki rodzynek,
- 3 łyżki jagód goji,
- 2 łyżki miodu.
Sposób przygotowania:
Ugotuj kaszę kuskus według instrukcji podanej na opakowaniu. Po obróbce termicznej odstaw ją do ostygnięcia. W międzyczasie upraż ziarna słonecznika na patelni, a suszone mango pokrój na kawałki. Dodaj je do kaszy wraz z rodzynkami i jagodami goji. Wlej miód i wyciśnij sok z limonki, a następnie wszystko wymieszaj. Gotowy przysmak możesz udekorować kawałkami nektarynki. Deser w tej postaci najlepiej smakuje schłodzony.
Sałatka z suszonym mango i łososiem
Suszone mango doskonale sprawdza się w zestawieniu z mięsem i rybami, np. łososiem. W przepisie na sałatkę można połączyć je z innymi owocami, np. truskawkami i ananasem.
Składniki
- 4 plasterki suszonego mango,
- 5 plasterków ananasa,
- 5 truskawek,
- 200 g filetu z łososia,
- 4 suszone pomidory,
- pół szklanki mrożonego groszku,
- szklanka ryżu,
- miks sałat,
- 2 łyżki zalewy z suszonych pomidorów,
- łyżeczka kurkumy,
- łyżeczka majeranku,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
Ugotuj ryż razem z kurkumą. Pokrój ananasa na mniejsze kawałki i podsmaż go na patelni grillowej z odrobiną oleju. Pokrój filet z łososia w kostkę i dopraw go solą, pieprzem oraz majerankiem. Wstaw go na godzinę do lodówki, po czym ugotuj go na parze lub upiecz w piekarniku. W międzyczasie podsmaż groszek. Umieść wymienione składniki w misce wraz z miksem sałat, kawałkami truskawek i suszonymi pomidorami. Gotową sałatkę polej zalewą z suszonych pomidorów i oprósz solą oraz pieprzem.
Muffinki daktylowe z suszonym mango
Jak jeść suszone mango, jeśli nie w kaszy lub sałatce? Równie dobrze możesz uwzględnić je w przepisie na muffinki, aby nadać im niebanalnego smaku.
Składniki
- 2 szklanki mąki tortowej,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- 70 g masła,
- kilka plasterków suszonego mango,
- 100 g suszonych daktyli,
- szklanka mleka,
- jajko,
- 1/4 szklanki cukru.
Sposób przygotowania:
Wymieszaj mąkę z cukrem, sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia. Rozpuść masło na niewielkim ogniu, a następnie połącz je w drugiej misce z jajkiem i mlekiem. Pokrój mango i daktyle na kawałki. Połącz ze sobą suche i mokre składniki. Gotową masę przelej do foremek na muffinki i wstaw je na ok. 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Placuszki z suszonym mango
Masz ochotę na placuszki, ale te tradycyjne z jabłkami już ci się znudziły? W takim razie postaw na placki z suszonym mango, dzięki którym wprowadzisz powiew świeżości do swojego jadłospisu.
Składniki
- szklanka mąki pszennej,
- szklanka mleka,
- 2 jajka,
- 6 suszonych moreli,
- 3 plasterki suszonego mango,
- jabłko,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
Połącz mąkę z jajkiem i mlekiem. Dodaj pokrojone mango i morele oraz jabłko. Całość dokładnie wymieszaj. Smaż placuszki na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Przed podaniem możesz posypać je cukrem pudrem.
Źródło: smaker.pl, vitapedia.pl, healthline.com
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Domowy kolagen za grosze z przepisu dietetyka. Pomaga na stawy, poprawia wygląd skóry »
Kruche mięso i wyrazisty sos. Na obiad zrób polędwiczki w sosie diabelskim »
Rozgrzewa i syci całą rodzinę. Zapiekanka chłopska to pomysł na zimowy obiad »