Spis treści:
To warzywo, które ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego zup, koktajli, surówek i sałatek, inni natomiast krzywią się na samą myśl o jego spożyciu. Nie ulega jednak wątpliwości, że – odpowiednio przygotowany – potrafi wręcz zachwycić swoim smakiem. Nie wiesz, jak wykorzystać go w swoich daniach? Poniżej znajdziesz nietypowe przepisy na selera, które łatwo zrealizujesz w zaciszu własnej kuchni.
Dlaczego warto jeść selera?
Nie bez powodu seler uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw, do jakich mamy dostęp. Od zawsze zastanawiasz się, dlaczego warto jeść selera? Przede wszystkim ze względu na zawarte w nim cenne związki. Warzywo to stanowi prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów, w tym witaminy K, która pozytywnie wpływa na zdrowie kości, oraz potasu, który pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto można znaleźć w nim fosfor, mangan, witaminę C, witaminę B6 oraz polifenole, takie jak katechiny, kwercetyna oraz kwas kawowy, galusowy i syringowy.
Ogromnym atutem selera jest nie tylko jego wysoka wartość odżywcza, ale również duża uniwersalność. Warzywo to można spożywać na surowo, np. w sałatkach, surówkach i koktajlach, oraz w wersji gotowanej, pieczonej i duszonej – świetnie nadaje się on do przyrządzania zup, purée, frytek, chipsów i wege kotletów. Dla wielu osób dodatkową korzyścią może być jego niska kaloryczność – spożywając 100 g tego warzywa, dostarczysz sobie tylko ok. 40 kcal. Na uwagę zasługuje także fakt, że seler charakteryzuje się niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym.
Nietypowe przepisy na selera
W kuchni zalegają ci spore ilości selera i nie wiesz, co z nimi zrobić? A może dotąd unikałeś tego warzywa i chciałbyś je nieco odczarować? Poniżej znajdziesz nietypowe przepisy na selera, dzięki którym odkryjesz go na nowo.
Seler pod beszamelem
W pierwszej kolejności możesz przygotować seler pod beszamelem w wersji wegańskiej. Poza warzywem potrzebujesz do tego oleju i mleczka kokosowego, mąki ryżowej, płatków drożdżowych, zielonego pesto oraz soli i pieprzu.
Na początek umyj i obierz seler, po czym ugotuj go do miękkości. Roztop w rondelku olej kokosowy i dodaj do niego mąkę ryżową – mieszaj całość do momentu, aż powstanie zasmażka. Wlej wodę i mleczko kokosowe. Kontynuuj gotowanie, cały czas mieszając. Dodaj płatki drożdżowe oraz sól i pieprz. Pokrój seler w plastry i umieść je w naczyniu żaroodpornym. Posmaruj je pesto i zalej beszamelem. Piecz je przez 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Krem z selera i białej fasoli
Masz ochotę na pyszną i sycącą zupę krem? W takim razie zrób ją z selera i białej fasoli. Pozostałe składniki, które przydadzą ci się do przyrządzenia tego dania, to olej rzepakowy, oliwa z oliwek, natka pietruszki, bulion warzywny, mleczko kokosowe oraz sól.
Zmiksuj natkę pietruszki z olejem rzepakowym i oliwą, a następnie przecedź płyn przez sitko. Pokrój seler w kostkę i smaż go do momentu, aż stanie się miękki. Zblenduj go z gotowaną białą fasolą, bulionem oraz mleczkiem kokosowym. Gotowy krem dopraw solą i skrop wcześniej przygotowaną oliwą pietruszkową.
Smażony seler w nori
Wśród nietypowych przepisów na selera nie może zabraknąć również tego na smażony seler w nori. Aby wyczarować tę potrawę, na liście niezbędnych składników – poza selerem i nori – umieść bulion warzywny, mąkę pszenną, dowolny napój roślinny, olej do smażenia oraz sól i pieprz.
Oczyść i obierz seler, a następnie pokrój go na plastry i wrzuć do garnka. Wlej bulion i doprowadź go do wrzenia. Od tego momentu kontynuuj obróbkę termiczną przez 10 minut, po czym dodaj dwa arkusze nori. Gotuj całość pod przykryciem przez pięć minut – po tym czasie wyjmij nori i odstaw je na sitku do ostygnięcia. Przekrój plastry selera na pół, dopraw je solą oraz pieprzem i owiń paskiem nori. Zanurz je kolejno w mleczku kokosowym i obtocz w mące. Usmaż je równomiernie na złocisty kolor. Przed podaniem odciśnij z nich nadmiar tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego i skrop sokiem z cytryny.
Pieczone kotlety z selera
Seler to warzywo, z którego można zrobić pyszne i pożywne wege kotlety. Powstają one z takich produktów jak seler korzeniowy, jajko, bułka tarta, olej rzepakowy, zioła prowansalskie, słodka papryka oraz sól i pieprz.
Umyj i obierz seler, a następnie zetrzyj go na grubych oczkach tarki. Wymieszaj go z jajkiem, bułką tartą, olejem oraz przyprawami. Z powstałej masy uformuj kotlety i rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz je przez 20 minut w temperaturze 160 stopni.
Frytki z selera
Jesteś fanem frytek, ale te klasyczne już ci się znudziły? Zatem postaw na te z selera. Poza warzywem do ich przygotowania potrzebujesz jedynie oliwy z oliwek, ziół prowansalskich, mielonego czosnku, ostrej papryki oraz soli i pieprzu.
Realizację przepisu rozpocznij od opłukania i obrania selera. Pokrój go na kształt frytek i wymieszaj w misce z oliwą z oliwek i przyprawami. Przełóż go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Gotowe frytki możesz podać z ketchupem lub sosem czosnkowym. Idealnie sprawdzą się one również jako dodatek do obiadu.
Smażony seler z boczkiem i płatkami migdałów
Przeglądając nietypowe przepisy na selera, możesz natknąć się także na wersję z pieczonym selerem, boczkiem i płatkami migdałów. Aby wyczarować to dane, sięgnij dodatkowo po pasternak, ziemniaki, cebulę, natkę pietruszki, masło, oliwę z oliwek, mieloną gałkę muszkatołową oraz sól i pieprz.
Pokrój ziemniaki oraz pasternak w kostkę i ugotuj je w osolonej wodzie. Obierz seler, pokrój go na plastry i podsmaż z obydwu stron na oliwie z oliwek. Oprósz plastry solą i po kilku minutach przełóż je na talerz. Pokrój boczek na kawałki, a cebulę w kostkę. Podsmaż je razem na oliwie z oliwek pozostałej po smażeniu selera. Dorzuć płatki migdałów i kontynuuj obróbkę termiczną przez dwie minuty. Posyp zawartość patelni posiekaną natką pietruszki. Odcedź pasternak i ziemniaki, po czym rozgnieć je z dodatkiem masła. Dopraw je gałką muszkatołową oraz solą i pieprzem. Podaj purée z usmażonym selerem oraz boczkiem i cebulą.
Chipsy z selera naciowego
Szukasz pomysłu na pyszne i zdrowe chipsy? Wiedz, że seler idealnie nadaje się do ich przyrządzenia. Wystarczy, że pokroisz go na cienkie plasterki, podsmażysz na oleju, a na koniec odsączysz z nadmiaru tłuszczu przy użyciu ręcznika papierowego. Przed podaniem możesz posypać chipsy solą lub swoimi ulubionymi przyprawami.
Źródło: vitapedia.pl, healthline.com, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Serowo-mięsne Łobuziaki. Świetny sposób na resztki, które zalegają w lodówce »
Ostatnio zaczęłam robić zamiast szarlotki. Całuski znikają do ostatniego okruszka »
Papieski owoc działa na serce jak balsam. Jest mało znany, dlatego w markecie go omijamy »