Jakie właściwości mają boczniaki?

Boczniaki zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Znacznie łatwiej kupić je w sklepach i znaleźć ciekawy przepis z ich wykorzystaniem. Ale w jaki sposób wpływają na nasz organizm?

Fot. 123RF/Picsel

Większość grzybów posiada opinię smacznych chociaż niezbyt wartościowych produktów. Tymczasem istnieje szereg wyjątków od tej reguły. Jednym z nich z pewnością są boczniaki - grzyby o bardzo ciekawych właściwościach i wpływie na nasz organizm.

Boczniaki pochodzą z Chin, gdzie od wielu wieków stanowią bardzo ważny składnik posiłków i niektórych naturalnych leków. W Polsce możemy wyhodować boczniaki nawet na własnym balkonie. Nie wymagają szczególnych warunków, a ich uprawa wymaga jedynie zaopatrzenia się w tzw. baloty. W sklepach najczęściej zakupimy boczniaki ostrygowate lub cytrynowe, będące najpopularniejszymi odmianami tych grzybów.

Zobacz też: 9 pomysłów na dodatki do obiadu. Kliknij!

9 pomysłów na dodatki do obiadu

Właściwości boczniaków

Boczniaki mogą bez przeszkód zagościć w diecie wszystkich osób, chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jak większość grzybów, są one bardzo niskokaloryczne - w 100 gramach znajduje się zaledwie 32 kcal. Boczniaki są również fantastycznym źródłem łatwo przyswajalnego białka, dlatego też mogą stać się cennym elementem diety każdego wegetarianina.

Te niepozorne grzyby są również źródłem wielu cennych substancji odżywczych, w tym wapnia, potasu, selenu, magnezu, cynku i sodu. Pierwiastki te są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Co ciekawe, naukowcom udało się wyizolować z boczniaków dwie cenne substancje - beta-glukan i pleuran - które wzmacniają odporność oraz mogą okazać się pomocne przy leczeniu niektórych nowotworów.

Badania wykazały, iż regularne spożywanie boczniaków może obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz poprawić kondycję naczyń krwionośnych. W ten sposób obniża się również ryzyko wystąpienia zawału serca innych chorób układu krążenia.

Boczniaki zawierają w swym składzie także ergotioeninę - bardzo silny antyoksydant, chroniący komórki przed uszkodzeniami oraz zbyt szybkim starzeniem się. Dzięki niemu na dłużej zachowasz młody i świeży wygląd.

Co zrobić z boczniakami?

Boczniaki mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, jednak warto pamiętać, że są one zdecydowanie mniej aromatyczne niż chociażby grzyby leśne. Jednak ich delikatny smak z pewnością docenią wszyscy miłośnicy dobrego jedzenia. Z powodzeniem możecie wykorzystać je do przygotowania zupy, sałatki lub farszu do mięs. Bardzo ciekawą przekąską będą boczniaki marynowane, natomiast suszone świetnie sprawdzą się w różnego rodzaju sosach.

Nie wiesz jak przygotować boczniaki? Skorzystaj z tych przepisów!

Boczniak z warzywamiWegetariańskie flaki z boczniakówBoczniaki duszone po francuskuTosty z boczniakamiTosty z boczniakami i camembertemSałatka z boczniakami

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2