Dania jednogarnkowe

Poczciwą gruszkę znamy od setek, a nawet tysięcy lat. Galen, słynny lekarz i anatom z czasów starożytnych uważał, że pomaga przy gorączce. Medycyna ludowa wykorzystywała ten owoc w formie naparu do leczenia przeziębień. Do tej pory odkrywamy jej zdrowotne właściwości.

Czym może zaskoczyć nas zwykła gruszka? Fot. 123RF.COM/PICSEL


1. Naprawdę odchudza

Jedna gruszka to około 60 kcal - w porównaniu z batonikiem light, który może mieć nawet ponad 200 kcal, jest dietetyczną przekąską. Jej niska kaloryczność wynika z faktu, że aż ok. 84 proc. owocu to woda. Zawiera też sporo błonnika, który ułatwia odchudzanie.

 

Książka kucharska:
20 przepisów na gruszki. Kliknij!

Eksperyment z 2003 roku przeprowadzony w Brazylii sprawdził, jak wpływa codzienne jedzenie trzech jabłek, trzech gruszek lub trzech niskotłuszczowych ciasteczek owsianych (czyli "zdrowszych" odpowiedników słodyczy) na wagę 400 kobiet z nadwagą i podwyższonym poziomem cholesterolu. Okazało się, że badane jedzące jabłka i gruszki więcej schudły i rzadziej się przejadały niż te, które codziennie sięgały po ciasteczka. Miały też niższy poziom glukozy we krwi.


2. Wcale nie jest ciężkostrawna

Popularny jest mit, że gruszki są ciężkostrawne i nie powinny ich jeść osoby z wrażliwym układem pokarmowym. To nieprawda! Ale należy pamiętać, by dokładnie żuć te owoce.

Kompot z suszu, także z suszonych gruszek, jest wręcz zalecany dla osób cierpiących na stany zapalne w obrębie układu pokarmowego.


3. Chroni przed wrzodami

Procyjanidy pozyskane z owoców gruszki odmiany Winter Nelis chroniły układ pokarmowy szczurów przed wrzodami. Naukowcy podejrzewają, że to dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu.


4. Wzmacnia kości

1 gruszka na 3-4 dni zapobiega ubytkom wapnia z kości. Działa tak dzięki zawartości boru, który odgrywa ważną rolę w transporcie wapnia w organizmie. Jest to szczególnie ważne dla osób narażonych na osteoporozę, np. stosujących terapię sterydową lub będących w okresie okołomenopauzalnym.


Jak dbać o kości? Kliknij!

Jak dbać o kości? Kliknij!


5. Pobudza szare komórki

Wspomniany już bor korzystnie wpływa także na działanie mózgu. Sprawniej się dzięki niemu koncentrujemy, a jego niedobór może spowodować problemy ze skupieniem uwagi.


6. Zmniejsza ryzyko astmy

Gruszki bardzo rzadko wywołują alergie. Mogą być jednym z pierwszych niemlecznych posiłków dziecka - w formie papki można je serwować już półrocznym maluchom. Co ciekawe, regularne jedzenie gruszek i jabłek obniża ryzyko astmy, nadreaktywności oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.


7. Zmniejsza ryzyko raka płuc u kobiet

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy płucach. Z badań, w których udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, wynika, że codzienne jedzenie jabłek lub gruszek zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuc aż o 21 proc. - pod warunkiem, że jest się kobietą...


Odkrywamy gruszki. Kliknij!

Odkrywamy gruszki. Kliknij!

Zobacz też ciekawostki na temat: Brukselki | Dyni | Papryki | Bakłażanów | Pomidorów

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła wykorzystane w artykule znajdziesz tutaj.

1
z
2

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Przekąski Świąteczna mięsna zapiekanka

Wytrawne ciasto drożdżowe, Jeśli jeszcze nie robiliście to czas nadrobić zal...

Odsłon: 4674

60 min
34

Przepis dnia

Dania główne Wytrawne ciasto twarogowe

Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .

Odsłon: 2032

60 min
41

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8