Ocet jabłkowy - 8 powodów, dla których warto go wprowadzić do codziennej diety

Ocet jabłkowy, jeszcze do niedawna zupełnie niedoceniany, dzisiaj traktowany jest jako prawdziwy superfood. Trudno się dziwić! Picie octu jabłkowego możesz przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Sprawdź najważniejsze z nich. Dowiedz się również, jak pić ocet jabłkowy oraz jak zrobić go w domowych warunkach!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?

- Jakie są skutki uboczne picia octu jabłkowego?

- Kiedy pić ocet jabłkowy?

- Jak zrobić ocet jabłkowy?

 

Ocet jabłkowy słynie dzisiaj ze swoich zdrowotnych korzyści. Warto wiedzieć, że już nasze babcie doceniały jego dobroczynny wpływ na organizm. Warto podkreślić też jego charakterystyczny aromat, który może nadać doskonałego smaku wielu potrawom. Dzisiaj przedstawiamy ocet z jabłek, który warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Dlaczego? Sprawdź poniżej!

Ocet jabłkowy - właściwości

Ocet jabłkowy jest roztworem wytwarzanym z jabłek, dzięki którym charakteryzuje się tak specyficznym smakiem oraz zapachem. Odznacza się także brązowo-żółtym kolorem i lekko mętną konsystencją. By otrzymać ocet jabłkowy trzeba użyć jeszcze drożdży, cukru oraz wody. Ten drugi w procesie fermentacji octowej zmienia się w alkohol, a następnie w kwas octowy.

Okazuje się, że ocet z jabłek znany był już... pięć tysięcy lat przed naszą erą. Nasi starożytni przodkowie stosowali go do oczyszczania wątroby czy wzmocnienia odporności. Ponadto łączono go z miodem i leczono nim przeziębienie.

Dzisiaj szczególnie podkreśla się, jak ogromny wpływ na organizm ma ocet jabłkowy. Właściwości tego płynu na pewno są ci znane, ale czy na pewno wszystkie? Sprawdź osiem powodów, dla których warto spożywać go codziennie:

1. Składniki odżywcze

W occie jabłkowym znajdziesz spore ilości aminokwasów, pektyn, związków polifenolowych, składników mineralnych i witamin (sód, potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń, witamina B1, witamina B2, witamina C, witamina B3, kwas pantotenowy, biotyna, witamina B6, kwas foliowy). Wszystkie te składniki odżywcze mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

2. Ocet jabłkowy na odchudzanie

Tak, ocet jabłkowy na odchudzanie to świetny pomysł! Płyn ten przyczynia się do wzmocnionej produkcji enzymów trawiennych. Tym samym reguluje proces trawienia. A gdy ten działa prawidłowo, łatwiej zgubić zbędne kilogramy, a potem utrzymać prawidłową wagę. Regularne picie octu jabłkowego może też doprowadzić do mniej intensywnego wchłaniania tłuszczów oraz szybszego zaspokajania apetytu (spożycie mniejszej liczby kalorii w ciągu dnia). Badania pokazują również, że płyn ten może obniżać poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.

3. Chroni przed chorobami

Ocet jabłkowy traktowany jest jako napój alkaliczny. Przyczynia się do zmniejszenia kwasowości ciała, a tym samym bardzo pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Dzięki regularnemu przyjmowaniu octu z jabłek możesz ochronić się przed wieloma groźnymi chorobami, nawet takimi jak nowotwory. Pamiętaj jednak, że samo przyjmowanie octu nie wystarczy. Jeżeli twoja dieta będzie bardzo bogata w tłuszcze, sól czy inne produkty, to może dojść do zmiany pH organizmu na kwasowy. A to krótka droga do rozwoju mikroorganizmów, które mogą okazać się bardzo toksyczne.

4. Dobry dla cukrzyków

Kwas octowy, który znajduje się w occie jabłkowym, wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cukru we krwi. Zatem picie tego płynu, który doprowadza do dezaktywacji enzymów odpowiadających za rozkład cukrów, poleca się osobom z cukrzycą lub skłonnościami do występowania tej choroby.

5. Chroni przed chorobami układu krążenia

W occie jabłkowym znajduje się sporo kwasu chlorogenowego. Związek ten doprowadza do zahamowania utleniania tzw. złego cholesterolu, który odpowiada za choroby serca. Oczywiście samo suplementowanie octu to nie wszystko, by uchronić się przed schorzeniami układu krążenia. Najważniejsza jest całościowa dieta - najlepiej by była jak najbardziej uboga w tłuszcz, szczególnie pochodzący z produktów przetworzonych.

6. Mniejsze ryzyko infekcji

Często chorujesz na infekcje? Katar to u ciebie norma? Wcale nie musi tak być! Wprowadź do swojej diety ocet jabłkowy, który oczyści twoje zatoki nosowe i tym samym zmniejszy ryzyko częstego występowania kataru. Nawet doraźne picie octu z jabłek może okazać się zbawienne podczas przeziębienia albo w okresie tuż przed jego wystąpieniem.

7. Oczyszcza nerki

Infekcje nerek czy kamienie nerkowe to dość powszechnie występujące schorzenia. Osoby, które się z nimi borykały lub borykają, powinny pomyśleć o włączeniu do codziennej diety octu jabłkowego. Warto również przyjmować dużo wody.

8. Pomaga na zaparcia

Zaparcia to często występujący problem. Przyczyn ich występowania może być mnóstwo - zazwyczaj wynikają z niezdrowego trybu życia. Nieodpowiednia dieta, mało ruchu, picie niewielkich ilości wody - to może spowodować problemy z wypróżnianiem. Jeżeli i ciebie dotyczy ten problem, zastosuj ww. porady i koniecznie wprowadź picie jednej łyżeczki octu jabłkowego dziennie. Istniało wiele teorii sugerujących, że ocet jabłkowy może powodować kwaśność żołądka. Nic bardziej mylnego! To produkt zasadowy, który może przyczynić się do zwalczenia utrudniających życie zaparć.

Picie octu jabłkowego - skutki uboczne

Jak pić ocet jabłkowy? Wystarczy łyżeczka dziennie. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo powinno wyglądać picie octu jabłkowego. Skutki uboczne mogą pojawić się przy przyjmowaniu za dużych ilości (np. obniżenie poziomu potasu w organizmie, a finalnie osteoporoza) - warto mieć to na uwadze.

Jakie jeszcze mogą być konsekwencje przyjmowania octu jabłkowego? Są to m.in.:

  • refluks żołądka,
  • reakcje alergiczne,
  • nudności,
  • poparzenie gardła,
  • zniszczenie szkliwa zębów.

Pamiętaj jednak, że ww. skutki uboczne pojawiają się przy niezachowaniu odpowiednich zasad. Ocet trzeba zawsze rozcieńczać w wodzie i nie warto go przyjmować w za dużych ilościach. Jeżeli masz wątpliwości czy regularnie picie tego typu płynu jest dla ciebie - skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Kiedy pić ocet jabłkowy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy pić ocet jabłkowy. W sieci można znaleźć wiele teorii. Najczęściej mówi się o poranku. Warto jednak pamiętać, że pora nie ma aż tak ogromnego znaczenia. Warto, by przyjmować ocet na około 10-15 minut przed posiłkiem. Oczywiście rozcieńczony w wodzie!

Zobacz: Konfitura z czerwonej cebuli

Ocet jabłkowy - przepisy

Zastanawiasz się, jak zrobić ocet jabłkowy? To bardzo proste! Potrzebne ci będą jabłka, przegotowana i ostudzona woda oraz cukier. Owoce należy umyć, osuszyć i pokroić na ćwiartki. Następny krok to ułożenie ich w dużym słoju i zalanie wodą, w której wcześniej został rozpuszczony cukier. Słoik należy przykryć i odstawić w ciepłe oraz ciemne miejsce. Jabłka muszą znajdować się pod powierzchnią wody. W przeciwnym razie może dojść do powstania pleśni.

 

Sprawdź koniecznie: Ocet jabłkowy - przepisy od Smaker


Już wiesz, jak zrobić ocet jabłkowy i dlaczego jest ważny dla twojego zdrowia. Zacznij stosować go już dziś, a szybko dostrzeżesz korzyści. Powodzenia!

 

Sprawdź także: Ocet jabłkowy z obierek z dwóch wersjach

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Zobacz także:

Eliksir zdrowia: Jak zrobić napój z kurkumy? »

Ryby bez smażenia. Jak je przygotować, żeby były zdrowe? »

Jak przyrządzić pieczone ziemniaki? Sprawdzone przepisy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 350

30 min
9
Dania główne Keto naleśniki

Będąc na diecie keto nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Dzięki temu p...

Odsłon: 1044

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0