Dania jednogarnkowe

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest nie tylko nierozsądne, ale również zabronione prawem. To oczywiste, że po napiciu się świątecznej nalewki, nie wsiądziemy do auta. Zapominamy jednak często, że ciasto albo cukierki też mogą zawierać "procenty". Czy po zjedzeniu słodyczy z alkoholem można więc prowadzić auto?

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

- Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Czy można prowadzić auto po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

 

Kierowca, poruszając się po drodze, powinien zawsze dbać o zdrowie swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Musi więc zachowywać czujność i znać przepisy prawa. Jedną z wielu zasad, które przyswaja podczas nauki jazdy, jest to, żeby po spożyciu alkoholu nie wsiadać do auta i nie prowadzić.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy

Samochodem możesz kierować jedynie, gdy zachowasz dopuszczalną ilość alkoholu w swoim organizmie. Pamiętaj, że jest to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, czyli 0,2 promila we krwi. Zazwyczaj już wypicie piwa lub kieliszka wódki może spowodować, że przekroczysz tę normę.

Jakie kary przewidziano za jazdę pod wpływem alkoholu? Wszystko zależy od jego ilości we krwi kierowcy. Jeśli stężenie wynosi między 0,2 a 0,5 promila, mamy do czynienia z tzw. stanem po spożyciu alkoholu i wykroczeniem. Grozi za to grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz punkty karne. Natomiast w przypadku, gdy stężenie przekracza 0,5 promila alkoholu we krwi, mówimy już o stanie nietrzeźwości kierowcy i jest to przestępstwo, za które możemy nawet trafić do więzienia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Niestety nie da się wskazać jednoznacznej i prostej metody na obliczenie stężenia alkoholu we krwi. Wpływ na to ma naprawdę wiele czynników, takich jak: wiek, płeć, waga, ale również metabolizm kierowcy czy jego dotychczasowe doświadczenie z alkoholem.

W internecie istnieją co prawda liczne kalkulatory spożycia alkoholu, jednak wiarygodnym źródłem pomiaru są testy z krwi lub wydychanego powietrza (badanie alkomatem). Polecamy więc, aby każdy kierowca posiadał urządzenie o dobrej jakości wraz z zapasowymi ustnikami i bateriami w schowku swojego samochodu.

Czy można prowadzić auto po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

Zastanawiasz się, co pokaże alkomat po zjedzeniu słodyczy z alkoholem? Okazuje się, że jeśli spożyjesz kilka takich cukierków, urządzenie może wskazać nawet do dwóch promili. Wszystko zależy od ilości alkoholu użytej w nadzieniu czekoladki. Pamiętaj jednak, że wskaźnik zmieni się już po ok. 15 minutach od pierwszego badania, ponieważ niewielkie ilości alkoholu zawarte w słodyczach ulotnią się i rozmyją w kontakcie ze śliną. Efekt przyspieszy też z pewnością napicie się kilku łyków wody mineralnej.

Jeśli więc zjadłeś garść cukierków z alkoholem i podczas badania alkomatem przekroczyłeś dozwoloną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, to już podczas drugiej kontroli po kilkunastu minutach, wszystko powinno być w porządku, a urządzenie powinno wskazać 0,00 promili. Dlatego właśnie doświadczeni policjanci nie dają się nabrać na wymówki pijanych kierowców, twierdzących, że zjedli tylko nasączone ciasto.

Polecamy jednak, żeby cukierków zawierających alkohol nie jeść podczas prowadzenia auta - mogą chwilowo wpłynąć na umiejętności kierowcy, np. opóźnić jego reakcje. Jeśli zjadłeś kilka nasączonych czekoladek przed podróżą, odczekaj 15 minut lub zbadaj się alkomatem przed rozpoczęciem jazdy.

Sprawdź najlepsze przepisy na Boże Narodzenie. Kliknij!

 

Zobacz także:

Najlepsze pierogi na świecie »

Co dodać do sałatki jarzynowej, żeby była idealna na święta? »

Brytyjska rodzina królewska uwielbia ten pudding. Idealny na święta »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka z kiszonej kapusty

Surówka z kiszonej kapusty z porem, marchewką i papryką to najlepszy dodatek...

Odsłon: 10930

15 min
17
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 761

30 min
7
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1522

30 min
17

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8